Skip to content

Wyjaśnienie cytatu z Vinland Saga: „Nikt nie jest twoim wrogiem. Wcale nie masz wrogów”.

18 de kwiecień de 2023
thorfinn and thors

Jedną z rzeczy często podkreślanych w fabule Vinland Saga jest fakt, że Wikingowie z 11.cz wieku byli ludźmi podżegającymi do wojny, którzy uwielbiali wdawać się w bójki i toczyć wojny z różnymi plemionami, krajami i królestwami. Ale jedną z najbardziej niesamowitych części fabuły jest to, że Thors, najsilniejszy wiking swojego pokolenia, nauczał swojego syna o znaczeniu pacyfizmu i pokoju i często powtarzał mu powiedzenie: „Nikt nie jest twoim wrogiem. W ogóle nie masz wrogów. Co Thors miał na myśli, mówiąc o tym cytacie?

Kiedy Thors powiedział Thorfinnowi, że nikt nie jest jego wrogiem i że on w ogóle nie ma wrogów, mówił o tym, że Thors urodził się bez wrogów i że tworzenie wrogów było osobistym wyborem, którego musiał dokonywać przez całe swoje życie. życia, jeśli nie chciał żyć w pokoju.

W pewnym sensie Vinland Saga podkreśla znaczenie życia w pokoju zamiast życia pełnego bitew i wojen, które trzeba stoczyć i wygrać. Thorfinn oczywiście dokonał osobistego wyboru spokojnego życia w pacyfizmie zamiast zwykłego sposobu prowadzenia wojny i rozlewu krwi przez Wikingów. A teraz spójrzmy, co wiemy o tym cytacie z Vinland Saga.

Rodzisz się bez wrogów

Podczas wczesnej części Vinland Saga dowiedzieliśmy się między innymi, że Thors, najsilniejszy wiking swojego pokolenia, odmówił dalszego życia pełnego rozlewu krwi. W związku z tym ostatecznie zdecydował się sfingować swoją śmierć, aby mógł porzucić swoje życie jako Wiking i rozpocząć spokojne życie z rodziną. A kiedy miał własną rodzinę i zaczął wychowywać Thorfinna na miłego młodzieńca, powiedział mu, że nikt nie jest jego wrogiem i że nie ma żadnych wrogów. Ale co to dokładnie oznacza?

Oprócz tego, że Thors powiedział Thorfinnowi, że nie ma wrogów, powiedział także swojemu synowi, że urodził się na świecie bez wrogów. Pomimo faktu, że ludzie są agresywni i potrafili wspiąć się na szczyt łańcucha pokarmowego jako najwięksi drapieżnicy świata, zawsze rodziliśmy się na świecie bez żadnych wrogów. To może być naturalne dla ludzi, aby polować i zabijać zwierzęta, ale nigdy nie byliśmy stworzeni do prowadzenia wojny między sobą, ponieważ nigdy nie urodziliśmy się jako wrogowie między sobą.

W związku z tym cytat, który często był wypowiadany przez Thorsa i kontynuowany przez Thorfinna, w zasadzie sugeruje, że jesteśmy naturalnie pokojowi ze względu na fakt, że ludzie rodzą się bez wrogów. Twoi rodzice i przodkowie mogli mieć wrogów przez całe życie, ale to nie znaczy, że potomstwo powinno również dźwigać ten sam ciężar posiadania wrogów lub robienia sobie wrogów z tych samych ludzi. A to dlatego, że rodzimy się spokojni i niewinni, i nigdy nie było nam pisane mieć wrogów na samym początku.

Tworzenie wrogów to osobisty wybór

Inną rzeczą, którą Thors podkreślił, gdy głosił, jak ważne jest, aby nie mieć wrogów, jest fakt, że robienie sobie wrogów jest osobistym wyborem, którego człowiek dokonuje przez całe życie. Jak wspomniano, nie mamy wrogów, gdy się rodzimy. Sugeruje to, że każdy wróg, którego mamy w życiu, jest osobistym wyborem i że świadomie dokonujemy wyboru, aby mieć wrogów.

POWIĄZANY:

Vinland Saga: Co miał na myśli Thorfinn, kiedy powiedział: „Nie mam wrogów”?

To podkreśla naleganie Thorsa na spokojne życie bez wojny. Podjął świadomy wysiłek, by zostać pacyfistą po spędzeniu całego życia jako najsilniejszy wojownik swojego pokolenia. Jest rzeczą oczywistą, że Thors zabił niezliczoną liczbę ludzi przez całe życie, ale ostatecznie żałował swoich czynów, gdy zdał sobie sprawę, że musi zerwać łańcuch nienawiści, stając się lepszym człowiekiem.

Thors postanowił kontynuować swoje życie bez wrogów, co zostało wyraźnie podkreślone, gdy uciekł na Islandię, aby ukryć się przed Jomsvikingami i wieść spokojne życie ze swoją rodziną. I zrobił to, ponieważ jego wyborem było życie w pokoju zamiast życia w niezliczonych bitwach i wojnach.

W międzyczasie, w przypadku Thorfinna, ostatecznie przyjął ten cytat, gdy zdał sobie sprawę, że spowodował niezmierzony ból innych ludzi, gdy odebrał wiele istnień ludzkich w imię zemsty. Mimo że nigdy nie musiał zemścić się za śmierć ojca, Thorfinn żył przez ponad dekadę jako wściekły młody człowiek, który chciał zabijać tylko ze względu na pragnienie zemsty. I dlatego narobił sobie wielu wrogów, kiedy pracował dla Askeladd.

Thorfin 1

Ale kiedy zobaczył efekty swoich działań i był nieustannie nawiedzany przez własne sumienie w postaci duchów ludzi, których zabił, Thorfinn zdał sobie sprawę, że musi żyć w pokoju, zamiast takiego, które wymagało od niego zabijania dla w imię zabijania. Zrozumiał, że nie ma już potrzeby, aby zabijał ludzi lub prowadził wojnę z innymi. I to był powód, dla którego stał się pacyfistą, który zawsze koncentrował się na próbie pokojowego rozwiązania problemu, zamiast chwycenia za broń jako pierwszej opcji.

To również podkreśla różnicę w ścieżkach, które wybrali Thorfinn i Canute. Thorfinn zdecydował się żyć bez wrogów, ponieważ zrozumiał, że każdy może żyć spokojnie i dostatnio bez potrzeby robienia sobie wrogów z różnych ludzi. W międzyczasie Kanut nosił Klątwę Królów, która jest dla niego niekończącą się potrzebą kontynuowania prób zwiększenia swojej mocy poprzez zabijanie, zdradzanie i ranienie innych ludzi. I obie te postacie świadomie dokonywały własnych wyborów życiowych, decydując, że chcą żyć w ten sposób.

  • Ysmael Delicana

    Ysmael Delicana

    Ysmael „Eng” Delicana jest pisarką mieszkającą w mieście Davao na Filipinach. Uzyskał tytuł licencjata z ekonomii na Uniwersytecie Ateneo de Davao, po czym kontynuował nauczanie w niepełnym wymiarze godzin na tej samej uczelni. Podczas gdy nauczanie było zabawnym zajęciem, bycie maniakiem i pisarzem wydawało się być jego powołaniem…

Czy ten post był pomocny?