Skip to content

Recenzja „Wyjątek”: sztuka Yoshitaki Amano wreszcie ożywa w tym nowym anime Netflix

13 de październik de 2022
1366 2000 1

Netflix wciąż inwestuje w anime jako jeden z filarów treści. Medium wielokrotnie udowadniało, że może i dostarczy fantastyczne historie w dziedzinie animacji. W tej sytuacji projekt, o którym mówimy, musi być jednym z najciekawszych w bibliotece Netflix. Mówimy o Exception, anime CGI, które łączy umysły niektórych z najbardziej znanych i znanych japońskich artystów. Rezultatem jest fabuła, która wydaje się ekscytująca i inna niż wszystko inne wydane w sferze anime.

Głównym atutem Exception jest to, że łączy wielu doświadczonych japońskich artystów i ma nadzieję, że łącząc ich talenty, może wydarzyć się coś magicznego. Reżyserem serialu jest Yuzo Sato, doświadczony animator, który pracował przy wielu słynnych serialach, od Monster po Pokémony, a nawet w klasycznych filmach anime, takich jak Ninja Scroll. Tymczasem historię serii pisze Otsuichi, jeden z najsłynniejszych i najbardziej utalentowanych japońskich pisarzy z dziedziny fantasy i horroru.

Drużyna marzeń sprowadza również utalentowanego Ryuchi Sakamoto na miejsce kompozytora. Kompozytor jest jednym z najbardziej cenionych muzyków w Japonii. Jego muzyka pojawiła się nawet w wielkich hollywoodzkich filmach, a nawet zdobył Oscara za pracę w Ostatnim cesarzu. Wreszcie, zespół marzeń dopełnia Yoshitaka Amano, malarz, ilustrator i projektant postaci dla wielu marek, którego twórczość jest coraz częściej związana z serią Final Fantasy.

To włączenie Yoshitaki Amano do listy, które sprawia, że ​​Exception jest czymś więcej niż tylko kolejną opowieścią science fiction. Od wielu dziesięcioleci fani prosili o przełożenie sztuki Amano na animację. Styl artysty jest jednak tak specyficzny, że tylko kilka filmów udało się wiernie i z sukcesem odtworzyć. Jednym z tych nielicznych filmów, którym udało się to zrobić, było klasyczne Jajo Anioła. Krótki film, który połączył styl Amano z dużą dozą mistycyzmu i religii, tworząc jedną z najbardziej fascynujących opowieści w animacji.

ZWIĄZANE Z:

30 najlepszych mang fantasy, które musisz przeczytać

Wyjątek może nie sięgać wyżyn czegoś takiego jak Jajo Anioła w dziale animacji, ale to poczucie tajemnicy i wyjątkowości, które można odczuć tylko dzięki stylowi Amano, wciąż istnieje. Angel’s Egg to dzieło z lat 80-tych, dzieło stworzone przez ręcznie rysowaną animację, a tego rodzaju pracy wciąż nie da się odtworzyć za pomocą komputerów. Wyjątkiem jest pełna produkcja CGI i taka, która wydaje się nie mieć budżetu takiego jak Arcane, więc chociaż styl graficzny jest wyjątkowy, animacji jako takiej szczególnie brakuje.

Szczegóły w modelach postaci i środowiskach są bardzo ograniczone. Można odczuć, że czas i budżet przeznaczony na taką produkcję nie były szczególnie duże. Szkoda, ponieważ przy odpowiedniej ilości czasu i odpowiednim budżecie Exception może wyróżniać się nie tylko jako dobra historia, ale także jako wspaniałe dzieło sztuki samo w sobie. Finalny produkt jest niespójny, bo nie wszystkie działy potrafią wykorzystać swój maksymalny potencjał, a mimo to w serii nie brakuje intryg i fascynujących pomysłów.

Recenzja

Otsuichi zdobył wiele nagród w swojej karierze pisarza, więc jego talent nie jest kwestionowany. Nie ma nic do udowodnienia z Exception. Po prostu wykonuje swoją pracę, a jego praca została bardzo dobrze wykonana. Historia Exception jest bardzo solidna, oferując szczególne i ekscytujące spojrzenie na klasyczną historię kolonizacji kosmosu. To, co zaczyna się jako bardzo normalna opowieść, ewoluuje w coś mroczniejszego i bardziej intrygującego. Ciemność tej opowieści sprawia, że ​​jest to szczególnie odpowiednia opowieść na sezon Halloween, ale uważaj; to nie jest prosty slasher. To przedstawienie o pomysłach.

Wynik Sakamoto również błyszczy w każdym odcinku. W miarę rozwoju fabuły bohaterowie wpadają w coraz bardziej niebezpieczne sytuacje i coraz bardziej skomplikowane dylematy, a muzyka pięknie podkreśla te chwile. Oglądanie takiej jakości muzyki w programie telewizyjnym jest naprawdę ekscytujące. Częściej niż nie, partytury programów telewizyjnych są używane tylko oszczędnie, a wskazówki muzyczne są używane głównie do tworzenia napięcia lub akcentowania kilku momentów tu i tam. Wynik Sakamoto nie należy do tych, a anime jest tylko lepsze.

Może więc Exception nie przekłada wspaniałego stylu Amano na ekran w najlepszy możliwy sposób. Jednak podczas oglądania odcinków zaczynasz zapominać o braku działu animacji, a twój mózg zaczyna zdawać sobie sprawę, że ostateczny rezultat jest czymś, czego nigdy nie widziałeś w anime. Fabuła i postacie to najmocniejsze strony serii i łatwo będzie ich kibicować lub nienawidzić podczas podróży. Dobrze jest mieć fanowskie anime i mangi bitewne, które służą tylko rozrywce, ale medium ma również miejsce na bardziej odważne historie, takie jak ta.

Wyjątek nie jest wyjątkiem od reguły, że nic nie jest doskonałe. Ale to tylko oznacza, że ​​jest dobry, naprawdę dobry i powinieneś dać mu szansę, jeśli masz ochotę na coś bardziej odważnego i ekscytującego niż twoje zwykłe anime.

PUNKTACJA: 8/10

  • Recenzja

    Nelson Acosta

    Nelson Acosta

    Nelson uwielbia wszystkie rzeczy związane z opowiadaniem historii. Większość życia spędził na studiowaniu narracji stosowanej we wszystkich mediach; film, telewizja, książki i gry wideo. Mulholland Drive to jego ulubiony film.

Czy ten post był pomocny?