Skip to content

Czy Neo był tym jedynym w Matrixie?

10 de listopad de 2022
14808971

Seria Matrix to klasyka dla każdego fana gatunku science fiction. Od rewolucyjnych efektów specjalnych po zagmatwaną fabułę, film jest uważany za przełomowy, biorąc pod uwagę, że został wydany w 1999 roku. Fabuła bierze popularną ideę bohatera wybranego przez przepowiednię, która uratuje świat, i umieszcza go w symulowany świat prowadzony przez maszyny. Neo jest głównym bohaterem, a fabuła stawia go w roli bohatera opowieści, ale czy to naprawdę Jedyny?

Choć filmy prowadzą do przekonania, że ​​Neo jest tym jedynym, po zapoznaniu się z przepowiednią staje się oczywiste, że rolę tę spełnia Agent Smith.

Film będzie próbował Cię przekonać, że Neo jest tym jedynym, ale po zastanowieniu wiele osób zacznie kwestionować ten pomysł. Artykuł przeanalizuje proroctwo i inne wskazówki rozsiane po całej serii, aby dowiedzieć się, czy Neo jest naprawdę Jedynym.

Kim jest Neo?

Neo, urodzony Thomas A. Anderson, jest bohaterem opowieści. Urodził się jako jeden z wielu ludzi nieświadomych rzeczywistości, w której żyją. Pracuje jako programista dla firmy programistycznej MetaCortex.

Publiczność po raz pierwszy spotyka Neo, gdy ten czeka, aż jego klient Choi i jego dziewczyna Dujour dostarczą dwie płyty z programami z jego tajnej skrytki.

Czekając, prowadzi szeroko zakrojone wyszukiwanie w Internecie Morfeusza, a jego komputer zostaje przejęty, wyświetlając zagadkowe wiadomości. Po przybyciu klienta i sfinalizowaniu transakcji zaprasza Neo, aby pojechał z nim do pobliskiego klubu.

Tam poznał Trinity, hakera, który potwierdza swoje podejrzenia co do świata. Następnego dnia kontaktuje się z Morfeuszem, który ostrzega go, że zaraz zostanie aresztowany i postępuje zgodnie z instrukcjami Morfeusza, aby uciec, ale ostatecznie oddaje się.

Spotkanie z Morfeuszem

Neo spotyka Morfeusza po przesłuchaniu przez agenta Smitha. Morfeusz opisuje rzeczywistość Neo i wyjaśnia, że ​​jego życie jest symulacją. Ludzkość została zniewolona przez maszyny, zmuszając ją do życia w stanie przypominającym sen w kapsułach, które gromadzą ciepło, aby maszyny wykorzystywały je jako energię.

Podczas rozmowy Neo zaczyna się budzić w prawdziwym świecie. Znajduje się w świecie opisanym przez Morfeusza. Udaje mu się odłączyć od kapsuły i gdy tylko zemdleje, Morfeusz wita go w prawdziwym świecie.

Budzi się nad Nabuchodonozorem, poduszkowiec i pozorny dom tych na pokładzie, gdzie kontynuuje rozmowę z Morfeuszem. Przedstawia Neo przepowiednię Wyroczni dotyczącą Jedynego, człowieka, który jest w stanie zmienić Matrix.

Neo rozpoczyna trening na pokładzie Nabuchodonozora i poznaje prawa fizyki w Matrycy oraz różne formy sztuk walki. Później ich dwójka pojedynkuje się, a Neo jest w stanie wytrzymać, a nawet prawie wygrywa dzięki swojej szybkości.

Wyrocznia

Wyrocznia to potężna postać przedstawiona jako starsza pani, która cały czas pali i piecze ciasteczka. Okazuje się, że jest rozumnym programem zintegrowanym z Matrycą i ma moc przewidywania.

Kiedy spotyka Wyrocznię, odrzuca go i mówi mu, że nie jest tym Jedynym, jak również przewiduje, że Morfeusz tak mocno wierzy, że jest Tym, że jest gotów poświęcić swoje życie. Mówi Neo, że jeden z nich będzie musiał umrzeć i że to on będzie musiał decydować o kim.

Przepowiednia

Kiedy Matrix został zbudowany po raz pierwszy, w środku urodził się człowiek, który miał możliwość zmiany wszystkiego, co chciał, przerobienia Matrixa według własnego uznania. To on uwolnił pierwszego z nas, nauczył nas prawdy – Dopóki istnieje Matrix, ludzkość nigdy nie będzie wolna. Po jego śmierci Wyrocznia przepowiedziała jego powrót i że jego przyjście przyniesie zniszczenie Matrix, zakończy wojnę, przyniesie wolność naszemu ludowi. Dlatego są tacy, którzy spędzili całe nasze życie na poszukiwaniu go w Matrixie.”

Ze sposobu, w jaki Morfeusz opisuje przepowiednię, wiemy, że Jedyny musi mieć kilka ważnych rzeczy i są to: musiał urodzić się w Matrixie, musi być w stanie to zmienić i ostatecznie musi to zniszczyć.

Po pierwsze, Neo nie urodził się w Matrixie. Tak jak wszyscy inni ludzie, urodził się w prawdziwym świecie. Wielu fanów twierdzi, że odrodził się w Matrixie, jednak Wyrocznia określa, że ​​​​The One musiał być w pobliżu, kiedy został stworzony, a Neo nie był, jak dowiadujemy się z rozmowy z Architektem, jest to szósta wersja Matrix.

Jeśli chodzi o manipulowanie Matrycą, Neo prezentuje kilka imponujących wyczynów polegających na łamaniu praw fizyki w nim zawartych, ale nie może zmienić samej Matrycy.

I na koniec przeładowanie Matrixa. Neo w rzeczywistości zostaje załadowany do Matrixa, jego ostatniej bitwy z agentem Smithem, i zostaje ponownie przesłany po tym, jak jego kod zostanie zwrócony do kodu.

Biorąc to wszystko pod uwagę, stwierdzenie, że Neo to Jedyny jest najbardziej logicznym wyborem, ale po ponownym obejrzeniu filmów i zwróceniu uwagi na te 3 elementy można zauważyć, że jest inna postać, która spełnia te kryteria jeszcze lepiej.

Agent Smith

Agent Smith jest produktem systemu, którego zadaniem jest ochrona Matrix przed wszelkimi anomaliami w programie, który stanowi ucztę dla stabilności.

Jako taki urodził się w Matrixie. W pewnym momencie filmu odnosi się do Wyroczni jako do mamy, co potwierdza tę teorię. Ze sposobu, w jaki to opisuje, można wywnioskować, że był on obecny podczas powstania Matrixa.

Podczas gdy Neo może przekroczyć ustanowione w nim prawa, agent Smith może zmienić samą Matrycę. Wiele osób twierdzi, że może robić takie rzeczy, ponieważ Neo zintegrował część siebie z agentem Smithem, kiedy go zniszczył.

Jednak cechą definiującą kogoś, kto może zmienić Matrix, jest to, że może zbuntować się przeciwko systemowi. Agent Smith pokazuje wyraźne oddzielenie od Matrixa podczas przesłuchania Morfeusza. Wyraża chęć ucieczki z Matrixa i uwolnienia.

Jego pierwotnym celem jest ochrona Matrix, ale zdejmując słuchawkę, pokazuje swoją zdolność do buntu przeciwko swojemu głównemu programowi, podkreślając, że jest anomalią w programie, a nie Neo.

Podczas gdy w końcu nikt nie niszczy Matrixa, agent Smith jest tym, który pracuje nad tym. Jedynym powodem, dla którego Neo ma szansę na targowanie się z maszynami, jest to, że agent Smith jest tak dobry w niszczeniu Matrixa i nie mogą go już kontrolować.

Ostatnia część dotyczy wyjaśnienia Architekta dotyczącego programu prime. Powiedział, że dopóki pozostały kod nie zostanie przesłany z powrotem do Matrixa, pogrąży się w chaosie.

Wiele osób myśli, że ta część ma miejsce, gdy Neo wrzuca się do Matrixa, by walczyć z agentem Smithem. Jednak Matrix nie zostaje „zniszczony”, dopóki Agent Smith nie zainfekuje Neo, wkładając się w niego, aby uczynić go klonem.

Robiąc to, wstawia swój kod do Neo, a ponieważ Neo jest podłączony do źródła, do źródła, a także ponownie wstawia do niego program główny.

Dlaczego wszyscy nazywają Neo „Ten Jedyny”, jeśli nim nie jest?

Dlaczego więc wszyscy są przekonani, że to Neo? Dla wielu postaci jest to zrozumiałe, ponieważ po prostu się mylą, ale co z Wyrocznią i Architektem?

W rzeczywistości są to dwa najsilniejsze programy w systemie, więc nie miałoby sensu, aby wiedzieli, kim jest The One.

Wskazówkę dostajemy w końcowych momentach serii, kiedy Wyrocznia i Architekt spotykają się w przeładowanej Matrycy, a on mówi jej, że gra w niebezpieczną grę, odwołując się do kłamstwa na temat Jedynego.

Dowiedzieliśmy się, że stworzyła The One, więc powinna być jedyną, która naprawdę wie, kim on jest. Musiała ukryć tę prawdę o Jedynym, by chronić go przed maszynami.

Jeśli powie wszystkim, że agent Smith jest tym jedynym, maszyny po prostu go zasymilują, aby powstrzymać go przed oszustwem. Tworząc to wymyślne kłamstwo i wprowadzając w błąd wszystkich, pozwoliła Smithowi stać się tak potężnym jak on i wypełnić proroctwo.

  • Robert Milaković

    Robert Milaković

    Robert Milaković

    Robert jest współwłaścicielem Fiction Horizon i od zawsze fanem filmów, programów telewizyjnych, komiksów i gier wideo. Szczególnie zafascynowany Marvelem, cieszy się każdym aspektem serii.

Czy ten post był pomocny?