Skip to content

Kroniki filmów o Riddicku w porządku

10 de listopad de 2022
riddick watch order

Filmy o Riddicku to jedne z najlepszych filmów akcji science fiction, czasem nawet horrory. Ale były kręcone w nieco dziwny sposób, zwłaszcza jeśli dodamy do tego animowane filmy i gry. Dlatego zdecydowaliśmy się napisać ten artykuł i przedstawić chronologiczną kolejność oglądania całej serii Riddick.

Zacznijmy więc najpierw od tego, ile jest filmów Riddick, poinformujemy Cię, czy ważne jest, aby oglądać je w kolejności i oczywiście podamy kolejność chronologiczną oglądania filmów Riddick. Nie zapomnimy też o grach io tym, jak wpasowują się w linię czasu.

Ile jest filmów i gier Riddicka?

Obecnie są trzy filmy Riddicka, a czwarty jest w fazie rozwoju (i naprawdę mam nadzieję, że ujrzy światło dzienne). Te filmy to:

 • Smoła czerń (2000)
 • Kroniki Riddicka (2004)
 • Riddick (2013)

Jest też krótki film animowany Kroniki Riddicka: Mroczna Furia (2004)który działa jako połączenie między filmami aktorskimi Pitch Black i The Chronicles of Riddick.

Mamy też trzy gry ze świata Riddick, a są to:

 • Kroniki Riddicka: Ucieczka z Butcher Bay (2004)
 • Kroniki Riddicka: Napaść na Ciemną Atenę (2009)
 • Riddick: Akta najemników (2013)

Wkrótce będziesz miał okazję zobaczyć, jak pasują do całej serii.

Kroniki filmów i gier Riddicka w porządku – chronologicznie

Porządek chronologiczny filmów o Riddicku wygląda następująco:

 • Smoła czerń (2000)
 • Kroniki Riddicka: Mroczna Furia (2004)
 • Kroniki Riddicka (2004)
 • Riddick (2013)

Smoła czerń (2000)

Pierwszy film z serii Riddick i wciąż najlepszy, miał znacznie niższy budżet niż wszystkie przyszłe filmy. Było to również połączenie science-fiction i horroru, coś (horror), czego przyszłe filmy nie miały w sobie tak wiele.

Kiedy statek kosmiczny rozbija się z powodu deszczu meteorów, spada na opuszczoną pustynną planetę, a wśród nielicznych ocalałych jest zahartowany, zimnokrwisty zabójca Riddick (V. Diesel). Po znalezieniu opuszczonej rośliny i wody reszta załogi wydaje się stawić czoła jedynemu niebezpieczeństwu na planecie z trzema słońcami i bez nocy od Riddicka. Wkrótce trudno im będzie zdać sobie sprawę, że w podziemnym świecie istnieją śmiertelne potwory, które nie wychodzą na światło dzienne, i prawie w tym samym czasie dowiadują się, że wkrótce nadejdzie zaćmienie wszystkich trzech słońc, które okryje planetę ciemnością. kilka dni i staną się łupem. A jedynym, który może im pomóc, jest Riddick.

Kroniki Riddicka: Mroczna Furia (2004)

Kroniki Riddicka: Mroczna Furia (2004)

Kolejny to krótki film animowany, będący połączeniem filmów akcji na żywo Pitch Black i The Chronicles of Riddick.

Akcja rozgrywa się wkrótce po Pitch Black i obejmuje Riddicka i dwóch pozostałych ocalałych z Pitch Blacka, Jacka i Imama, oraz ich starcie ze statkiem najemników. Zbiegły więzień Riddick zostaje zdany na łaskę niegodziwej kobiety, która ma wyjątkowe hobby – zbieranie najbardziej poszukiwanych przestępców w galaktyce.

Kroniki Riddicka (2004)

Kroniki Riddicka (2004)

Drugi film akcji na żywo z serii, The Chronicles of Riddick, miał znacznie większy budżet i był bardziej zorientowany na akcję niż jego poprzednik.

Po uniknięciu brutalnego uprowadzenia z planety, na której ukrywał się od lat, wyjęty spod prawa Furia Riddick (V. Diesel) kradnie statek kosmiczny i kieruje się na planetę Helion Prime. Tam włamał się do domu swojego starego znajomego Imama Abu al-Walida (K. David), który jako jedyny wiedział, gdzie zniknął po tym, jak oboje przeżyli potwory z Czarnej Smoły.

Ale imam nie zdradził Riddicka, ale desperacko chce zaangażować go w walkę z inwazją rasy Necromonger, która zagraża ludzkości w całym wszechświecie. Chociaż Riddick początkowo odrzuca zarówno wezwanie imama, jak i wyjaśnienia swojego sojusznika Aereona (J. Dench), który lewituje między światem żywych a światem duchów, inwazja Necromongera i okrucieństwo ich pana (C. Feore) być wystarczającym powodem, aby nieustraszony Furian zmienił zdanie.

Koncepcyjnie podobna do „Gwiezdnych wojen” i utrzymana w estetyce „Matrixa”, druga część opowieści o przygodach Riddicka wyróżnia się brawurowymi efektami specjalnymi i genialnym scenografią inspirowaną różnymi mitologiami. Niestety, krytykom nie podobało się to tak bardzo i nie uzasadniał swojego budżetu, więc nie dostaliśmy od razu trzeciej części aktorskiej, którą tak desperacko chcieliśmy zobaczyć.

Jednak była nadzieja…

Riddick (2013)

Riddick (2013)

Riddick zaczyna pięć lat po śmierci Kyry, widząc w nim Lorda Marszałka floty Necromonger. Niedługo potem będzie napięty na podobnie wyglądającym świecie, jak w Pitch Black.

Pozostawiony na spalonej słońcem planecie Riddick mierzy się z obcym gatunkiem drapieżnika. Aktywując wiązkę bezpieczeństwa, jej sygnał jest odbierany przez dwa statki kosmiczne. Jeden nosi nowy rodzaj najemnika, a drugi jest zarządzany przez człowieka z przeszłości Riddicka.

Jeśli uwzględnimy również gry w kolejności chronologicznej, kolejność filmów i gier Riddicka wygląda tak:

 • Kroniki Riddicka: Ucieczka z Butcher Bay (2004)
 • Kroniki Riddicka: Napaść na Ciemną Atenę (2009)
 • Smoła czerń (2000)
 • Kroniki Riddicka: Mroczna Furia (2004)
 • Kroniki Riddicka (2004)
 • Riddick (2013)

Jest jeszcze jedna gra, Riddick: Akta najemników (2013)stworzony na urządzenia z Androidem i iOS, ale prawie nie ma żadnej historii, więc nie można go nigdzie uporządkować i tak naprawdę nie oferuje niczego pod względem fabuły.

Kroniki Riddicka: Ucieczka z Butcher Bay (2004)

Escape from Butcher Bay to gra wideo oparta na serii Riddick, wydana na Xbox i Windows PC. Działa jako prequel do Pitch Black i obejmuje ucieczkę Riddicka z tytułowego więzienia, Butcher Bay. Gra została bardzo dobrze przyjęta i często jest wymieniana wśród „najlepszych gier na Xboksa wszech czasów”.

Kroniki Riddicka: Napaść na Ciemną Atenę (2009)

Assault on Dark Athena to gra wideo na komputery PlayStation 3, Xbox 360, Windows i Mac OS X. Zawiera ulepszony remake Escape from Butcher Bay i obejmuje wydarzenia między poprzednią grą a Pitch Black. Recenzje były w większości pozytywne.

Czy musisz oglądać Riddicka w kolejności?

Nie, nie musisz oglądać filmów Riddicka w kolejności, ale jeśli to zrobisz, znajdziesz również fajne powiązania między filmami i grami.

Czy filmy o Riddicku są dostępne w serwisie Netflix US?

Niestety obecnie nie są. Mimo to wydaje się, że Netflix Canada je ma.

Czy filmy Riddicka są na Amazon Prime?

Tak, filmy Riddicka są na Amazon Prime, a powyższe linki zamieściliśmy w tym artykule.

Czy będzie czwarty film o Riddicku?

W obecnej sytuacji tak, będzie czwarty film Riddicka zatytułowany Riddick 4: Furya. Po raz pierwszy ogłoszono w 2014 roku, że będzie czwarty film. W 2015 roku reżyser David Twohy potwierdza, że ​​film zostanie oceniony jako R i będzie historią pochodzenia. 21 lipca 2019 r. Vin Diesel ogłosił na swoim koncie na Instagramie, że otrzymał scenariusz Twohy do gry Riddick 4: Furya!

Obecnie niewiele wiadomo o filmie, ale streszczenie na IMDb mówi: „Kiedy Riddick w końcu odnajduje swoją ojczystą planetę, nie ma pojęcia, co go czeka”.

 • Robert Milaković

  Robert Milaković

  Robert Milaković

  Robert jest współwłaścicielem Fiction Horizon i od zawsze fanem filmów, programów telewizyjnych, komiksów i gier wideo. Szczególnie zafascynowany Marvelem, cieszy się każdym aspektem serii.

Czy ten post był pomocny?