Skip to content

Kto uratował Grogu przed rozkazem 66? Wyjaśnienie retrospekcji

13 de październik de 2022
Kto uratowal Grogu przed rozkazem 66 Wyjasnienie retrospekcji

Odcinek 6 Księgi Boby Fetta był pełen pisanek i występów epizodycznych. Oczywiście jedna z najlepszych scen epizodycznych obejmowała mistrza Jedi Luke’a Skywalkera i Grogu. Kiedy Luke zapytał Grogu o jego przeszłość, mały wydawał się zdezorientowany, dopóki Skywalkers nie pozwolił mu uzyskać dostępu do jego przeszłości, co obejmowało scenę, w której niektórzy Jedi chronili go przed żołnierzami-klonami podczas Rozkazu 66. Biorąc pod uwagę, że Grogu przeżył zdziesiątkowanie Jedi, który uratował Grogu z Rozkazu 66?

Nadal nie wiadomo, kto uratował Grogu podczas Rozkazu 66. Istnieje kilka teorii, które mają sens. Możliwe, że Jedi w świątyni, taki jak bibliotekarz Jocasta Nu lub ukradkowy Jedi Quinlan Vos, mogli go uratować. Ale mogli to być także inni ludzie, jak łowca nagród lub Zła Partia.

Nie ma wątpliwości, że było kilku Jedi, którym udało się przeżyć Zakon 66, biorąc pod uwagę, że Imperium użyło Inkwizytorów, aby ich wytropić. Oczywiście wiemy, że Grogu jest jednym z ocalałych. Z drugiej strony, biorąc pod uwagę, że nie jest dobrze wyszkolonym użytkownikiem Jedi lub Mocy, warto spekulować, w jaki sposób Grogu przeżył atak klonów.

Retrospekcje z odcinka 6 Księgi Boby Fetta wyjaśnione

Jednym z najwspanialszych odcinków epoki Mandalorianina jest odcinek 6 Księgi Boby Fetta. To dlatego, że ten odcinek był poświęcony występom niektórych z najbardziej lubianych postaci z epoki Mandalorian oraz z poprzednich filmów i seriali Gwiezdnych wojen, takich jak oryginalna trylogia i Wojny klonów. Oczywiście jedna z najlepszych scen polegała na tym, że Luke Skywalker szkolił Grogu w podstawach Mocy.

W scenach z udziałem Luke’a i Grogu Mistrz Jedi zachowywał się jak prawdziwy mentor dla małego Jedi, który szkolił się, mówiąc mu, jak lepiej kontrolować swoje moce. Luke opowiedział nawet Grogu historię Wielkiego Mistrza Jedi Yody, który przypomina Grogu (stąd przydomek „Baby Yoda”). Ale jedna z najlepszych scen polegała na tym, że Luke pytał Grogu o jego przeszłość.

Kiedy Luke zapytał Grogu, czy tęskni za swoim domem, wydawał się nieświadomy swojej przeszłości ani domu. To wtedy Luke użył Mocy, aby pomóc Grogu przypomnieć sobie jego przeszłość, a to zaprowadziło nas do jednego z najbardziej kultowych i niezapomnianych momentów w całej ciągłości Gwiezdnych Wojen.

Ci, którzy widzieli Gwiezdne Wojny Epizod III: Zemsta Sithów, wiedzą, jak cały Zakon Jedi został zdziesiątkowany dwie dekady przed wydarzeniami z Epizodu IV: Nowa nadzieja. Prawda była taka, że ​​kanclerz i przyszły cesarz Palpatine byli w rzeczywistości Lordem Sithów Darthem Sidiousem ukrywającym się na widoku. Miał wszczepione chipy w klonach, aby dostosować się do czegoś, co nazwał Rozkazem 66.

Rozkaz 66 jest w zasadzie rozkazem, który Palpatine zaprogramował w chipach, aby klony natychmiast wykonały jego rozkaz zabicia każdego Jedi w zasięgu wzroku. Wiemy, że klony zostały zaprogramowane jako posłuszne, ale wszczepione im chipy zmuszały je do przestrzegania Rozkazu 66 bez zadawania żadnych pytań. Dlatego nie zawahali się zabić Jedi.

Wracając do przeszłości Grogu, okazało się, że był w Świątyni Jedi podczas wydarzeń z Rozkazu 66. Z jego punktu widzenia, trzech Rycerzy Jedi chroniło go przed oddziałem żołnierzy-klonów. Jego obrońcy Jedi ostatecznie padli ofiarą klonów, podobnie jak większość innych Jedi rozsianych po całej galaktyce w czasie Wojen Klonów.

ZWIĄZANE Z:

100 dowcipów o Gwiezdnych Wojnach dla prawdziwych fanów!

Dla tych, którzy zastanawiają się, dlaczego Grogu był w Świątyni Jedi w czasach Rozkazu 66, musicie pamiętać, że już w pierwszym sezonie The Mandalorian ujawniono, że ma co najmniej 50 lat. To stawia go gdzieś w wieku 20 lat podczas Rozkazu 66, biorąc pod uwagę, że różnica między Zemstą Sithów a Mandalorianinem wynosi około 28 lat. Jedynym wyjaśnieniem, dlaczego wciąż jest dzieckiem w wieku 50 lat, jest to, że jego gatunek zwykle dojrzewa w znacznie wolniejszym tempie, biorąc pod uwagę, że sam Yoda dożył 900 lat.

Gdy Jedi upadli, klony zaczęły zbliżać się do Grogu, aż wszystko stało się puste. Sugeruje to, że w tym momencie miał zostać zabity przez żołnierzy-klonów, tak jak inni młodzieńcy i padawani w Świątyni Jedi zostali zabici przez Anakina Skywalkera lub klony.

Jak Grogu przetrwał zamówienie 66?

To jasne i oczywiste, że Grogu przeżył wydarzenia z Rozkazu 66, biorąc pod uwagę, że żyje w erze Mandalorianina i żyje i dobrze 28 lat po tym, jak Imperator nakazał egzekucję Jedi. Ale jak Grogu przeżył Rozkaz 66, kiedy większość Jedi nie była w stanie nawet obronić się przed eskadrami klonów?

Najlepszym wyjaśnieniem, jakie mamy w tej chwili, jest to, że ktoś mógł go uratować podczas wydarzeń z Rozkazu 66, gdy klony zbliżały się do niego, aby go zabić, jak widać w jego retrospekcjach. Nie można było kwestionować faktu, że klony zamierzały go zabić, ponieważ Rozkaz 66 był rozkazem bez pytań, który zmusił klony do zabicia każdego Jedi w zasięgu wzroku. Oznacza to, że ich jedynym celem było zabicie Grogu, gdy go zauważyli.

Tak więc, biorąc pod uwagę fakt, że Grogu, będąc niewytrenowanym użytkownikiem Mocy, nie był wystarczająco silny, aby ochronić się przed eskadrą klonów, gdy trzech Jedi nie mogło nawet wytrzymać wystarczająco długo, było to możliwe że uratowała go inna osoba.

Z drugiej strony wiemy, do czego zdolny jest Grogu w nagłych wybuchach. W Mandalorianie pokazano, że jest obdarzony Mocą i jest silniejszy niż przeciętna osoba wrażliwa na Moc. Oznacza to, że mogło być możliwe, że w przypływie adrenaliny mógł użyć Mocy, by odepchnąć zbliżające się klony, aby znaleźć sposób na ucieczkę ze świątyni.

Ale skłaniamy się ku możliwości, że ktoś inny uratował Grogu, ponieważ zanim Din Djarin go znalazł, wydawał się bezradnym dzieckiem, które nie wiedziało, jak się chronić, a nawet przeżyć samodzielnie w rozległej galaktyce. Dlatego trwająca teoria głosi, że ktoś uratował go i działał jako jego opiekun przez prawie trzy dekady, zanim został schwytany przed wydarzeniami z Mandalorian.

Kto uratował Grogu podczas Rozkazu 66?

Jak wspomniano, istniejąca teoria głosi, że Grogu został uratowany przez inną osobę podczas Rozkazu 66, gdy klony miały go zabić. Ale kto mógł uratować Grogu, kiedy trzej Jedi nie potrafili nawet powstrzymać klonów?

Najbardziej prawdopodobnym zbawcą mogła być inna stacja Jedi w świątyni. Wiemy, że Jocasta Nu, bibliotekarka Świątyni Jedi, spędza w świątyni cały swój czas. W związku z tym mogła być jednym z Jedi, którzy uratowali niektórych młodych, w tym Grogu. Wiemy też, że Jocasta Nu jest wystarczająco silna, by stawić czoła samemu Darthowi Vaderowi, ale w końcu została zabita.

Kto uratował Grogu przed rozkazem 66?  Wyjaśnienie retrospekcji

Z drugiej strony, w oficjalnym kanonie, Jocasta Nu nigdy nie wydostała się z Coruscant, a to może prowadzić do możliwości, że nie mogła uratować Grogu. Albo możliwe, że uratowała Grogu, ale zamiast tego kazała innej osobie zabrać młodzika.

Ale inna teoria mówi, że to mistrz Jedi Quinlan Vos go uratował. Vos, który po raz pierwszy został wprowadzony w Wojnach klonów, jest starym przyjacielem Obi-Wana Kenobiego i był ukradkiem Jedi, który lubił doprowadzać sprawy do skrajności, łamiąc zwykłe zasady Jedi.

Kto uratował Grogu przed rozkazem 66?  Wyjaśnienie retrospekcji

W pewnym momencie Quinlan Vos zaczął pracować z nieuczciwą Sith Asajj Ventress i zakochał się w niej, kiedy ten stał się nieuczciwy i sam przeszedł na ciemną stronę. Jednak Vos ostatecznie powrócił na jasną stronę.

Możliwe, że, biorąc pod uwagę, że nigdy nie było potwierdzenia jego śmierci, Quinlan Vos wrócił do Świątyni Jedi po dowiedzeniu się gdzieś, że Imperator planuje zdziesiątkować Zakon Jedi. Jego powrót do świątyni mógł zbiegać się z wydarzeniami z Zakonu 66 i wtedy mógł natknąć się na Grogu. Będąc ekspertem od skradania się i zdolnym Mistrzem Jedi, mógł być wystarczająco silny, by pokonać klony, które zaatakowały świątynię.

Ale możliwe jest również, że za uratowanie Grogu odpowiedzialny był użytkownik nie korzystający z Mocy, ponieważ klony nie zaatakowałyby ich od razu. Prowadzi to do możliwości, że ktoś taki jak łowca nagród mógł go uratować. I jest też duża szansa, że ​​Bad Batch, biorąc pod uwagę, że nie są takie jak inne klony, również mógł uratować Grogu.

Kto uratował Grogu przed rozkazem 66?  Wyjaśnienie retrospekcji

Ciekawie byłoby zobaczyć, gdzie Lucasfilm i Disney idą z tą narracją i jak wyjaśnią przetrwanie Grogu. I w zależności od kierunku, w jakim by obrali, możliwe jest, że zobaczymy, jak do oficjalnego kanonu Gwiezdnych Wojen wprowadzane są kolejne postacie.

  • Kto uratował Grogu przed rozkazem 66?  Wyjaśnienie retrospekcji

    Ysmael Delicana Ysmael Delicana

    Ysmael jest samozwańczym maniakiem, który uwielbia wszystko, co ma związek z fantasy, science fiction, grami wideo i anime. Spędza wolny czas na oglądaniu filmów, programów telewizyjnych i grach.

Czy ten post był pomocny?