Skip to content

Dlaczego Yoda mówi do tyłu?

7 de listopad de 2022
Why Does Yoda Talk Backward 00

Yoda jest jedną z najbardziej lubianych postaci w uniwersum Gwiezdnych Wojen i do dziś pozostaje ulubioną postacią większości ludzi. Jego popularność wzrosła dopiero wraz z wydaniem nowej serii Gwiezdnych wojen, The Mandalorian i pojawieniem się Baby Yoda. Postać Baby Yody jeszcze się nie odezwała, jednak fakt ten sprawił, że po rozpoczęciu dyskursu na jego temat pojawiło się inne popularne pytanie. Dlaczego więc Yoda mówi wstecz?

Szczerze mówiąc, nie ma poprawnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ nie ma na to kanonicznego wyjaśnienia. Istnieje mnóstwo teorii fanowskich, ale najbardziej popularna i powszechnie wykluczana teoria mówi, że język podstawowy nie jest pierwszym językiem Yody, dlatego prawdopodobnie mówi on w kolejności, która jest poprawna w jego ojczystym języku.

To niezwykle interesujący temat, ale nie ma na ten temat zbyt wielu informacji, więc jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wzorcach mowy Yody i o tym, jak powstały, czytaj dalej.

Dlaczego Yoda mówi wstecz?

Technicznie nie ma właściwej ani poprawnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ żadne oficjalne źródło Star Wars nie porusza tego pytania. Mimo to pytanie wydaje się być wiecznie gorącym tematem, dlatego fani wymyślili kilka ciekawych teorii, które wyjaśniają to pytanie.

Możliwe, że nigdy się nie dowiemy, dlaczego Yoda mówi wstecz. Postać została celowo owiana tajemnicą przez twórcę serii, George’a Lucasa.

Tajemnica była tak ważna, że ​​pomimo tego, że Yoda jest tak ważnym pytaniem, jego gatunek nie ma nawet nazwy. Wszystko, co wiemy na pewno, to to, że dziwne wzorce mowy Yody są niezapomnianą i kultową cechą filmów Gwiezdnych Wojen, niezależnie od tego, dlaczego istnieją.

Jedną rzeczą, która sprawia, że ​​na to pytanie jest jeszcze trudniej odpowiedzieć, jest bardzo mało informacji na temat Yody i jego gatunku, dlatego pomimo wielu teorii stworzonych przez fanów, nie ma możliwości ich zweryfikowania lub obalenia.

Najpopularniejszy to ten, który twierdzi, że podstawowym językiem w uniwersum Gwiezdnych Wojen, jakim jest angielski, nie jest językiem ojczystym Yody. Potwierdza to fakt, że większość innych istot we wszechświecie, w tym roboty, mówi po angielsku.

Jest to dodatkowo poparte faktem, że Yoda nie ma różnych wymowy ani słownictwa, ale zawsze mówi w sposób, który zmienia kolejność słów zwykle występujących w języku angielskim.

Wszystko to sugerowałoby, że pomimo tego, że Yoda biegle posługuje się językiem angielskim, nie jest to jego język ojczysty. Jest to najszerzej akceptowana teoria, ale niestety nie mamy zbyt wielu informacji na temat przypraw Yody, dlatego teoria ta nigdy nie mogła zostać potwierdzona.

Inne możliwe wyjaśnienie może być związane z wiekiem Yody. Yoda miał około 900 lat i możemy założyć, że jak każdy inny język, podstawowy język uniwersum Gwiezdnych Wojen ewoluował z biegiem czasu. Sugerowałoby to, że Yoda po prostu zdecydował się mówić w sposób, który był powszechny, gdy Yoda był młodszy.

Kolejna odpowiedź pochodzi od samego twórcy. George Lucas powiedział kiedyś, że Yoda tak naprawdę nie mówi wstecz, ale używa bardziej formalnej struktury zdania.

Istnieje również bardziej techniczne wyjaśnienie wzorca mowy Yody. To wyjaśnienie pochodzi z perspektywy filmowej. Yoda jest jedną z niewielu obcych postaci w serii, która nie ma ludzkiego wyglądu.

Nadanie mu tak dziwnego wzorca mowy czyni go jeszcze bardziej obcym i wyraźnie odróżnia go od innych postaci z serialu. Nadanie postaci cechy, która wzmacnia jedną z jej cech, jest powszechnie stosowaną techniką filmową.

Jaki jest wzór mowy Yody?

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że Yoda tak naprawdę nie ma określonego wzorca w sposobie, w jaki mówi. Większość ludzi wierzy, że po prostu mówi do tyłu lub miesza kolejność słów przed wypowiedzeniem ich na głos.

Aby zrozumieć wzorzec mowy Yody, musimy najpierw zrozumieć, jak mówimy, a następnie możemy porozmawiać o tym, jak wzorzec mowy Yody różni się od naszego.

Wiele z najpowszechniej używanych języków świata, a mianowicie angielski i mandaryński, opiera się na konstrukcjach podmiot-czasownik-dopełnienie. Na przykład Yoda chwycił miecz świetlny.

Inną powszechną konstrukcją, która jest bardziej powszechna wśród osób mówiących po japońsku, albańsku i wielu innych językach, jest podmiot-przedmiot-czasownik: Yoda chwycił miecz świetlny.

Konstrukcja czasownik-podmiot-przedmiot jest mniej powszechna, ale jest używana w językach hawajskich i celtyckich: miecz świetlny uchwycony Yoda.

Być może bardziej osobliwy jest popularny wzorzec mowy Yody, w którym rozkazuje on swoje zdania przedmiot-podmiot-czasownik lub OSV: Yoda chwycił miecz świetlny. Lub, używając przykładu z cytatu Yody, „Nadal musisz się wiele nauczyć”.

Kiedy słuchasz mowy Yody, zauważysz, że nie zawsze jest to przedmiot-podmiot-czasownik, ale czasami konstrukcja. Pullum zwykł odnosić się do niego jako XSV, gdzie „X” występuje w każdym kawałku zdania, który łączy się z czasownikiem, nawet jeśli nie jest to byt. Tak więc, jak mówi Yoda w Epizodzie II: Atak klonów, „umysł dziecka jest naprawdę cudowny”.

Kiedy próbujesz przetłumaczyć mowę Yody z angielskiego, staje się to jeszcze bardziej kłopotliwe. Według jednego interesującego wątku Reddita dotyczącego językoznawstwa, Yoda zachowuje szyk słów używany w angielskich wersjach filmów w wersjach estońskich.

Według jednego z komentatorów gramatyka idealnie pasuje do języka estońskiego i zawsze wydaje się, że Yoda podkreśla słowo dopełniające jako kluczowy punkt swoich zdań.

Analizowane sposoby mówienia wydają się różnić w zależności od języka i często rzeczywiście ma to sens, a nawet jest poprawne gramatycznie. Jest to niezwykle interesujące, ponieważ sugeruje, że postać została napisana z myślą o anglojęzycznej publiczności.

Czy Yoda może normalnie mówić?

Jeśli będziemy kontynuować ulubioną teorię fanów dotyczącą wzorca mowy Yody, możemy założyć, że Yoda musiał nauczyć się mówić normalnie, jeśli podstawowy język używany we wszechświecie nie jest jego językiem ojczystym.

Potwierdza to fakt, że Yoda zna każdy inny aspekt języka. Byłoby wysoce nieprawdopodobne, że nie rozumiał również wzorca zdań tego języka.

Biorąc to pod uwagę, najlepszą odpowiedzią na to pytanie byłoby to, że Yoda najprawdopodobniej potrafi mówić we właściwym, podstawowym języku wszechświata, jednak po prostu nie chce tego robić.

Czy wszystkie gatunki Yody mówią wstecz?

Dlaczego Yoda mówi do tyłu?

Niestety, to pytanie jest kolejnym, które pozostanie bez odpowiedzi i będzie przedmiotem debaty. Gorg Lucas przestrzegał swojej zasady dotyczącej tajemniczej natury Yody i w większości ta zasada była kontynuowana, gdy Disney nabył franczyzę.

Z czasem pomysł, że Yoda jest jedynym w swoim rodzaju, został obalony. Wprowadzono inne postacie. przede wszystkim Baby Yoda w serii Mandalorian, jednak wszystkie z nich podtrzymywały tę samą tajemniczą naturę tego gatunku.

To samo dotyczy sposobu, w jaki Yoda mówi. Nie ma źródeł armatnich, które potwierdziłyby, że członkowie jego gatunku mówią w jakikolwiek inny sposób. Z tego powodu nie możemy w nieskończoność powiedzieć, czy Yoda jest jedynym przedstawicielem swojego gatunku, który mówi w ten sposób, czy też jest to powszechny sposób mówienia ze swoim gatunkiem.

Jak nazywa się rozmowa Yody?

Zgodnie z faktem, że Yoda został celowo pozostawiony jako tajemnicza postać, aby dalej scharakteryzować Yodę jako starszą i mądrzejszą postać we wszechświecie.

Dotyczy to również sposobu, w jaki Yoda mówi. Odwrócona struktura mowy tak naprawdę nie ma nazwy, dlatego większość ludzi nazywa ją wsteczną lub po prostu sposobem, w jaki mówi Yoda.

Jednak w tym artykule przyjrzeliśmy się bliżej wzorcom mowy, których używa Yoda. Pomimo faktu, że Yoda nie ma języka, którego używa, wzór używany przez Yodę ma odpowiednik gramatyczny w gramatyce angielskiej.

Anastrofa to technika literacka, która polega na odwróceniu normalnej kolejności zdań. Odbywa się to w celu stworzenia określonego efektu lub podkreślenia punktu. Greckie słowo anastrofa oznacza „odwrócić się”.

Anastrophe jest powszechnie używany przez poetów, aby pomóc zachować schemat rymów. Jest również często używany w prozie, aby nadać słowom sens lub mądrość. Sposób, w jaki Yoda mówi w serii filmów Gwiezdnych wojen, jest najbardziej znanym i wybitnym przykładem anastrofy.

  • Hrvoje Milaković

    Hrvoje Milaković

    Hrvoje Milaković

    Hrvoje Milakovic jest współwłaścicielem Fiction Horizon i wielkim kinomanem. Poza tym lubi czytać komiksy, grać w gry i kolekcjonować figurki. Był opisywany w LifeWire, Yahoo i IMDb, żeby wymienić tylko kilka.

Czy ten post był pomocny?