Skip to content

Dlaczego Obi-Wan Kenobi zniknął, gdy zabił go Darth Vader?

7 de sierpień de 2022
SW fi 1

George’a Lucasa Gwiezdne Wojny uniwersum to bardzo obszerna narracja, która zawiera wiele różnych tajemnic. I chociaż na większość z nich udzielono odpowiedzi w zakresie rozszerzonego Legendy wszechświat, ludzie, którzy nie przeszli przez filmy, mogą się zastanawiać, dlaczego niektóre rzeczy są takie, jakie są. Jedną z tych rzeczy jest zniknięcie Obi-Wana Kenobiego po jego pojedynku z Darthem Vaderem. Dlaczego więc Obi-Wan Kenobi zniknął?

Obi-Wan Kenobi zniknął po uderzeniu mieczem świetlnym Dartha Vadera, ponieważ zmienił się w Ducha Mocy, tak jak jego nauczyciel, Qui-Gon Jinn, przed nim. Chociaż nie jest to regułą, obaj mistrz Yoda i Luke Skywalker zniknęli później, podczas gdy Qui-Gon Jinn i Darth Vader nie.

W dalszej części artykułu przyjrzymy się dokładniej pojedynkowi Bena Kenobiego z Darthem Vaderem i wyjaśnimy, dlaczego właśnie Obi-Wan zniknął.

Pojedynek Obi-Wana Kenobiego z Darthem Vaderem

W Gwiezdne wojny: Część IV – Nowa nadziejaoryginał George’a Lucasa Gwiezdne Wojny Obi-Wan Kenobi pojawia się jako pustelnik z Tatooine, który ratuje Luke’a Skywalkera, C-3PO i R2-D2 przed gangiem Tuskan Raiders. Później okazuje się, że Obi-Wan Kenobi jest jednym z ostatnich żyjących Jedi i znał ojca Luke’a; w tym momencie nie było jeszcze wiadomo, że Darth Vader jest w rzeczywistości ojcem Luke’a, Anakinem Skywalkerem.

Obi-Wan Kenobi postanawia pomóc Luke’owi, ale także szkolić go w ścieżkach Jedi. Podczas podróży spotkają się i zwerbują do pomocy Hana Solo i Chewbaccę, którzy mają zabrać ich na Alderaan na swoim statku, Sokół Millennium. Kiedy zdają sobie sprawę, że Alderaan został zniszczony, podążają za imperialnym myśliwcem TIE do Gwiazdy Śmierci i zostają wciągnięci do środka.

ZWIĄZANE Z:

Dlaczego Obi-Wan pozwolił Anakinowi spłonąć w Zemście Sithów?

Próbując uciec, zdają sobie sprawę, że prawdopodobnie zmierzą się z Darthem Vaderem, dlatego Obi-Wan Kenobi odsyła pozostałych, aby odwrócić ich uwagę. Wkrótce Obi-Wan Kenobi mierzy się z Darthem Vaderem, który okazuje się być jego byłym uczniem. Obaj toczą pojedynek na miecze świetlne, który naszym zdaniem był jednym z najlepszych momentów całej Original Trilogy i możecie to sprawdzić w poniższym filmie:

Jak widać, pojedynek był krótki i był częścią planu Obi-Wana Kenobiego, aby zapewnić bezpieczną ucieczkę Luke’owi i pozostałym. Obi-Wan Kenobi z radością zmierzył się ze swoim byłym uczniem i był to z pewnością jeden z najbardziej pamiętnych momentów w całej serii. Podczas pojedynku Obi-Wan Kenobi ostrzegł Dartha Vadera, że ​​powalenie go doprowadzi do tego, że stanie się jeszcze potężniejszy, ale Vader – tak jak wcześniej – nie posłuchał ostrzeżeń swojego byłego Mistrza.

ZWIĄZANE Z:

Dlaczego Obi-Wan pozwolił Vaderowi zabić go w nowej nadziei?

Kiedy Luke zobaczył pojedynek, Obi-Wan Kenobi uśmiechnął się i stracił czujność, pozwalając Vaderowi powalić go szablą. Ale zamiast umrzeć w tradycyjnym znaczeniu tego słowa, Obi-Wan Kenobi po prostu zniknął, pozostawiając przed Vaderem swoją szatę i miecz świetlny. Więc co się stało?

Co właściwie stało się z Obi-Wanem Kenobim? Dlaczego zniknął?

Zniknięcie Obi-Wana Kenobiego w pierwszym Gwiezdne Wojny film był pierwszym takim momentem w całej serii. Mianowicie, koncepcja Force Ghosts nie została wyjaśniona do tego momentu, ale została wyjaśniona później, gdy seria się rozwijała i rozszerzała. To dlatego zniknięcie Kenobiego było tak mylące dla wielu widzów w tamtym czasie. Więc co się właściwie stało?

W Zemsta sitówMistrz Yoda informuje Obi-Wana Kenobiego, że były przyjaciel, mistrz Obi-Wana, Qui-Gon Jinn, nauczył się używać Mocy, aby powrócić ze śmierci. Chronologicznie była to pierwsza wzmianka o Duchu Mocy i chociaż Qui-Gon nie był w stanie pojawić się jako Duch, był w stanie komunikować się z żywymi, stając się w ten sposób pierwszym Duchem Mocy w historii.

Yoda znika po zjednoczeniu się z Mocą

Na podstawie słów Yody i wydarzeń, które nastąpiły, możemy stwierdzić, że Qui-Gon nauczył zarówno Obi-Wana, jak i Yodę, jak powrócić jako Duchy Mocy, co wyjaśnia ostrzeżenie Obi-Wana Kenobiego skierowane do Dartha Vadera: „Nie możesz wygrać , Vader. Jeśli mnie powalisz, stanę się potężniejszy, niż możesz sobie wyobrazić. Vader oczywiście nie wiedział, jak używać tej techniki, ponieważ w tamtym czasie była ona dostępna wyłącznie dla Jedi, więc nie mógł nawet pojąć prawdziwego znaczenia ostrzeżenia Obi-Wana Kenobiego.

Duch Mocy jest zasadniczo duszą i esencją zmarłego wrażliwego na Moc, który zaprzeczył woli Mocy po śmierci, ale był w stanie wchodzić w interakcje z żywymi. Odnosi się również do tych, którzy popełnili ostateczny akt bezinteresowności, który doprowadził do ich śmierci i pogodzili się z tym. Biorąc pod uwagę fakt, że Obi-Wan Kenobi pozwolił Vaderowi go zabić, wierzymy, że stał się Duchem Mocy poprzez ostateczny akt bezinteresowności.

Luke Skywalker znika po zjednoczeniu się z Mocą

Tak więc Obi-Wan Kenobi zniknął i nie zniknął. Zniknął w dosłownym tego słowa znaczeniu, ponieważ jego ciało zniknęło, ale był to bardzo wyrafinowany sposób umierania, ponieważ natychmiast stał się jednością z Mocą, a później pojawił się jako prawdziwy Duch Mocy. Ten sposób śmierci nie jest nieznany w Gwiezdne Wojny filmy, ponieważ zarówno Yoda, jak i Luke Skywalker zniknęli natychmiast po śmierci, stając się Duchami Mocy.

Czy ten post był pomocny?