Skip to content

Dlaczego niektórzy Mandalorianie mogą zdjąć hełmy, a inni nie?

4 de październik de 2022
mandalorianhelmet 1024x576 1

Jednym z najważniejszych tematów, jakie widzieliśmy w Gwiezdnych Wojnach w epoce Mandalorian, jest to, jak Mandalorianie byli bardzo surowi, jeśli chodzi o ich wyznanie. W szczególności nie wolno im zdejmować kasków, aby pokazać twarz jakiejkolwiek żywej istocie. Jednak w przeszłości i w The Mandalorian widzieliśmy, że niektórzy Mandalorianie mogą zdejmować hełmy. Dlaczego więc niektórzy Mandalorianie mogą zdjąć hełmy, a inni nie?

Mandalorianie nie muszą ukrywać twarzy za hełmami, ponieważ nie jest to prawo Mandalore. Ale Mandalorianie, którzy ukrywają swoje twarze, są tylko mniejszościową grupą religijną należącą do Dzieci Straży. Din Djarin, Mandalorianin, jest częścią tego kultu.

Dzięki temu, jak Bo-Katan Kryze wyjaśnił tę kwestię w 2. sezonie The Mandalorian, byliśmy w stanie zdać sobie sprawę, że istnieją różne grupy Mandalorian, tak jak w rzeczywistości są różni ludzie, którzy przestrzegają różnych zasad, w zależności od ich kultury i religii. wierzenia. To powiedziawszy, ten sam przypadek można postawić w przypadku Mandalorian, którzy zdecydują się ukryć swoje twarze przed opinią publiczną.

Dlaczego Mandalorianie nie mogą zdjąć kasku?

W kontynuacji Gwiezdnych Wojen w erze Mandalorian jedną z rzeczy, które zauważyliśmy, jest to, że Mandalorianie, którzy zostali ujawnieni we wcześniejszych częściach serii, wydają się być dość lojalni wobec wyznania, które podążają do ostatniego list. Jedną z bardziej szczegółowych zasad zawartych w tym sztywnym credo jest to, że nigdy nie powinni zdejmować hełmów i pokazywać twarzy innym ludziom.

W The Mandalorian Din Djarin i pozostali Mandalorianie, którzy się ukrywali, zawsze powtarzali, jak ważne jest noszenie hełmów, gdy znajdują się przed innymi. I jak widać w Księdze Boby Fetta, każdy Mandalorianin, który zdjął swój hełm przed innymi, zostanie uznany za odstępcę i zostanie pozbawiony statusu Mandalorian. Dlaczego więc Mandalorianie nie mogą zdjąć hełmów?

To pytanie powinno być właściwie sformułowane inaczej, mówiąc: „dlaczego niektórym Mandalorianom zabrania się zdejmowania hełmów?” ponieważ nie jest to ogólna zasada, którą kierują się Mandalorianie.

Widzieliśmy w poprzednich dziełach Gwiezdnych wojen, takich jak animowana seria Wojen klonów, że Mandalorianie są po prostu jak każda inna istota ludzka lub żywa w tym sensie, że żyją i chodzą po ulicach Mandalore bez noszenia hełmu lub zbroi. Nawet bardziej tradycyjni Mandalorianie Death Watch, którzy trzymają się wojowniczych sposobów Mandalore, mogą odsłonić swoje twarze niemal każdemu.

W związku z tym, kiedy The Mandalorian miał premierę i wprowadził nową zasadę dotyczącą ich hełmów, ludzie byli zdezorientowani. Niektórzy fani myśleli, że cała ciągłość Gwiezdnych Wojen została zrewidowana, mimo że Wojny Klonów są uważane za kanon po tym, jak Disney przejął Lucasfilm. I to było stałe przekonanie, ponieważ istniała niespójność między Wojnami Klonów i Mandalorianinem w odniesieniu do ich wersji Mandalorian.

Na szczęście sezon 2 The Mandalorian ujawnił ten problem, gdy Din Djarin natknął się na Bo-Katan Kryze, postać pierwotnie wprowadzoną w Wojnach Klonów. Bo-Katan i jej Mandaloriańscy wojownicy nie wstydzili się zdjąć hełmów przed zdezorientowanym Din Djarinem, a ten akt dowiódł, że nie wszyscy Mandalorianie muszą ukrywać twarze.

Wygląd Bo-Katan pozostał wierny ciągłości Gwiezdnych Wojen, ponieważ powiedziała Din Djarinowi, że jego grupa jest religijnym kultem Mandalorian, który stanowi niewielką część populacji Mandalorian. Ta grupa, do której należy Djarin, to Dzieci Straży, którym jako jedyni nie wolno zdejmować hełmów i pokazywać twarzy innym ludziom.

Krótko mówiąc, powód, dla którego niektórzy Mandalorianie mogą zdjąć hełmy, a inni nie, jest związany z faktem, że istnieją różne typy Mandalorian. Bo-Katan i inni Mandalorianie głównego nurtu w wydarzeniach Wojen Klonów nie są zobowiązani przez główne prawo Mandalorian do ukrywania twarzy za hełmami. Z drugiej strony, Dzieci Straży Din Djarina to grupa mniejszościowa, której zabrania się zdejmowania kasków przed innymi.

ZWIĄZANE Z:

Czym jest Mandaloriański Kodeks Honorowy?

Pomyśl o tym jako o czymś podobnym do prawdziwego społeczeństwa, w którym istnieją różne grupy z różnymi zestawami zasad. Na przykład Amiszowie prowadzą proste życie z pewnym zestawem zasad, których muszą przestrzegać, jeśli chodzi o sposób ubierania się. A w kulturze islamu wiemy, że kobiety muszą nosić zasłony zwane hidżabami, gdy są w miejscach publicznych.

Jaka jest zasada mandaloriańskiego hełmu?

Nie ma dokładnych szczegółów na temat zasady hełmu, której przestrzegają Mandalorianie. Jednak te stwierdzenia są często powtarzane przez de facto przywódcę sekty, Płatnerza, ilekroć Din Djarin natknął się na nią: „Czy kiedykolwiek zdjąłeś hełm?” i „Czy kiedykolwiek został usunięty przez innych?”.

Tymczasem, w drugim sezonie The Mandalorian, Mayfield zapytał kiedyś Din Djarina o szczegóły ich rządów, ponieważ w tym momencie miał na sobie kombinezon szturmowy i trzymał twarz ukrytą za hełmem szturmowca. Mayfield powiedział: „Czy to dlatego, że nie możesz zdjąć hełmu Mando, albo nie możesz pokazać twarzy? Bo jest różnica.

Najwyraźniej, biorąc pod uwagę fakt, że Din Djarin nie miał problemów z założeniem hełmu szturmowca na misję, zasada dotycząca hełmu Mandalorian wydaje się być związana głównie z ukrywaniem ich twarzy, a nie z samymi hełmami. Zwykle powtarzają tylko zasadę, że nie zdejmują hełmów, ponieważ wynika z tego, że za każdym razem, gdy zdejmują hełmy, pokazują swoje twarze innym ludziom.

Z drugiej strony, w ostatnim odcinku pierwszego sezonu The Mandalorian, zasada również wydaje się mieć lukę. Przeprogramowany droid zabójca, który pomógł Djarinowi, poprosił go o zdjęcie hełmu, aby mógł wyleczyć obrażenia i utrzymać go przy życiu. Jednak Din Djarin powiedział mu, że żadna żywa istota nie widziała go bez hełmu, na co droid odpowiedział, że to nie jest żywa istota.

Dlaczego niektórzy Mandalorianie mogą zdjąć hełmy, a inni nie?

W związku z tym możliwe jest, że zasada ogranicza się tylko do nie pokazywania twarzy innym ludziom, ponieważ Djarin zdał sobie sprawę, że droid nie był żywym stworzeniem. Podsumowując, zasada Mandalorian dotycząca hełmów jest bardziej zgodna z tym, że nie powinni zdejmować hełmów, aby pokazać twarze żywym istotom.

Dlaczego Mando zdjął hełm w sezonie 2?

Mimo że Din Djarin może być całkiem lojalny wobec swojego mandaloriańskiego credo, od czasu swojego wprowadzenia zdjął swój hełm w sumie cztery razy. Jednak najważniejszymi momentami, w których zdjął hełm, były czasy, gdy zrobił to w drugim sezonie The Mandalorian. Dlaczego więc w takich przypadkach zdejmował hełm?

Pierwszy przypadek, gdy Din Djarin zdjął hełm w drugim sezonie The Mandalorian, był związany z misją, która była dla niego ważna, ponieważ był to jedyny sposób, w jaki mógł odzyskać Grogu, który stał się najważniejszą rzeczą w jego życiu. że było to dla niego ważniejsze niż jego wyznanie. W tym przypadku Djarin musiał zdjąć hełm, aby jego oczy mogły zostać użyte do skanowania siatkówki w imperialnej bazie, do której przeniknęli.

Tymczasem po raz drugi zrobił to, gdy Luke uratował ich przed pozostałościami Imperium w ostatnim odcinku drugiego sezonu. Grogu był gotowy pożegnać się z nim, gdy Luke miał przejąć jego opiekę i trening. Din Djarin zdjął w tym przypadku hełm, aby twarzą w twarz pożegnać się ze swoim przyjacielem.

Dlaczego niektórzy Mandalorianie mogą zdjąć hełmy, a inni nie?

Jako takie, te przypadki dowiodły, że Din Djarin cenił swój związek i lojalność wobec Grogu bardziej niż jego mandaloriańskie credo. I to był rozwój postaci, który fani musieli zobaczyć od Mandalorianina, który kiedyś pozostał wierny swojemu sztywnemu kodeksowi.

Czy Mandalorianie mogą zdjąć hełmy przed rodziną?

Jedną z rzeczy, które sprawiły, że ludzie zastanawiali się, co Mandalorianie należący konkretnie do Dzieci Straży mogą lub nie mogą zrobić, jest to, czy mogą zdjąć hełmy przed rodziną. Nigdy jednak na to nie odpowiedziano, ale na ten temat toczy się ciekawa dyskusja.

W tej dyskusji sugeruje się, że Mandalorianie należący do Dzieci Straży prawdopodobnie nie mogą mieć własnych rodzin. Mogą zdecydować się na posiadanie rodzin, ale musieliby opuścić swoją Mandaloriańską społeczność i zostać apostatami, ponieważ Djarin faktycznie flirtował z możliwością osiedlenia się w 4 odcinku The Mandalorian.

Oczywiście toczy się również dyskusja na temat tego, w jaki sposób Dzieci Straży zwiększają swoją liczebność. Fakt, że jest ich bardzo niewielu, sugeruje, że jedynym sposobem, w jaki zwiększają swoją liczbę, są podrzutki Mandaloriańskie, takie jak sam Din Djarin. Potwierdza to możliwość, że są oni podobni do Jedi w tym sensie, że nie mogą mieć własnych rodzin, o ile pozostają wierni mandaloriańskiemu credo.

To również odpowiada na pytanie dotyczące pocałunku Mandalorian. Zasadniczo nie mogą się całować, dopóki są częścią Dzieci Straży. Jednak, jak wspomniano w sezonie 1, spotkania seksualne nie są dla nich całkowicie poza obrazem.

Jak Mandalorianie jedzą, jeśli nie mogą zdjąć hełmu?

Mandalorianie mogą jeść, zdejmując hełmy, tak jak jedzą zwykli ludzie. Odpowiedzią na to było w pierwszym sezonie, kiedy Din Djarin zdjął hełm, by zjeść w chacie. Ale najważniejsze jest to, że powinien to robić tylko wtedy, gdy jest sam, ponieważ nie wolno im pokazywać twarzy innym ludziom.

Dlaczego Jango zdejmuje hełm?

Biorąc pod uwagę, że widzieliśmy, jak Jango Fetta zdejmuje hełm z powrotem w Epizodzie II: Atak klonów, istnieje możliwość, że nigdy nie należał do grupy religijnej, takiej jak Dzieci Straży.

Dlaczego niektórzy Mandalorianie mogą zdjąć hełmy, a inni nie?

Jednak Jango jest Mandalorianinem, ponieważ był podrzutkiem, który zobowiązał się do klanu Mandalorian, a nawet walczył podczas Mandaloriańskich Wojen Domowych. Po wojnach porzucił życie jako Mandalorianin, by wieść życie łowcy nagród.

Więc nadal może być możliwe, że Jango mógł być podobny do Din Djarina. Ale kiedy opuścił swój klan, aby zostać łowcą nagród, mógł całkowicie zignorować swoje mandaloriańskie credo.

Dlaczego Boba Fett może zdjąć hełm?

Boba Fett jest Mandalorianinem, ponieważ jego ojciec był mandaloriańskim podrzutkiem. Jednak Boba nigdy nie mieszkał w społeczności Mandalorian ani pod mandaloriańskimi zasadami. Zamiast tego przeżył życie podróżując po galaktyce z Jango, aby nauczyć się sztuczek zawodu jako łowca nagród.

ZWIĄZANE Z:

Czy Boba Fett jest Mandalorianinem? (Wyjaśniono)

Oznacza to, że Boba Fett nigdy nie przyjął kultury i tradycji Mandalorian, mimo że de facto jest Mandalorianinem, ponieważ jego ojciec był Mandalorianinem.

Co się stanie, jeśli Mandalorianin zdejmie hełm?

Jeśli mówimy o zwykłych Mandalorianach, którzy stanowią część większości mandaloriańskiego społeczeństwa, to nie ma nic złego w pokazywaniu twarzy. W rzeczywistości w czasach Nowych Mandalorian Mandalorianie chodzili po ulicach bez żadnej zbroi.

Jednak, jak widać w Księdze Boby Fetta, Dzieci Straży zostałyby pozbawione statusu Mandalorian, gdyby kiedykolwiek zdejmowały hełmy przed innymi żywymi istotami. Tak stało się z Din Djarinem, który został uznany za apostatę, gdy Płatnerz wygnał go ze swojej sekty.

  • Dlaczego niektórzy Mandalorianie mogą zdjąć hełmy, a inni nie?

    Ysmael Delicana Ysmael Delicana

    Ysmael jest samozwańczym maniakiem, który uwielbia wszystko, co ma związek z fantasy, science fiction, grami wideo i anime. Spędza wolny czas na oglądaniu filmów, programów telewizyjnych i grach.

Czy ten post był pomocny?