Skip to content

Dlaczego Mandalorianie nienawidzą droidów? Wytłumaczenie historii Din Djarina z droidami

30 de wrzesień de 2022
Mando Hates Droids

Din Djarin, tytułowy bohater serialu Disney+ The Mandalorian, rzadko okazuje emocje. Został wyszkolony na wojownika/łowcę nagród, który potrafi oddzielić emocje od pracy. Jednak jedną rzeczą, której nie może ukryć w całej serii, jest jego nienawiść do droidów. Odmawia jakiegokolwiek skojarzenia, nie mówiąc już o pomocy ze strony droidów. Dlaczego więc Mandalorianie nienawidzą droidów?

Podczas gdy Din Djarin nigdy tego wyraźnie nie stwierdza, jego nienawiść do droidów wywodzi się z wczesnego dzieciństwa, kiedy wielkie separatystyczne droidy bojowe wymordowały jego wioskę, w tym jego rodziców, i prawie samego Din. Został następnie przyjęty przez Mandalorian i żył zgodnie z ich dekretem.

Zawsze jest ten poziom ogólnej nieufności i niechęci do droidów w całej galaktyce, zwłaszcza po tym, jak zostały użyte w Wojnach Klonów. Jednak Mando przenosi to na zupełnie nowy poziom. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o historii Din Djarina z droidami i o tym, jak doszło do tego poziomu nieufności.

Dlaczego Mandalorian mówi „żadnych droidów”?

Już w pierwszym sezonie, rozdziale 1, widzimy, jak Din Djarin wykazuje pierwsze oznaki nienawiści i nieufności wobec droidów. Początkowo odmawia jazdy pojazdem pilotowanym przez droida. W następnej chwili jego zainteresowanie pokrywa się z zainteresowaniem droida IG-11, więc łączą siły na minutę – tylko po to, by Mando strzelił w głowę biednego droida chwilę później.

Zabija droidy, gdy tylko ma na to okazję, a nawet nie pozwala, aby żadne droidy naprawiły jego statek/pod Razer Crest, gdy zatrzyma się na Tatooine podczas swojej misji. Kuiil przeprogramował jednego droida IG-11 z droida myśliwego na droida pielęgnującego, ale Mando nadal odmawiał, by droid zaopiekował się Dzieckiem, znanym również jako Grogu.

ZWIĄZANE Z:

Co dalej z Dinem Djarinem i Grogu w trzecim sezonie Mandalorian?

Było o wiele więcej przypadków, w których Djarin wykazywał głęboką nienawiść do nieorganicznych, sztucznych istot, chociaż nieco złagodniała pod koniec pierwszego sezonu, ale przejdziemy do tego później. Pytanie brzmi, co sprawiło, że Mandalorianie tak bardzo nienawidzą droidów? Są dwa główne powody nienawiści Din.

Po pierwsze, w uniwersum Gwiezdnych Wojen panuje ogólna niechęć do droidów, częściowo dlatego, że można je tak łatwo zepsuć, a częściowo ze względu na ich rolę w prawie każdej większej wojnie lub bitwie. Jasne, mogą być przydatne, ale droidy są zwykle używane do wrogich rzeczy, a nie do korzystnej strony takiej technologii. W naszym świecie brzmi to trochę jak zaawansowana technologia, prawda?

Aby dodać do tej ogólnej niechęci, Wojny Klonów rozpoczęły się od wbudowania kodu genetycznego Jango Fetta w klony. Jango był Mandaloriańskim łowcą nagród, więc jasne jest, dlaczego niektórzy z nich nienawidzili droidów po wojnach. Jednak Mando miał znacznie głębszy, bardziej osobisty powód, by nienawidzić droidów.

Drugim i największym powodem, dla którego Din Djarin nienawidzi droidów, jest trauma z dzieciństwa. Widzisz, Din jest sierotą, która na początku nie żyła w kulturze Mandalorian. Djarin mieszkał z rodzicami w cichej wiosce, dopóki nie miał od siedmiu do dziesięciu lat.

Nagle ogromna armia Separatystów Battle Droids (w szczególności B2 Super Battle Droids) zaatakowała i zaczęła mordować niewinnych ludzi. Przypominam, że B2 Super Battle Droids mają prawie dwa metry wysokości, gruby pancerz i dwa ciężkie blastery na obu ramionach, w tym dwie wyrzutnie rakiet.

Jedna z eksplozji zabiła rodziców Din Djarina i prawie zabiła jego. Gdyby wojownik Mandaloriański nie znalazł go i nie chciał wychowywać się na Mandalorianina, Din umarłby właśnie tam wraz z rodzicami.

Ta trauma z dzieciństwa nigdy się nie skończyła dla Mando, dlatego rozwinął taką nienawiść i nieufność do droidów – nie tylko bojowych, ale wszystkich. Nie możesz ufać żywej istocie, ale jeszcze mniej możesz ufać robotowi. Nota, Din Djarin nigdy nie stwierdził wyraźnie, że to był powód jego nienawiści, ale trudno tego nie zauważyć, biorąc pod uwagę jego historię.

Mimo to finał sezonu pozwolił nam zobaczyć łagodniejszą stronę Mando, która pozwoliła jego surowej polityce „bez droidów” trochę poluzować, ale zajmę się tym nieco później.

Czy Mandalorianie używają droidów?

Niektórzy fani automatycznie zakładali, że Din Djarin nienawidzi droidów, ponieważ Mandalorianie na ogół nigdy ich nie używają. Jednak to nie do końca prawda. Widzisz, Mandalorianie mają tendencję do unikania używania droidów, jeśli to możliwe, wolą wykonywać swoją pracę samodzielnie, ale nie są im obce, zwłaszcza używając ich w walce.

Droidy bojowe bazyliszka zajmują wysokie miejsce w kulturze Mandalorian, ponieważ Mandaloriańscy krzyżowcy, którzy używali droidów bojowych bazyliszka, są bardzo szanowani przez pokolenia. Te droidy były ogromnymi, przerażającymi, opancerzonymi, czworonożnymi droidami, których używały do ​​podbijania planet podczas swoich słynnych krucjat.

ZWIĄZANE Z:

Dlaczego niektórzy Mandalorianie mogą zdjąć hełmy, a inni nie?

Później, w nowszych czasach, Spar i Mandalorianie używali droidów z serii BL Battle Legionnaire, a także droidów Slicer NR-1100. Te droidy były używane jako jednostka frontu ciężkiej artylerii, która szarżowała do przodu, podczas gdy wojownicy Mandalorian gnali za nimi i utrzymywali dystans w bitwie.

Dlatego Mandalorianie nie przepadają za droidami, ale nie unikają ich zupełnie jak Din Djarin. Jego postawa i postawa wobec nich są wyjątkowe i oparte wyłącznie na jego osobistym doświadczeniu.

Czy Mando kiedykolwiek używał droidów?

Pomimo swojego silnego nastawienia do droidów, Mando wyhodował na nim jednego droida w sezonie 1 – w szczególności droida IG-11, który został przeprogramowany na droida pielęgniarskiego.

Początkowo Mando nie ufał robotowi, odmawiając pozostawienia Dziecka pod jego opieką. Jednak IG-11 później uratował życie Dziecka, poświęcając własne, co sprawiło, że Mando zobaczył, że droidy mogą się zmieniać i być dobre.

ZWIĄZANE Z:

Kiedy Mandalorianin ma miejsce na osi czasu Gwiezdnych Wojen?

Zanim IG-11 zginął, Mando zrobił coś niezgłębionego – zdjął hełm przed droidem. Mandaloriańscy wojownicy nigdy nie zdejmują hełmów w obecności innych. Jakby tego było mało, Din pozwolił IG-11 wyleczyć ranę głowy, ratując mu przy tym życie. Więc nie tylko uznał droida – Djarin rzeczywiście skorzystał z jego pomocy.

Teraz nie wiemy, czy Mando uwolnił się teraz od swojej traumy i negatywności wobec wszystkich droidów, czy też IG-11 był wyjątkiem. Jednak faktem jest, że Mando był smutny, gdy zginął IG-11, więc kto wie? Może w końcu Din trochę bardziej lubił droidy.

  • Dlaczego Mandalorianie nienawidzą droidów?  Wytłumaczenie historii Din Djarina z droidami

    Luka Glavas Luka Glavas

    Luka uwielbia thrillery psychologiczne, horrory i tajemnice. Jednak jego głównym zainteresowaniem są fantasy i fikcja, zwłaszcza świat Śródziemia Tolkiena, Harry Potter, Gra o Tron i uniwersum Marvela. Amatorski filmowiec, scenarzysta, kinematograf i miłośnik ciekawostek.

Czy ten post był pomocny?