Skip to content

Dlaczego Obi-Wan Kenobi i Bail Organa są tak blisko? Wyjaśnienie ich historii!

31 de lipiec de 2022
obi wan kenobi star wars ep3 1602482303978

Disney+ Obi-Wan Kenobi Premiera właśnie miniserialu i mimo powolnego startu ludzie wydają się być zadowoleni. Ewan McGregor w końcu powrócił do roli, która uczyniła go sławnym, a fani na całym świecie są szczęśliwi, że go mają. Ale McGregor nie jest jedynym aktorem, którego wygląd zaskoczył fanów. Mianowicie po obejrzeniu dwóch pierwszych odcinków nowego Gwiezdne Wojny W miniserialu fani byli podekscytowani powrotem senatora Baila Organy do uniwersum, w którego ponownie wcielił się Jimmy Smits. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego Senator Organa jest tak blisko Obi-Wana.

Obi-Wan Kenobi i senator Bail Organa wracają do przeszłości. Mianowicie, podczas przejęcia Republiki przez Palpatine’a, senator Organa był jednym z nielicznych republikańskich polityków, którzy ufali Jedi i dostrzegali niebezpieczeństwo manewrów Palpatine’a. Pozostał w kontakcie zarówno z Yodą, jak i Obi-Wanem Kenobim, ostatecznie ratując ich i umożliwiając im ukrywanie się.

Ten artykuł będzie poświęcony relacjom między Obi-Wanem a senatorem Organa Gwiezdne Wojny wszechświat. Przyjrzymy się ich wspólnej historii, aby wyjaśnić, dlaczego są tak blisko i dlaczego Organa uważa Obi-Wana za bliskiego przyjaciela i sojusznika, a także dlaczego Obi-Wan postanowił zaryzykować życie, aby pomóc przyjacielowi.

Dlaczego Obi-Wan Kenobi i Bail Organa są tak blisko?

Teraz, aby w pełni wyjaśnić historię Obi-Wana i Baila Organy, musimy cofnąć się do ostatnich lat Republiki. Krótko przed bitwą pod Christophsis podczas Wojen Klonów, Organa poprowadziła oddział ratunkowy na planetę Christophsis, aby pomóc oblężonym ludziom, a także oddziałom Republiki Galaktycznej stacjonującym na planecie.

Podczas swoich działań humanitarnych Organa został uwięziony na powierzchni Christophsis przez siły generała Whorma Loathsoma i blokadę Separatystów prowadzoną przez niesławny Okop Admirała. Kiedy rycerz Jedi Anakin Skywalker i mistrz Jedi Obi-Wan Kenobi poprowadzili atak na flotę Trencha, próbując przebić się i pomóc Organie, Trench odpowiedział miażdżącym atakiem, zmuszając Jedi do wycofania się za pobliski księżyc. T

Rench przeprowadziła kilka niszczycielskich ataków na Organę w jej obozie w kompleksie Minister of Sustenance w Chaleydonii, aby wyciągnąć Skywalkera i Kenobiego zza księżyca, ale ostatecznie ich blokada została złamana dzięki ukryciu statku pilotowanego przez Skywalkera i admirała Wullf Yularen. Następnie Organa podziękowała Skywalkerowi za dostarczenie jej i obserwowała, jak siły Loathsoma wycofują się.

W tym miejscu Obi-Wan i senator Organa rozpoczęli wspólną historię, choć trzeba wiedzieć, że Organ zawsze był silnym sojusznikiem Jedi i wierzył w ich sprawę, a także w ich rolę jako obrońców Republiki.

Pod koniec Wojen Klonów żołnierze-klony zaatakowali Świątynię Jedi na Coruscant, a Organa udał się tam i próbował uzyskać dostęp do jej wnętrza. Nagle zbiegły Jedi próbował uciec i został stracony na oczach Baila przez klona sierżanta Appo i jego ludzi, więc senator wrócił na swój statek z zamiarem odnalezienia ocalałych Jedi.

Organie udało się zlokalizować i uratować mistrzów Jedi Yodę i Obi-Wana Kenobiego, których Organa sprowadziła z powrotem na Coruscant, aby nakłonić wszystkich ocalałych Jedi do pozostania w ukryciu. Po zakończeniu Wojen Klonów Najwyższy Kanclerz Sheev Palpatine przekształcił demokratyczną Republikę Galaktyczną w autorytarne Imperium Galaktyczne, przyznając sobie tytuł Galaktycznego Imperatora.

Po zakończeniu Wojen Klonów i wykonaniu Rozkazu 66, Organa zdecydowała się adoptować nowo narodzoną Leię, córkę zmarłej Padmé Amidali i upadłego Jedi Anakina Skywalkera, aby chronić dziecko przed krzywdą z rąk Imperatora. Organa i jego żona, królowa Breha Organa, zawsze chcieli mieć dziewczynę iz łatwością wychowali Leię na alderaańską księżniczkę.

Organa wraz z innymi dysydentami z nowo utworzonego cesarskiego senatu, takimi jak Mon Mothma, zacznie tworzyć Sojusz na rzecz Przywrócenia Republiki w celu przywrócenia demokracji w galaktyce. Z czasem Leia została samodzielną polityką i oddanym członkiem Sojuszu Rebeliantów. Podczas panowania Imperium Bail pozostał senatorem z Alderaanu w Cesarskim Senacie, potajemnie buntując się przeciwko Imperium.

Organa była jedną z niewielu osób w galaktyce, które wiedziały o miejscu pobytu Yody i Kenobiego po Wielkiej Czystce Jedi. Chociaż w końcu zwierzył się Mothmie o przetrwaniu Kenobiego, nie ujawnił tej informacji nikomu innemu, a nawet okłamał swoich zbuntowanych sojuszników w następnych latach, twierdząc, że Kenobi zginął podczas Czystki.

Porwanie Leii Organa

Fakt, że senatorowi Organie powierzono lokalizacje zarówno Yody, jak i Obi-Wana, mówił sam za siebie; w tym momencie, we wczesnych latach Imperium, Bail Organa był prawdopodobnie najbliższym sojusznikiem, jakiego mieli dwaj najwyżej rangą Jedi, którzy przeżyli. Dlatego skontaktował się z Obi-Wanem Kenobim, aby uratować Leię, błagając go tymi słowami:

Nie mogłeś uratować Anakina, ale możesz ją uratować.
A jeśli nie mogę?
Nikomu nie ufam w moim dziecku bardziej niż tobie. Proszę, stary przyjacielu. Dla niej. Ostatnia walka.

Oczywiście Obi-Wan tak naprawdę nie odmówi, a reszta to już historia (albo będzie kiedyś Obi-Wan Kenobi miniserialu). Ta dwójka pozornie nie miała kontaktu później, ale jako wydarzenia z Łotr 1 ujawnił, że nie zapomniał o Obi-Wanie Kenobie. W 0 BBY Organa rozmawiała z Mon Mothmą po spotkaniu z Jyn Erso.

Organa wierzyła, że ​​Imperialny Senat nie zadziała, nawet jeśli ojciec Jyn, naukowiec Galen Erso, dostarczy dowody na to, że Imperium Galaktyczne zbudowało superbroń, Gwiazdę Śmierci. Według Organy poddanie się życzeniom cesarza Sheeva Palpatine’a stało się drugą naturą członków Senatu.

Dlaczego Obi-Wan Kenobi i Bail Organa są tak blisko?  Wyjaśnienie ich historii!

Jednak Mothma zapewniła go, że Sojusz Rebeliantów musi zawsze najpierw podążać drogą dyplomatyczną, będąc zawsze przygotowanym na alternatywę. Organa była obecna na spotkaniu sił rebeliantów na Yavin 4, aby omówić zagrożenie najnowszą bronią Imperium Galaktycznego: Gwiazdą Śmierci.

Organa poparła pomysł Jyn Erso dotyczący walki z Imperium. Po spotkaniu Organa krótko rozmawiała z Mothmą, informując ją, że w wyniku działań Erso wróci na Alderaan, aby przygotować się do nadchodzącej wojny. Mothma poprosiła Organę o skorzystanie z pomocy Obi-Wana Kenobiego, który ukrywał się na Tatooine.

Bail nie był w stanie sam dotrzeć do Tatooine, ponieważ musiał przygotować Alderaan do działania, więc postanowił wysłać jednego ze swoich agentów, aby poszukał Kenobiego na jego miejscu. Mothma zapytała, czy Bail wyśle ​​kogoś, komu mógłby zaufać, a Organa odpowiedziała, że ​​wyśle ​​kogoś, komu mógłby zaufać nawet swoim życiem, swoją adoptowaną córkę Leię.

Niedługo po tym spotkaniu Bail Organa miał spotkać się ze śmiercią, gdy Gwiazda Śmierci zniszczyła Alderaan, podczas gdy R2-D2 i C-3PO trafią do Luke’a Skywalkera, który z kolei odszuka Bena Kenobiego i rozpocznie wydarzenia oryginalna trylogia. To historia współpracy i przyjaźni między Bail Organa i Obi-Wan Kenobi. Zanim skończymy, odpowiemy na jeszcze jedno pytanie związane z tym tematem.

Dlaczego Obi-Wan ryzykuje życiem, aby pomóc Bail Organa?

Cóż, odpowiedź na to pytanie powinna być teraz dość oczywista, jeśli przeczytałeś wszystko, co powiedzieliśmy w poprzedniej sekcji. Teraz są dwa powody, dla których Obi-Wan ostatecznie zdecydował się zaryzykować życie dla Lei. Po pierwsze, czuł się za nią odpowiedzialny, tak jak za Łukasza. Chociaż Leia została przekazana Organas, to Obi-Wan ostatecznie zaopiekował się rodzeństwem Skywalkerów, chociaż Leia była bezpieczniejsza na Alderaanie niż Luke na Tatooine.

ZWIĄZANE Z:

Obi Wan Kenobi Odcinki 1 i 2 Zakończenie, wyjaśnione: co się stało z Obi Wanem w serialu Obi Wan Kenobi?

Drugim powodem jest oczywiście jego lojalność wobec Bail Organa. Obaj byli bardzo blisko w ostatnich latach Republiki, a Organa była lojalnym sojusznikiem podczas całego procesu. Pomógł zarówno Obi-Wanowi, jak i Yodzie, a Obi-Wan wiedział, że ma przyjaciela i sojusznika na całe życie w Organie. Pomimo początkowego oporu – którego przyczyną było poczucie, że nie jest wystarczająco godzien, by uratować Leię, ponieważ był niepewny swoich mocy – Obi-Wan nigdy tak naprawdę nie planował odrzucenia Bail Organa, o czym w końcu wiedziała Organa.

Czy ten post był pomocny?