Skip to content

Czy warto obejrzeć Dragon Ball GT?

30 de grudzień de 2022
GT

Akiry Toriyamy Smocza kula to jeden z kluczowych tytułów anime w historii tego medium. I chociaż manga jest również popularna, anime pomogło rozszerzyć kulturowy wpływ japońskiej animacji, kiedy Zachód nie wiedział zbyt wiele o anime. Teraz ogólna struktura serii nie jest zbyt skomplikowana, ale jedna iteracja Smocza kula wywołał spore zamieszanie wśród fanów. Mianowicie, Smocza kula to seria, która od lat wprawia fanów w zakłopotanie iw tym artykule postanowiliśmy powiedzieć, czy tak jest Smocza kula warto oglądać czy nie.

Dobrze, Smocza kula nie jest złym serialem jako takiale wydaje się dziwny w obrębie Smocza kula seria. Ma swoje wzloty i upadki, a jakość narracji z pewnością nie dorównuje kanonicznym opowieściom Toriyamy, ale nie jest zbyt długa i zawsze ciekawie jest zobaczyć alternatywne podejście do historii, więc powiedzielibyśmy, że warto oglądać, ale nie musisz się spieszyć.

W dalszej części tego artykułu powiemy Ci wszystko, o czym musisz wiedzieć Smocza kula i czy jest to warte twojego czasu, czy nie. Dowiesz się podstawowych informacji o produkcji, dzięki czemu poznasz ideę serialu, a także to, jak fabuła serialu pasuje do ogólnej narracji, a wszystko to zadecyduje, czy powinieneś obejrzeć serial, czy nie. Pomożemy Ci szybko rozwiązać ten problem.

Powinieneś oglądać Smocza kula?

Jak w przypadku każdego rodzaju twórczości artystycznej, indywidualne peryferencje danej osoby mogą się różnić. Prawdopodobnie nie ma jednej pracy artystycznej, którą każdy na świecie lubi lub nie lubi, więc wszystko sprowadza się do tego, jak postrzegasz pracę i ile możesz znieść. Smocza kula jest tego doskonałym przykładem. Teraz ta seria, której status kanonu jest nadal przedmiotem ostrej debaty wśród Smocza kula fandomu, przez lata stworzył wiele problemów i nawet zagorzali fani, którzy są pewni swojej znajomości struktury serialu, nie wiedzą, co zrobić z Smocza kula. To naprawdę nie jest zaskoczeniem, ponieważ sama seria wydaje się nie znać swojego miejsca w większym wszechświecie stworzonym przez Akirę Toriyamę.

Smocza kula była w rzeczywistości próbą utrzymania serii przy życiu przez Toei. Mianowicie w 1995 roku Akira Toriyama postanowił dokończyć ilustrowanie mangi, pozostawiając Toei Animation bez oryginalnego źródła, by kontynuować serię. Biorąc pod uwagę popularność Smocza kula i odmowa autora kontynuowania serii, Toei wziął projekt w swoje ręce i stworzył kontynuację z własną oryginalną historią.

Większość fanów powie, że tak naprawdę nie odnieśli sukcesu Smocza kula jest odrzucany przez większość fanów jako obraza oryginalnych dzieł Toriyamy. I chociaż możemy powiedzieć, że anime było zasadniczo inne, to nie jest tak, że Toriyama był całkowicie niezaangażowany w ten proces. Mianowicie, chociaż Akira Toriyama nie napisał historii serii, nadal brał udział w jej tworzeniu, rysując nowy wygląd Son Goku, Trunksa i Pana, a także kilka rysunków, z których część posłużyła do zilustrowania pierwszych napisów końcowych („Hitori ja nai”). Zaprojektował także kilka nowych postaci (i robotów), takich jak Giru (którego nazwał Ojama, którego Toei odmówił) i Baby. Wybrał również tytuł, sprawdził scenariusz Tōei i udzielił kilku rad, aw ostatnim odcinku narysował kilka animacji samego Son Goku żegnającego się.

W 2005 roku zajmował się redakcją czasopisma Smocza kula DVD Box w Japonii, a także jego projekt, rysujący Son Goku w Super Saiyan 4 w kilku pozach. Toriyama rzadko mówił o serialu; jednak w rozmowie z Czasy Shenrona # 72 opisał pracę wykonaną przez Toei Animation jako dobrą i że nowa młodość Son Goku spodobała mu się do tego stopnia, że ​​​​prawie chciał kontynuować mangę, ale przyznał, że został zwolniony z terminów. Sam Toriyama, o którym mowa GT jako „historia poboczna oryginału Smocza kula„.

Więc, jak widać, Toriyama rzeczywiście miał coś do powiedzenia Smocza kula, chociaż tak naprawdę tego nie napisał. Najlepiej uznać to za historię z alternatywnego uniwersum i to właśnie sprawia najwięcej problemów fanom. Mianowicie, alternatywne historie rzadko są tak dobre; jeśli faktycznie okażą się dobre, w pewnym momencie są ogólnie akceptowane do kanonu, a tak naprawdę nie zdarzyło się to w przypadku Smocza kulaponieważ większość fanów powie ci, żebyś go po prostu pominął.

pod względem jakości, Smocza kula nie jest na tym samym poziomie, co oryginalna seria, to oczywiste. To nie jest okropne, ale zarówno fabuła, jak i animacja po prostu nie są tak dobre, jak te w Smocza kula lub Dragon Ball Z. Teraz musimy przyznać kilka punktów scenarzystom za stworzenie bardzo oryginalnej historii, która wciąż zachowała ducha oryginału Smocza kula serii, ale nie zaadaptował jej w najlepszy możliwy sposób. Seria z pewnością wprowadziła wiele nowych pomysłów i koncepcji, w tym nową transformację Super Saiyan 4, Super C-17, ulepszoną wersję C-17, a nawet Smocze Kule Czarnej Gwiazdy. Niektóre z tych pomysłów zostały później włączone do kanonu, ale większość została po prostu odrzucona i oznaczona jako alternatywna historia poboczna wszechświata.

Jednak mimo niższej jakości i braku popularności, Smocza kula nie jest czymś, czego należy po prostu unikać z góry. Ma wiele do zaoferowania i dla ludzi, którzy naprawdę lubią przygody Goku w każdej formie, GT z pewnością będzie interesującym ujęciem i nową perspektywą, która zapewni im intrygujący wgląd w to, jak i gdzie seria mogłaby ewoluować, gdyby sprawy potoczyły się nieco inaczej niż były. W każdym razie wszystko ostatecznie sprowadza się do twoich własnych preferencji.

ZWIĄZANE Z:

Czy Dragon Ball GT jest Canonem, czy nie? Wyjaśnione!

Prawdziwi fani serii prawdopodobnie powiedzą, aby tego unikać, ponieważ większość zagorzałych fanów to puryści (którzy czasami nawet myślą, że wiedzą lepiej niż sam autor, co nie ma sensu, ale to zupełnie inny temat) , ale mają tu rację – Smocza kula naprawdę nie jest tak dobry i jeśli chcesz zachować to uczucie oglądania wysokiej jakości historii, powinieneś tego unikać GT. Ale jeśli zapytasz dupę, Smocza kula z pewnością warto obejrzeć. Ma tylko 64 odcinki, co nie jest dużo, jest to ciekawa alternatywa i chociaż historie nie są kanoniczne, nadal zobaczysz więcej Goku i gangu w nowych przygodach, co jest dla nas więcej niż wystarczające, szczerze .

Ludzie myślą, że należy unikać dzieł niekanonicznych, ale niekoniecznie tak musi być. Historie niekanoniczne i wypełniacze mogą w świetny sposób rozszerzyć kanon i mogą być całkiem dobre. W większości przypadków brakuje im jakości oryginalnych dzieł, ale rzadko są tak okropne i dlatego uważamy, że powinieneś dać Smocza kula spróbować, ale uważamy również, że nie musisz się spieszyć i możesz poświęcić trochę czasu na obejrzenie go, kiedy ci się podoba i najbardziej ci odpowiada.

O czym jest historia Smocza kula?

Smocza kula zaczyna się dziesięć lat po zakończeniu oryginalnej mangi i został zaadaptowany do serii anime. Fabuła, która opiera się głównie na walkach i indywidualnych przygodach, może być podzielona na różne sekcje – tzw. finał.

Saga Smoczych Kul Czarnej Gwiazdy

Son Goku i Oob trenują w pałacu Boga, gdzie wkrada się książę Pilaf, który w końcu chce spełnić swoje pragnienie dominacji nad światem. Robiąc to, znajduje Super Smocze Kule stworzone przez Piccolo, którego smoki przypadkowo życzył sobie, aby Gokuh był tak mały, jak kiedyś. Super Smocze Kule rozprzestrzeniają się teraz po całej galaktyce i zniszczą planetę, na której zostały użyte, jeśli nie zostaną na niej przypomniane w ciągu roku. Więc Son Goku, który teraz utknął w ciele dziecka, Trunks i Pan wyruszają na ich poszukiwanie.

Po kilku początkowych wrogach, którzy nie stanowią żadnych poważnych przeszkód, grupa napotyka kult religijny, który ostatecznie prowadzi ich do Doktora Mu i jego eksperymentów na tak zwanych bio-cyborgach, które obejmują również odtworzenie Tsufurianina o imieniu Baby , używane przez Saiyan zostały kiedyś zniszczone. Mu zbiera również Super Smocze Kule, ale Son Goku, Trunks i Pan są w stanie pokrzyżować jego plany i kontynuować poszukiwania. Jednak Doktor Mu ucieka statkiem kosmicznym z Tsufurianinem i jego komorą dojrzewania.

Saga dziecięca

Po tym, jak Baby dojrzeje i wyjdzie ze swojej komnaty, jest ostatnim z Tsufurian, który szuka zemsty na Saiyaninie, zabijając najpierw Doktora Mu, któremu jest nieposłuszny. Kiedy zostaje zabrany do międzygalaktycznego szpitala nierozpoznanego przez Goku, Trunksa i Pana, wślizguje się w ciało Trunksa i przejmuje kontrolę. Ale nie docenia swoich mocy i musi ponownie opuścić ciało, gdy Trunks przemienia się w Super Saiyanina. Dziecko postanawia podbić Ziemię i wykluwa ciała Son Gotena, Son Gohana i wreszcie Vegety jedno po drugim, składając jaja w pozostałej części populacji Ziemi, dzięki czemu zyskuje moc niezbędną do zniszczenia Saiyan, a także do kontrolowania ich transformacji w Super Saiyan. Tylko Boo, Mister Satan, Pan i Oob nie zarażają się, ponieważ są odporni lub ukrywają się przed Baby.

Saga super Androida 17

Wydaje się, że pokój powrócił na ziemię po pewnym czasie, kiedy doktor Mu, który został zabity przez Baby, spotyka w piekle doktora Gero, który również został zabity przez jego stworzenie C 17. Razem opracowują plan zemsty na Son Goku i podbić galaktykę. Tworzą numer 17, dokładną replikę C 17, który nadal żyje na ziemi. Obaj cyborgi tworzą piekielną dziurę, przejście między piekłem a światem żywych, przez które wszyscy przeciwnicy z przeszłości Son Goku docierali na ziemię – z wyjątkiem Cella i Freezy.

Saga Smoków Cienia

Nierównowaga między światami spowodowana przez Hellmouth i wiele życzeń z przeszłości pozostawiła pewne pęknięcia w Smoczych Kulach. Jednak Smocze Kule są ponownie zbierane, aby wezwać Shenlonga, aby cofnął szkody wyrządzone w walce z Super Number 17 i ożywił zabitych. Jednak Shenlong już się nie pojawia, ale inny smok. Wkrótce potem Smocze Kule ponownie znikają, dając początek siedmiu Smokom Cienia, które zostały stworzone na indywidualne życzenie Son Goku i jego przyjaciół i które należy teraz pokonać.

Epilog

Chociaż Smocze Kule zostały przywrócone, jasne jest, że siedem magicznych kul nie może być ponownie użytych bez wahania i że w przyszłości ludzie będą musieli stawić czoła konsekwencjom swoich działań bez pomocy Shenlonga. Ale smok spełnia ostatnie życzenie tego, który wzywał go raz po raz przez ostatnie dziesięciolecia: zanim obaj znikną ze sceny, Son Goku może pożegnać się z Mutenem Roshim, Kuririnem i Piccolo przed Smoczymi Kulami z Son Goku łączą się, a Shenlong znika wraz z nim. Około sto lat później Ziemia jest spokojnym miejscem, a na cześć Son Goku i Pana Szatana odbywa się kolejny wielki turniej sztuk walki, podczas którego ich wspólne potomstwo, Son Goku jr. z potomkiem Vegety, Vegetą jr. zmierzą się w finale z sekcją dziecięcą. Sędziwemu Panu wydaje się, że w tłumie widzów widzi swojego dziadka obserwującego dwóch wojowników, ale on znika tak nagle, jak się jej pojawił.

  • Arthura S. Poe

    Arthura S. Poe

    Arthura S. Poe

    Arthur S. Poe był zafascynowany fikcją, odkąd jako dziecko zobaczył Digimona i przeczytał Harry’ego Pottera. Od tego czasu obejrzał kilka tysięcy filmów i anime, przeczytał kilkaset książek i komiksów oraz zagrał w kilkaset gier wszystkich gatunków.

Czy ten post był pomocny?