Skip to content

Wyjaśnienie zakończenia odcinka 5 „Andor”: czy zespół jest gotowy na napad?

6 de październik de 2022
PGM FF 003475 scaled 1

Witamy w wyjaśnionym zakończeniu odcinka 5 Andor, najnowszego programu telewizyjnego Gwiezdne wojny w Disney Plus. Odcinek nosi tytuł „Topór zapomina”, co jest odniesieniem do tego, jak czasami ci u władzy zapominają, jak to jest być uciskanym. Jest to metafora, która bardzo dobrze pasuje do Gwiezdnych Wojen, ponieważ najczęściej złoczyńcy przegrywają, ponieważ czują się zbyt pewni swoich umiejętności i nie doceniają woli i dążenia do wolności swoich wrogów. Przykładem tego była nawet ostatnia bitwa podczas Powrotu Jedi.

Andor nie wybiera się na wielką bitwę kosmiczną, ale idzie na wielki napad na imperialny obiekt. Ten odcinek dużo mówi o uczuciach strachu, z którymi borykają się niektóre postacie. Andor jest jedynym, który przyznaje, że jest bojaźliwy, a jednak jest jedynym, który jest w stanie nie stracić swojego nigdy przedtem momentu prawdy. Odcinek, który wydaje się być klasykiem dla Andora, nie przenosi zbytnio fabuły, następny odcinek będzie właśnie do tego. Twórcy naprawdę angażują się w tworzenie małych łuków w trakcie sezonu.

ZWIĄZANE Z:

Czym jest bitwa pod Mimban i jak łączy Andora i Hana Solo?

Poniższe akapity zawierają spoilery dotyczące odcinka 5 Andor. Czytaj na własne ryzyko.

Czy zespół jest gotowy na napad?

Odcinek 5 skupia się głównie na Cassian próbującym nawiązać więź z drużyną napadów. W poprzednim odcinku ustalono, że zespół przygotowywał się od miesięcy, a pojawienie się Cassiana, jako nowego nieznanego elementu, wytrąciło cały zespół z rytmu. Cassian, który przyjął fałszywe imię Clem, krąży po obozie, rozmawiając z innymi członkami zespołu i próbując dowiedzieć się wszystkiego, czego mieli okazję się nauczyć, miesiącami w ciągu zaledwie kilku dni.

Kiedy Cassian budzi się ze snu, widzi, że nie ma tam jego rzeczy. Skeem, jeden z pozostałych członków, ma je. Mówi, że Vel kazał mu to zrobić. Skeem widzi, że Cassian lepiej rozumie świat niż inni. Wydaje się, że łączy ich wspólna przeszłość bycia żołnierzami na jakiejś wojnie, a także więźniami. Jednak Skeem nie ufa mu ani trochę. Gdy Cassian bada obóz i rozmawia z innymi, wydaje się, że wszyscy wierzą, że misja to coś więcej niż napad. Wierzą, że to naprawdę może być początek buntu przeciwko imperium.

Cassiana wydaje się również pociągać jeden z członków zespołu, Cinta. Vel rozdziela je i przypomina Cassianowi, że powinien się skupić. Robi to kilka razy podczas odcinka, ku irytacji Cassiana. Vel ujawnia również, że nie wiedzą, jak wydostać statek ewakuacyjny z hangaru. Cassian nie może uwierzyć, że plan ucieczki jest w takich rękach, dlatego wyznacza się na pilota statku. Nie pozwoli nikomu bawić się swoim życiem.

Później w odcinku Cassian i reszta drużyny przygotowują się do opuszczenia obozu i wykonania napadu. Wygląda na to, że wszyscy rozumieją, że może to być bilet w jedną stronę, a niektórzy z nich nie wrócą. Skeem przechwytuje Cassiana podczas podróży i zabiera kryształ Kyber, który Luthen dał mu jako zaliczkę na jego ostatnią zapłatę. Skeem wydaje się sądzić, że Cassian jest tam, by sabotować plan. Cassian następnie ujawnia, że ​​tam jest, ponieważ otrzymał za to wynagrodzenie. Nie wierzy w bunt.

Cassian czuje, że wszyscy się boją i mogą chcieć znaleźć wymówkę, by odwołać plan i wrócić do swojego życia, więc mówi prawdę. Przyznaje, że się boi, ale w przeciwieństwie do nich nie jest gotów stracić nerwów. Dzięki przemówieniu Cassiana wszyscy członkowie wydają się bardziej pewni misji. Vel żegna się i mówi, że jeśli wszystko pójdzie dobrze, zobaczą się pod koniec dnia.

Czy porucznik Gorn może być zdrajcą?

W taki sam sposób, w jaki wszyscy są podejrzliwi wobec Cassiana, on jest podejrzliwy wobec porucznika Gorna. Cassianowi trudno jest zrozumieć, dlaczego cesarski oficer mógł być po ich stronie. Vel wyjaśnia, że ​​Gorn zakochał się w miejscowej kobiecie i wkrótce po tym, jak na planecie pojawił się konflikt, imperium zabiło kobietę. Wtedy Gorn był zgorzkniały z powodu swojej pozycji w nim, więc postanowił dokonać zemsty, pomagając im. Wszyscy wydają się mieć zemstę jako główną motywację do wpasowania się. Wszyscy oprócz Nemika, który ma bardziej filozoficzne powody, by robić to, co robi.

Wyjaśnienie zakończenia odcinka 5

Widzimy również przebłyski Gorna jako oficera w bazie i widzimy, jak przygotowuje się na przybycie drużyny następnego dnia. Gorn wciąż mógłby włączyć drużynę pod koniec kolejnego odcinka, ale jak dotąd wydaje się, że naprawdę chce się zemścić na imperium. Jego niechęć wydaje się szczera. Widzimy też, jak Syril jest bezrobotny, a teraz mieszka z matką. Jego matka dzwoni do jednego z wujków, by poprosić o przysługę. Syril potrzebuje nowej pracy i wydaje się, że ten tajemniczy wujek może jej sprostać. Ścieżka Syril wydaje się kompletną tajemnicą. Kim jest ten tajemniczy wujek i jaką ma pracę?

Odcinek przypomina nam również, że Mon Mothman jest w serialu. Widzimy część jej życia rodzinnego i jest do bani. Jej mąż wydaje się być dupkiem, a córka wiele od niego bierze. Mon czuje się samotna we własnym domu. Tymczasem Luthen jest widywany w jego sklepie i bardzo martwi się o powodzenie misji. Uważa, że ​​mógł być nierozsądny, zabierając Cassiana do pracy, ale teraz, tak jak my, może tylko czekać i mieć nadzieję na wyniki.

  • Wyjaśnienie zakończenia odcinka 5

    Nelson Acosta

    Nelson Acosta

    Nelson uwielbia wszystkie rzeczy związane z opowiadaniem historii. Większość życia spędził na studiowaniu narracji stosowanej we wszystkich mediach; film, telewizja, książki i gry wideo. Mulholland Drive to jego ulubiony film.

Czy ten post był pomocny?