Skip to content

Sarlacc kontra Sandworm: Gwiezdne wojny vs. Wydmowy potwór

21 de październik de 2022
Sarlacc Vs. Sandworm

W fikcyjnych filmach science fiction nie brakuje potworów, które są dosłownie nie z tego świata. Oczywiście nie brakuje nam również filmów, które przedstawiają piaszczyste planety z różnymi piaskowymi potworami. Dwa z tych filmów to Gwiezdne wojny z Sarlackiem i Diuna z Sandworm. Ale który z tych dwóch potworów jest silniejszy?

Sandworm w Dune jest zdecydowanie lepszym potworem. Potwór Diuny jest nie tylko znacznie większy niż Sarlacc, ale także znacznie bardziej mobilny. Ponieważ Sarlacc nie porusza się i pozostaje nieruchomy, jest to łatwy cel dla Sandworma, który może nawet zjeść Sarlacca w całości.

Choć fani Gwiezdnych Wojen chcieliby stać przy jednym z najbardziej kultowych potworów w całej serii, na świecie nie ma mowy, by mógł on stawić czoła ogromnemu rozmiarowi i mobilności Dune’s Sandworm. Ale aby lepiej zrozumieć, co te dwa potwory mogą zrobić, spójrzmy na ich indywidualne cechy.

Biologia

Sarlacc zawsze był jednym z największych potworów, jakie kiedykolwiek widziano w każdym z filmów o Gwiezdnych Wojnach i jest jednym z najbardziej kultowych. Typowy dorosły Sarlacc może dorastać do 100 metrów długości. W międzyczasie wyrastają wyrostki wyrastające z jego ciała i macki, które znajdują się blisko jego pyska, dzięki czemu może użyć tych macek, aby usidlić każdą możliwą zdobycz, która zbliża się do dołu Sarlacca.

Tymczasem Sandworm w Dune jest wielokrotnie większy niż Sarlacc. Podczas gdy Sarlaccs są już duże na 100 metrach, Sandworms mogą dorastać do 450 metrów, z niepotwierdzonymi doniesieniami, że mogą rosnąć od 700 metrów do kilometra długości. Oznacza to, że Sandworms są ponad cztery razy większe niż Sarlaccs. Tymczasem Sandworms mają silne egzoszkielety, które są grube i trudne do przebicia ze względu na sam rozmiar tych robakopodobnych stworzeń.

Ze względu na ogromną różnicę wielkości między Sarlacc i Sandworm, potwór Diuny dość łatwo radzi sobie w tej rundzie.

Punkty: Sarlacc 0, Sandworm 1

Zachowanie

Sarlacc jest czymś w rodzaju mięsożernej rośliny w tym sensie, że pozostaje nieruchoma przez całą dorosłość. Dorosłe Sarlacc zakopują się głęboko w piasku, a następnie mają otwarte usta, próbując usidlić wszystko, co zbliży się zbyt blisko jego dołu. Z drugiej strony młodsi Sarlacc są bardziej mobilni, ponieważ mogą poruszać się po piasku, aby polować na zdobycz. Ale chodzi o to, że Sarlaccs nie mają tendencji do poruszania się i zazwyczaj są po prostu nieruchome.

ZWIĄZANE Z:

Diuna kontra Gwiezdne Wojny: który wszechświat jest lepszy i jak się porównuje?

Robaki piaskowe to mobilni myśliwi, którzy aktywnie poruszają się po piaskach i wykorzystują swoją wrażliwość na dźwięk, aby zlokalizować swoją zdobycz. Co więcej, czerwie piaskowe poruszają się po piasku w szybkim tempie, tak że ich prędkość jest bardzo niezwykła dla stworzeń ich rozmiarów. Ich rozmiar, wrażliwość na dźwięk i szybkość sprawiają, że piaskowe robaki są równie przerażające, jak w całym wszechświecie Diuny.

We wszechświecie nie ma mowy, aby stacjonarny łowca, taki jak Sarlacc, mógł zmierzyć się z tym, jak aktywny i szybki jest Sandworm. Jeden prosty ruch Sarlacca zaalarmuje pobliskiego Sandworma, ponieważ potwór Dune może z łatwością połknąć bestię z Gwiezdnych Wojen w całości.

Punkty: Sarlacc 0, Sandworm 2

Umiejętności

Sarlaccowie są stacjonarnymi myśliwymi przez całe dorosłe życie i potrafią tworzyć doły w miejscach, w których są zakopani. Przez cały ten czas Sarlacc czeka na wszystko, co przypadkowo lub nieświadomie zbliży się do jego jamy, aby użyć swoich macek do usidlenia go i zjedzenia w całości. Kiedy Sarlacc połknie swoją ofiarę, może pozwolić jej na powolne trawienie nawet przez tysiąc lat, podczas gdy brak pożywienia jest tym, co ostatecznie zabija wszystko, co znajduje się w żołądku Sarlacca.

Czym był potwór z piasku w Księdze Boby Fetta?

Niewiele wiadomo o zdolnościach Sandworma poza faktem, że te stworzenia są tak duże i tak ruchliwe, że mogą z łatwością polować na wszystko na wydmach. Co więcej, czerwie piaskowe są bardzo wrażliwe na dźwięk i słyszą rzeczy, które znajdują się w odległości kilku mil. Tymczasem, gdy Sandworms wyrywają się z piasku, sama siła wystarczy, aby stworzyć błyskawicę na niebie.

Chociaż Sarlacc ma więcej umiejętności niż Sandworm, potwór Diuny ma po swojej stronie czystą brutalną siłę i wrażliwość na dźwięk. A fakt, że błyskawica może tworzyć się na niebie, gdy Sandworm wynurza się z piasku, wystarczy, aby uczynić go bardzo przerażającym stworzeniem, któremu nikt nigdy nie powinien próbować stawić czoła.

Punkty: Sarlacc 0, Sandworm 3

Słabości

Jedną z zalet Sarlacca jest to, że bardzo trudno go zabić, mimo że jest tak nieruchomy, jak jest, ponieważ jedynym znanym drapieżnikiem na Tatooine jest potwór wierzchołkowy zwany Krayt Dragon. Poza tym Sarlaccs są niezwykle wytrzymałe i mogą przetrwać wielką eksplozję w pobliżu ust, choć mogą zostać zranieni w tym procesie. Będąc nieruchomym, zje to wszystko, co równie duże, a nawet większe. Jednak prawdopodobnie największą słabością Sarlacca jest fakt, że połyka swoją ofiarę w całości, a dobrze uzbrojona zdobycz, taka jak Boba Fett, może wyrwać się z jej wnętrzności i zabić ją w tym procesie.

Sandworm, tak duży i wytrzymały, jak jest, powinien być potworem trudniejszym do zabicia, jeśli chodzi o konwencjonalne standardy. Jednak Sandworm ma dziwną słabość w tym sensie, że kontakt z wodą z łatwością zabije tego potwora. Nawet niewielka ilość wody wystarczy, aby go zabić, a to pozwoli każdemu mieć szansę, pomimo ogromnej przewagi, jaką ma Sandworm.

Gdyby była to konwencjonalna walka jeden na jednego, Sarlacc nie byłby w stanie wykorzystać słabości Sandworma. Jeśli jednak mówisz o tym, który z nich powinien być łatwiejszy do zabicia, może nim być Sandworm, o ile masz wystarczającą ilość wody, która powinna być w stanie aktywować słabość potwora. Tak więc, ze względu na dziwną słabość Sandworma, oddamy ją Sarlaccowi.

Punkty: Sarlacc 1, Sandworm 3

ZWIĄZANE Z:

Sarlacc kontra Krayt Dragon: który potwór z Gwiezdnych Wojen jest silniejszy?

Sarlacc kontra Sandworm: kto wygrałby?

Mimo że Sandworm ma dziwną słabość, Sarlacc byłby prawie niemożliwy do pokonania tej legendarnej bestii. W związku z tym, ze względu na sam rozmiar i mobilność, jaką posiada potwór Diuny, we wszechświecie Sarlacc nie może go pokonać. W rzeczywistości Sandworm jest tak duży i tak szybki, że mógłby z łatwością połknąć całość Sarlacca w jednej chwili.

  • Hrvoje Milaković

    Hrvoje Milaković

    Hrvoje Milaković

    Hrvoje Milakovic jest współwłaścicielem Fiction Horizon i wielkim kinomanem. Poza tym lubi czytać komiksy, grać w gry i kolekcjonować figurki. Był opisywany w LifeWire, Yahoo i IMDb, żeby wymienić tylko kilka.

Czy ten post był pomocny?