Skip to content

Recenzja Don’t Make Me Go: Podróż Ci się spodoba, ale nie miejsce docelowe

13 de lipiec de 2022
l intro 1657645126

Nie każ mi odejść

OCENA REDAKCJI: 6/10

Plusy
  • Autentyczny portret relacji ojciec/córka
  • John Cho i Mia Isaac żyli w chemii
  • Wszystkie zwykłe, nieodparte uroki filmu o podróży
Cons
  • Jeden z najbardziej emocjonalnie manipulacyjnych zwrotów akcji w niedawnej pamięci, który kwaśnieje wszystko, co było wcześniej

Niewiele niespodzianek można znaleźć w filmie o podróży, dobrze znoszonym gatunku, w którym emocjonalny cel jest zawsze taki sam, nawet jeśli miejsca mogą się zmienić. Jeśli są jakieś wady w skądinąd pocieszająco znanym „Don’t Make Me Go”, to jest to ostry skręt w lewo zakończenia, dodając nieoczekiwany zwrot akcji do ciepłego studium relacji ojca z córką, która sprawia, że ​​cały projekt czuć się nieprzyjemnie emocjonalnie wyzyskiwany przez jego finał. To szczególnie zaskakująca decyzja, która tylko przyćmiewa wszystko, co było wcześniej – a szkoda, biorąc pod uwagę, jak zaraźliwie lubiany jest film do tego momentu. Końcowe 15 minut filmu tylko udowadnia, że ​​czasami trzymanie się sprawdzonej formuły jest lepsze niż próba nadania charakterystycznego wątku znanej historii.

Max Park (John Cho), samotny ojciec nastoletniego Wally’ego (Mia Isaac), wywraca się do góry nogami, gdy otrzymuje niespodziewaną diagnozę śmiertelnego guza mózgu; operacja ma tylko 20% skuteczności, a jeśli się na nią nie zdecyduje, zostanie mu tylko rok życia. Gdy jego rodzice już dawno wyjechali i nie ma innej bliskiej rodziny, do której mógłby się zwrócić, podejmuje próbę ponownego nawiązania kontaktu z matką Wally’ego, która będzie mogła się nim opiekować po jego śmierci. Wally jest uziemiony na miesiąc po wzięciu udziału w imprezie, więc wyczuwa okazję do podróży samochodem, mówiąc córce, że jadą na jego zjazd w college’u – podczas gdy tak naprawdę planuje jej życie bez niego.

Ostry skręt w lewo

Trudno dyskutować o filmie po obejrzeniu go, nie kręcąc się na jego wątku fabularnym – coś, czego nie zdradzę, nawet jeśli będę nawiązywał do niego jeszcze co najmniej kilkanaście razy w tej recenzji całkowicie psującego nastrój. W trakcie tej podróży istnieje kilka zmieniających życie sekretów z przeszłości Maxa, które Wally słyszy po raz pierwszy, które są organicznie wplecione w dramat; jeśli reakcja Wally’ego na nie wydaje się zbyt melodramatyczna, biorąc pod uwagę rozmiar objawienia, pamiętaj, że postać jest nastolatkiem. Zaalarmowano mnie, że przed obejrzeniem nastąpił „podziałowy” zwrot akcji (chociaż nie widziałem, żeby ktokolwiek próbował tego bronić), więc naturalnie założyłem, że jedną z tych rodzinnych tajemnic była wielka rewelacja. Nie mógłbym się bardziej mylić, a fakt, że film zawiera nawet krótki montaż momentów mrugnięcia i przegapienia, aby podkreślić, że zasiał nasiona tego zwrotu przez cały czas, tylko jeszcze bardziej obniża dramat rodzinny, ze względu na szok manipulacyjny.

Ponieważ zwrot akcji ląduje w ostatnich 15 minutach filmu, grożąc, że publiczność rozgniewa się, a nie poruszy, wydaje się niesprawiedliwe odpisywanie wielu atrybutów tego, co było przed wszystkim, z powodu wstrząsającej decyzji narracyjnej w ostatniej chwili. W gatunku tak znanym jak film z podróży, w którym wiele fabuł można odgadnąć, zanim nawet usiądziesz do oglądania, chęć odbycia podróży zależy wyłącznie od chęci spędzenia czasu z tymi postaciami. Reżyserka Hannah Marks pracowała zarówno z Cho, jak i Isaakiem w serii testów chemicznych na długo przed rozpoczęciem zdjęć, co jest często pomijane w wielu produkcjach, nawet jeśli często daje skuteczne wyniki, tak jak tutaj.

Aktorzy mają bardzo żywą relację ojciec-córka, w szczególności Cho, która doskonale sprawdza się jako dziwny i nieco nudny ojciec, który z trudem manewruje między byciem surowym, wyznaczającym granice rodzicem, a kimś bardziej zabawnym, kogo może jego córka mieć więcej przekomarzającej się dynamiki rodzeństwa. Isaac jest równie świetny w uchwyceniu powszechnie rozpoznawalnego nastoletniego doświadczenia, niekończącego się łańcucha rozczarowań z powodu bycia traktowanym jak dziecko, gdy przechodzisz okres dojrzałości. Obie postacie są od dawna archetypami, ale udaje im się tchnąć w nie życie — w końcu warto odbyć znajomą podróż, jeśli lubisz towarzystwo.

Drażliwy dramat – dopóki nie jest

Nie każ mi odejść

Ze swoim lekkim klimatem niezależnej komedii, zrównoważonym introspekcyjnym badaniem tego, jak nieuleczalna choroba może wpłynąć na rodzinę, „Don’t Make Me Go” często grozi, że stanie się często bagatelizowanym „Sundance Movie” – lekko dziwacznym komediodramatem to nie do końca odbija się poza scenerią festiwalu filmowego (może to miało swoją premierę na Tribeca, ale jest to bardzo film w duchu Sundance). Ale pod żadnym pozorem nie jest to bardziej film Sundance niż sposób, w jaki zajmuje się głównym tematem, w sposób, który sprawi, że publiczność festiwalowa sięgnie po chusteczki i wywoła znaczne zaniepokojenie, gdy zobaczą go ludzie spoza tej bańki.

W większości przypadków guz mózgu Maxa nie jest używany jako wygodne narzędzie fabularne, nawet jeśli historia, w której jest ugruntowana, często grozi, że stanie się jednym. Marks powiedziała, że ​​została poruszona adaptacją scenariusza Very Herbert z powodu jej rodzinnej historii z rakiem – jej tata przeżył raka, więc chciała zbadać relację ojca z córką poddaną testowi po podobnej diagnozie. Gdy historia zmierza w drogę, nigdy nie zapomina głównego powodu, dla którego je zdejmuje, nawet jeśli zachowuje te informacje od Wally’ego przez znaczną część czasu działania (co prawda, ten fragment jest wygodne narzędzie fabularne, ale przynajmniej istnieje wiarygodny powód, dla którego chciałbyś chronić swoją córkę przed takimi złymi wiadomościami). Godna podziwu jest dbałość, z jaką film podejmuje delikatną kwestię, z którą wielu widzów osobiście doświadczy, i odmowa dopuszczenia do zdefiniowania postaci rodzicielskiej przez jego diagnozę. Szkoda, że ​​jest to całkowicie cofnięte w ostatnich chwilach, kiedy zwrot w lewo na nowo definiuje dążenie postaci do przyjęcia życia w najbardziej brutalny i najbardziej manipulacyjny sposób – nie wspominając o tym, który w najmniejszym stopniu nie brzmi prawdziwie.

„Don’t Make Me Go” to w większości urocza podróż, wielopokoleniowe doświadczenie dorastania, które jest równie nieodparte, co boleśnie znajome. Ale uważaj: za wiele rzeczy, które można podziwiać, i tak skończysz je ze złym smakiem w ustach.

Czy ten post był pomocny?