Skip to content

Przegląd przeprosin: przeprosiny są w porządku

16 de grudzień de 2022
l intro 1671139211

Zbliżenie na Darlene

OCENA REDAKCJI: 3/10

Zalety
  • Mocne występy
  • Wciągające zestawienie
Cons
  • Historia staje się coraz bardziej niedorzeczna, jak to się dzieje
  • Zagmatwany feministyczny przekaz

„Przeprosiny” rozpoczynają się długim ujęciem ośnieżonego lasu, który stopniowo wije się w kierunku odosobnionego domu, gdy gra złowroga muzyka. Jest to zapowiedź, że film ma być chłodnym thrillerem, ale jednocześnie jest ostrzeżeniem dla widzów przed nadchodzącym hasłem.

„Przeprosiny” to (prawie) jedno miejsce, dwuręczne skupienie się na nieoczekiwanym spotkaniu Darlene (Anna Gunn), zdrowiejącej alkoholiczki, której 16-letnia córka zaginęła 20 lat temu, i jej byłym szwagrem -law Jack (Linus Roache), który niespodziewanie pojawia się w jej domu w Wigilię Bożego Narodzenia, gdy ona przygotowuje się do przyjęcia rodziny na święta po raz pierwszy od dziesięcioleci.

Podczas gdy świąteczne dekoracje tworzą świąteczne tło — a scenograf Tom Obed i jego zespół wykonują fantastyczną robotę, tworząc serię zróżnicowanych wizualnie, ale interesujących przestrzeni w domu, w którym toczy się akcja filmu — w tym scenariuszu nie ma nic świątecznego. Darlene nie widziała Jacka od 19 lat, tyle samo czasu, kiedy była trzeźwa. Odszedł w następstwie nierozwiązanego zniknięcia córki Darlene i nie trzeba dodawać, że kiedy pojawia się późno w nocy podczas burzy śnieżnej na jej progu, Darlene jest zaskoczona jego widokiem.

Jack upiera się, że chce zadośćuczynić swojej byłej żonie, siostrze Darlene i ich dzieciom, spędzając z nimi Boże Narodzenie, ale biorąc pod uwagę prowokacyjny tytuł filmu i jego thriller, nie jest spoilerem powiedzieć, że Jack ma więcej na głowie niż on początkowo przyznaje. Zanim zaczyna odkładać noże kuchenne i chwalić się swoją kolekcją zamków błyskawicznych, Darlene też dostaje obraz, a wkrótce historia zmienia się w serię coraz bardziej niedorzecznych scenariuszy, gdy Darlene i Jack kłócą się słownie, a wkrótce fizycznie przez cały czas jej dom.

Mocne kreacje, śmieszna historia

Zanim Jack zdecyduje, że czas zrzucić z siebie ciężar, ustawienie „Przeprosin” jest dość wciągające. Zarówno Gunn, jak i Roache zapewniają mocne, pełne niuansów role, które zapewniają komfort i zażyłość relacji Darlene i Jacka, nawet po długim czasie rozłąki. A ich łatwe poruszanie się tam iz powrotem daje wgląd w perspektywy i troski ich bohaterów. Gunn, dwukrotna zdobywczyni nagrody Emmy za rolę Skyler White w „Breaking Bad”, jest szczególnie skuteczna jako kobieta, którą wciąż dręczy pytanie o to, co stało się z jej córką dwie dekady temu – wydarzenie, które odczuwa szczególnie winna, ponieważ była pijana w dniu, w którym to się stało.

Pomimo jednego miejsca, w którym film rozgrywa się w jednym miejscu, scenarzystka i reżyserka Alison Star Locke, debiutując w filmie fabularnym, wykonuje dobrą robotę, wykorzystując różne pokoje, z których składa się dom Darlene, aby nadać filmowi dynamiczny charakter. Filmy z pojedynczymi lokacjami często wyglądają jak sfilmowane sztuki teatralne, ale pomimo bogatej w dialogi historii, „Przeprosiny” nigdy nie utknęły w jednym miejscu, ponieważ akcja przenosi się z udekorowanego na Boże Narodzenie salonu do przytulnej kuchni i zapasowej piwnicy.

Co więcej, chociaż scenariusz zapowiada to, co ma nadejść, w pierwszych scenach filmu Locke tworzy wciągającą wymianę zdań między Darlene i Jackiem, a także odpowiednią atmosferę, aby zaintrygować widzów. Jednak kiedy Jack ujawnia, dlaczego tak naprawdę tam jest, Locke nie do końca wie, dokąd się udać. Podczas gdy aktorzy robią, co mogą, z materiałem, motywacje ich postaci stają się coraz bardziej mętne w miarę rozwoju historii.

Nie pomaga to, że trudno jest uwierzyć w wiele z tego, co mówią obie postacie, problem, którego film albo nie rozpoznaje, albo postanawia zignorować, co sprawia, że ​​​​ich wyznania i gwałtowne wybuchy są jeszcze bardziej wątpliwe. Próbując rozciągnąć film do długości pełnometrażowej, Locke rozciąga historię poza granice wiarygodności. Kiedy najlepsza przyjaciółka i sąsiadka Darlene, Gretchen (Janeane Garofalo), pojawia się w ostatnim akcie (po krótkim wystąpieniu na początku filmu), sytuacja staje się tak absurdalna, że ​​jej zdziwienie tym, co dzieje się w domu jej przyjaciółki, prowadzi do kilka chwil nieumyślnej lekkomyślności i przez chwilę wydaje się, że film może osiągnąć terytorium tak złe, że aż dobre. Niestety uczucie nie trwa długo.

Zagmatwany feministyczny przekaz

Darlene uśmiecha się

Skupiając się na kobiecym bólu i poczuciu winy, „Przeprosiny” wydają się przekazywać feministyczne przesłanie o tym, jak kobiety często przyjmują na siebie najtrudniejsze emocje mężczyzn – i jak mężczyźni tego od nich oczekują. Na szczęście zakończenie filmu pomaga zrozumieć ten punkt widzenia, odpychając go, gdy Darlene odnajduje swoją moc w przerażających okolicznościach. Jednak w międzyczasie ten temat zostaje pokonany przez fabułę, która szybko zapada się w kąt, w wyniku czego często pada ofiarą godnych uwagi gatunkowych tropów, które sprawiają, że postacie trudno jest sympatyzować lub odnosić się do nich. To miesza feministyczne impulsy filmu, czyniąc je łatwymi do przeoczenia.

Jak na ironię, nawet jeśli film próbuje fizycznie ucieleśnić główny konflikt między Darlene i Jackiem poprzez rytmy akcji, często odcina się od ich sprzeczek, zamiast tego skupia się na statycznym obrazie w pokoju, gdy walki bohaterów są słyszalne w tle zamiast widziany. Chociaż mógł to być konieczny wybór ze względu na niezależny budżet filmu, jest to kolejny sposób, w jaki dystansuje widzów od trudnej sytuacji Darlene i utrudnia wkupienie się w historię.

Ostatecznie, chociaż „The Apology” zaczyna się i kończy mocno i zawiera trio solidnych występów, nic z tego nie może pokonać sposobu, w jaki historia czeka na swój czas z coraz bardziej absurdalnymi sytuacjami i na wpół upieczonymi pomysłami. Zanim film się skończy, widzowie, którzy dołączą do Darlene na tym pamiętnym spotkaniu z Jackiem, mogą odejść z poczuciem, że oni też zasługują na przeprosiny.

„The Apology” pojawi się w kinach i będzie transmitowany na kanałach Shudder i AMC+ 16 grudnia.

Czy ten post był pomocny?