Skip to content

Dlaczego Thomas Anderson (Neo) nazywa się Neo?

27 de październik de 2022
e4 3 e1581461100351

Neo. Nazwa, która jest bardzo znana, nawet jeśli nie jesteś fanem Matryca franczyzowa. Cholera, nawet ci, którzy widzieli Macierz wiem, kim jest Neo, nawet jeśli to tylko ze względu na scenę unikania kul. Oczywiście Neo nie jest prawdziwym imieniem bohatera – w rzeczywistości nazywa się Thomas A. Anderson. Ale dlaczego zwykle nazywa się go Neo?

Istnieje kilka warstw, które wyjaśniają pseudonim Neo. Po pierwsze, Neo jest właściwie prostym anagramem „Jedynego”, czyli roli Neo w serii. Również nazwisko jest obecne w prawdziwym nazwisku pana Andersona. Do tego wszystkiego przedrostek neo- pochodzi z języka greckiego i oznacza „nowy”, co jest również odniesieniem do roli pana Andersona w historii.

W dalszej części tego artykułu omówimy dalej, dlaczego Neo nazywa się Neo. Dowiesz się dodatkowych informacji o jego prawdziwym nazwisku, przezwisku i dlaczego agent Smith cały czas nazywał go panem Andersonem. W naszym artykule przygotowaliśmy wszystko, co musisz wiedzieć o imieniu Neo.

Jakie jest prawdziwe imię Neo w Macierz?

Neo był jednym z wielu ludzi z niebieskich pigułek związanych z Matrix, gdzie był znany jako Thomas A. Anderson. Urodził się 11 marca 1962 r Matryca chronologia) Johnowi Andersonowi i pracował jako programista w firmie programistycznej MetaCortex. Oprócz życia zawodowego Thomas był hakerem i specjalizował się w sprzedaży oprogramowania kontrabandy pod pseudonimem Neo.

Tak więc, jak oficjalnie ujawniono, prawdziwe imię Neo to Thomas A. Anderson. Tak naprawdę nie wiemy, dlaczego siostry Wachowski wybrały tę nazwę, ale istnieje teoria, która łączy imię Anderson z ogólną symboliką Macierz franczyzowa. Mianowicie w starożytnej grece słowo „andros” (gr. ἀνδρός) jest formą słowa „człowiek”.

Oznaczałoby to, że nazwisko Neo, Anderson (które można interpretować jako „andros-son”), praktycznie oznacza, że ​​Neo jest „synem człowieczym”, co jest oczywistym odniesieniem do Chrystusa, które ma znacznie głębsze znaczenie niż ty bym się spodziewał.

Fakt, że Neo został opisany jako „Ten Jedyny” w serii, dał mu już cechy podobne do Chrystusa, a teorie dotyczące jego imienia zdają się to potwierdzać.

Dlaczego Thomas Anderson nazywa się Neo?

Teraz pierwsza odpowiedź, jaką możesz z tego uzyskać, brzmi – ponieważ wybrał dla siebie imię. Jak ujawniono w Macierz, Anderson pracował również jako nielegalny haker podziemny pod pseudonimem Neo. Później, na drodze do zostania „Tym Jedynym”, przyjął imię Neo jako swój oficjalny pseudonim, podobnie jak Trinity i Morfeusz; był to sposób na ukrycie się przed agentami. Teraz jedyne pytanie, jakie możemy sobie tutaj zadać, to to, jak siostry Wachowskie początkowo nazwały postać Neo.

Nie znamy dokładnego powodu tego, ponieważ nigdy nie zostało to ujawnione, ale mamy pewne teorie związane z mesjanistycznymi cechami postaci, a także ogólną symboliką Macierz franczyzowa. Więc jakie jest znaczenie imienia Neo?

ZWIĄZANE Z:

26 najsilniejszych postaci z matrycy w rankingu

Oczywiście jest to anagram i to jest pierwsze i najbardziej oczywiste wyjaśnienie. Ale wszyscy to wiedzą Macierz to coś więcej niż tylko to, to zbiór różnorodnych elementów – dużych lub małych – z wieloma dodatkowymi warstwami znaczeń. Co ciekawe, mesjanistyczny pseudonim Neo nie jest jedyną częścią jego nazwiska z tego rodzaju podtekstem.

„Neo”, jeśli przyjrzeć się uważnie, można znaleźć również w nazwisku bohatera, Andmirson – i we właściwej kolejności, jak widać z pogrubionych sekcji. Podobnie „jeden” występuje w jego pełnym imieniu, Thomas Andmirson, jak widać z pogrubionych liter. Jest to szczególnie interesujące, ponieważ oba te elementy, genialnie ukryte na widoku, są tak naprawdę odniesieniami do dwóch tytułów, które wyjaśniają warstwy Neo o z góry określonej jakości.

Jest to również trochę ironiczne, ponieważ, podobnie jak Agent Smith, Anderson ma imponująco normalne, codzienne imię; nie spodziewałbyś się, że facet o imieniu Thomas Anderson uratuje świat, prawda? Choć sam siebie tak nazywa, jest tylko kolejnym anonimowym trybikiem w maszynie kontrolującej rzeczywistość.

Dlaczego Thomas Anderson (Neo) nazywa się Neo?

I oczywiście pseudonim postaci, Neo, ma również bardzo symboliczne znaczenie, ponieważ imię Neo faktycznie pokrywało się ze znaczeniem tego słowa. W języku greckim przedrostek „neo-” oznacza, że ​​coś jest „nowe”, tak jak jego postać jest nową wersją samego siebie, mającą pomóc w stworzeniu nowego świata.

A to… nie to! Jeśli myślałeś, że to wszystko, co w tym było, to się myliłeś. Mianowicie, imię Neo, Thomas, w rzeczywistości oznacza „bliźniak” zarówno po grecku, jak i po hebrajsku, co ponownie odnosi się do tego, że Neo jest zarówno jego oryginalnym ja, jak i Jedynym.

Jak widać, poziom złożoności symboliki w Macierz jest po prostu niesamowity, a Neo jest tylko jednym z przykładów na liście bardzo intrygujących postaci.

Wszystko, co powiedzieliśmy o symbolice imienia Neo, można też powiedzieć o Trójcy (jest to już samo w sobie biblijna aluzja, tym razem do trzyczęściowej Trójcy Świętej), Morfeusza. Mianowicie, Trinity wraz z Morpheusem i Neo tworzą zasadniczo trzyosobowy zespół.

ZWIĄZANE Z:

Czy Neo był tym jedynym w Matrixie?

I wreszcie, mamy Morfeusza, którego imię jest identyczne jak greckiego boga snów, co jest świetnym odniesieniem, ponieważ Morfeusz faktycznie pomaga ludziom „przebudzić się” i skupić na rzeczach pod ręką.

Dlaczego agent Smith dzwoni do Neo, pana Andersona?

Dialogi między Agentem Smithem i Neo są dziś dość legendarne, zwłaszcza jeśli przyjrzysz się szczegółom. Jednym z elementów opisujących relację między Agentem Smithem i Neo jest fakt, że Agent Smith odnosił się do Neo swoim prawdziwym imieniem, używając wyrażenia „Mr. Andersona”, cały czas. Zobaczmy, dlaczego tak jest.

W obecnym stanie rzeczy – tak naprawdę nie mamy oficjalnego powodu – Thomas Anderson to niewolnicze imię Neo, imię nadane mu przez system, aby mógł kontrolować wszystkie dane.

Agenci są zatem biurokratami, którzy po prostu egzekwują zasady. Każdy na świecie ma w życiu co najmniej jeden pseudonim, ale nawet ludzie z pseudonimem są adresowani pełnymi nazwiskami w rozmowach z rządem.

Dla rządu każdy (włącznie z nami) to tylko prosta liczba i bez względu na rzeczywisty przypadek, państwo zawsze będzie postrzegać was jako liczbę i nadal będzie to robić.

Na koniec wyjaśnijmy, dlaczego agenci używają zaszczytnych tytułów Pan/Pani/Pani –nazwisko-, gdy mówią do Cyphera podczas czatu: „Mamy umowę, panie Reagan?”. To oczywiście oznacza, że ​​agenci są bardzo surowymi egzekutorami wszelkiej pracy, bez zabawy. Dla nich jesteś tylko panem -nazwisko-, który lubi określać się mianem -Pseudonim- ale to ostatnie w ogóle nie dotyczy rządu.

Rząd przechowuje wszystkich w swoim systemie jako pan -nazwisko-, co całkowicie wyjaśnia, dlaczego agent po prostu nazwał Neo panem Andersonem.

  • Artur S. Poe

    Artur S. Poe

    Artur S. Poe

    Arthur S. Poe był zafascynowany fikcją, odkąd jako dziecko zobaczył Digimona i przeczytał Harry’ego Pottera. Od tego czasu obejrzał kilka tysięcy filmów i anime, przeczytał kilkaset książek i komiksów, zagrał w kilkaset gier wszystkich gatunków.

Czy ten post był pomocny?