Skip to content

Czy Mace Windu przetrwał upadek? (& Czy on nadal żyje)

6 de wrzesień de 2022
0xDJ7ouRLe7RfR7QO

Mace Windu był jednym z czołowych Mistrzów Jedi w Radzie Jedi podczas wydarzeń Wojen Klonów, które miały miejsce w prequelowych filmach trylogii Gwiezdnych wojen. Tak potężny, jak był, wydawał się zginąć podczas wydarzeń z III odcinka Gwiezdnych wojen: Powrót Sithów i od tego czasu go nie widziano. Czy pod tym względem Mace Windu przeżył wydarzenia z III odcinka, kiedy spadł z biura kanclerza?

O ile nie udowodniono inaczej przez potwierdzenie kanoniczne, Mace Windu nie przeżył upadku, gdy walczył z Kanclerzem Palpatine/Darthem Sidiousem w Epizodzie III. Jeśli chodzi o kanon, Windu wciąż nie żyje w Gwiezdnych Wojnach. Ale to może się zmienić w zależności od decyzji Lucasfilm w przyszłości.

Byłoby wielką niespodzianką, gdyby Lucasfilm rzeczywiście zdecydował się sprowadzić Mace’a Windu z powrotem i potwierdził, że przeżył bitwę z Darthem Sidiousem podczas wydarzeń Epizodu III. Ale jeśli chodzi o kanon, on nie żyje. Mimo to jesteśmy tutaj, aby przyjrzeć się, jak umarł i jak mógłby wrócić w przyszłości.

Czy Mace Windu przetrwał rozkaz 66 w Zemście Sithów?

Od początku filmów prequelowych podczas wydarzeń z Gwiezdnych Wojen: Epizod I: Mroczne widmo, było jasne, że mistrz Jedi Mace Windu był jedną z najważniejszych postaci Zakonu Jedi i że prawdopodobnie mógłby być jednym z najsilniejszych Jedi w całej trylogii prequeli. Oczywiście wszystko to było prawdą, ponieważ okazał się wystarczająco potężny, aby zostać Mistrzem Zakonu i ostatecznie zmienić sytuację podczas Wojen Klonów ze względu na swoje niesamowite zdolności jako Jedi.

Wojny klonów szalały aż do wydarzeń z Gwiezdnych Wojen Epizod III: Zemsta Sithów, kiedy Republika miała pokonać armię Separatystów dowodzoną przez hrabiego Dooku i generała Grievousa. Kiedy Grievous został pokonany, kanclerz Palpatine zainicjował tak zwany Rozkaz 66, który jest rozkazem zaprogramowanym w żetonach w głowach klonów, tak aby bez wątpienia wykonywały egzekucję wszystkich Jedi.

W ten sposób Zakon Jedi został zniszczony, ponieważ Klony zabiły wszystkich Jedi, których mogli zobaczyć, bez względu na to, ile mieli lat czy młodych. Wojny klonów i Zakon 66 były odpowiedzialne za zdziesiątkowanie populacji Jedi, a stało się to niemal natychmiast dzięki machinacjom kanclerza Palpatine’a.

Biorąc pod uwagę, że sam Mace Windu był potężnym Jedi, który mógł przeciwstawić się każdemu innemu użytkownikowi Mocy w Gwiezdnych Wojnach, czy zginął również podczas wydarzeń z Rozkazu 66?

ZWIĄZANE Z:

Ilu Jedi przetrwało Zakon 66?

Technicznie rzecz biorąc, Mace Windu nie zginął z powodu Rozkazu 66, ale rzeczywiście zginął w wydarzeniach Revenge of the Sith. Zmarł, zanim Palpatine zainicjował Rozkaz 66, i to jest coś, czemu będziemy się przyglądać.

Jak umarł Mace Windu?

Jak ustalono, Mace Windu nie zginął podczas wydarzeń z Rozkazu 66, ponieważ jego pozorna śmierć nastąpiła, zanim kanclerz Palpatine zainicjował protokół. W rzeczywistości to Windu pomógł utorować drogę Palpatine’owi do legalnego wykonania Rozkazu 66. I to jest coś, co mamy tutaj wyjaśnić.

Podczas Wojen Klonów Anakin Skywalker zbliżył się do Kanclerza Palpatine’a, który dawał wskazówki, że zna się na Mocy i że może pomóc Anakinowi zapobiec śmierci Padme, co stale widywał w swoim wizje. Palpatine dostrzegł już potencjał Anakina jako użytkownika Mocy i to sprawiło, że chciał przeciągnąć młodego Jedi na swoją stronę poprzez intrygi i machinacje.

Po objawieniu Palpatine’a, że ​​wie wszystko o ciemnej stronie Mocy, Anakin w końcu doszedł do wniosku, że Palpatine był w rzeczywistości Czarnym Lordem Sithów, którego szukali przez cały czas. Przybył do Mace Windu z tą wiedzą, ponieważ Mistrz Jedi był właśnie w drodze do Palpatine, aby upewnić się, że zrezygnował ze swoich mocy awaryjnych po pokonaniu generała Grievousa z rąk Obi-Wana Kenobiego.

Kiedy Windu dowiedział się o tym od Anakina, miał jeszcze więcej powodów, by sprowadzić kilku innych Mistrzów Jedi do biura kanclerza, aby mogli zmusić go do rezygnacji z jego nadzwyczajnych mocy i aresztowania go za jego zbrodnie jako Mrocznego Lorda Sithów.

Oczywiście, biorąc pod uwagę, że był głodny większej mocy i że wszystkie kości przewróciły się na jego stronę, Palpatine odmówił rezygnacji ze swoich mocy awaryjnych i szybko wyciągnął swój miecz świetlny, by zarżnąć wszystkich pozostałych trzech Mistrzów Jedi. Udowodniając, że jest prawdopodobnie najsilniejszym Jedi swoich czasów, Windu był w stanie odnaleźć się w zamieszaniu i stoczył pojedynek z Palpatine’em.

Czy Mace Windu przetrwał upadek?  (& Czy on nadal żyje)

Używając swojej formy miecza świetlnego Vaapad, Mace Windu był w stanie wykorzystać swoją własną ciemność, a także ciemność Palpatine’a przeciwko Sithom, aby zyskać przewagę w ich pojedynku. Forma Windu została specjalnie stworzona, aby przeciwdziałać agresywnemu i mrocznemu stylowi, który Sith często używał w walce, a to oznaczało, że mógł pokonać prawdopodobnie najsilniejszego Sitha wszechczasów w walce na miecze świetlne. Okazało się to prawdą, ponieważ Windu był w stanie rozbroić kanclerza.

ZWIĄZANE Z:

Objaśnienie każdej formy walki mieczem świetlnym (i kto ich używa)

Windu powiedział kanclerzowi, że jest aresztowany, ale Palpatine użył Mocy Błyskawicy, którą Mistrz Jedi był w stanie odeprzeć. Spowodowało to znaczne uszkodzenia i deformacje Sithów, gdy Skywalker przybył na miejsce.

Gdy Mace Windu miał zabić Palpatine’a, Anakin podszedł i powiedział mu, że potrzebują go żywego, ponieważ nie jest to sposób Jedi na zabicie go i ponieważ on go potrzebuje. Kiedy Windu ustąpił, ponieważ uważał, że kanclerz jest zbyt niebezpieczny, by utrzymać go przy życiu, miał już zadać śmiertelny cios, zanim Anakin wyciągnął własną szablę, by odciąć ręce Mistrza Jedi.

To pozwoliło Palpatine’owi strzelić w niego Mocą Błyskawicy i ostatecznie użyć siły swojej mocy, by wyrzucić Mistrza Jedi Mace Windu przez okno, gdzie prawdopodobnie spadł kilka pięter.

Czy Mace Windu przetrwał upadek?  (& Czy on nadal żyje)

Powszechnie uważa się, że Mace Windu zmarł wtedy i tam nie tylko dlatego, że spadł z kilku pięter w górę, ale także dlatego, że mimo swej potęgi został spalony przez całą moc Błyskawicy Mocy Lorda Sithów, która jest wystarczająco potężna, by zabić. każdy Jedi. W związku z tym Windu mógł już zginąć, gdy został wysadzony przez kanclerza. A nawet jeśli nie umarł od Błyskawicy Mocy, nie miał energii i świadomości, by znaleźć sposób na utrzymanie się przy życiu, gdy spadał na ulice Coruscant.

Tak więc powodem, dla którego wydano Rozkaz 66, było to, że kanclerz Palpatine miał teraz wszystkie wymówki w galaktyce, by użyć go bez sprzeciwu Senatu. Powiedział całej galaktyce, że Jedi planowali go zabić i że słusznie wykonał Rozkaz 66, aby wyeliminować wszystkich innych Jedi, aby powstrzymać ich rzekomą rebelię przeciwko Republice.

W którym roku umarł Mace Windu?

Wojny klonów zakończyły się 19 BBY, który był również ostatnim rokiem Republiki Galaktycznej. Oznacza to, że Mace Windu musiał również zginąć 19 BBY.

Mace Windu wiek w momencie śmierci?

Mace Windu urodził się w 72 BBY. Tymczasem jego śmierć nastąpiła 19 BBY. Oznacza to, że w chwili śmierci z rąk Dartha Sidiousa, który wkrótce został cesarzem Palpatine, musiał mieć około 53 lata.

Czy jest szansa, że ​​Mace Windu wciąż żyje?

W tym momencie kanon potwierdza, że ​​mistrz Jedi Mace Windu rzeczywiście nie żyje. Jedyne, co odwróciłoby ten fakt, to gdyby Lucasfilm zdecydował się przywrócić go żywego. W związku z tym obecnie nie podlega dyskusji, że Windu nie żyje, ale nadal istnieje szansa, że ​​może żyć, ponieważ śmierć rzadko jest trwała w uniwersum Gwiezdnych Wojen, w zależności od tego, co zdecydują ludzie stojący za Lucasfilm.

W końcu po przecięciu tułowia na pół i upadku z dużej wysokości podczas wydarzeń z Epizodu I, Darth Maul wciąż był w stanie przeżyć. W międzyczasie Sidious również spadł z dużej wysokości i wpadł w coś, co wydawało się być rodzajem pieca dla Gwiazdy Śmierci podczas wydarzeń z Epizodu VI: Powrót Jedi. Niemniej jednak w Epizodzie IX: Rise of Skywalker powrócił Palpatine.

W związku z tym, gdyby szefowie Lucasfilm zdecydowali, że Windu może nadal żyć, mogliby to zrobić z łatwością. Jakie są jednak możliwe scenariusze związane z przetrwaniem Mace Windu?

Możliwe, że dzięki swojemu treningowi i opanowaniu Mocy, Windu przeżył ostrzał Mocy Błyskawicy i był w stanie znaleźć sposób na przeżycie upadku z biura Kanclerza. Możliwe też, że ścigacz był tam, aby pomóc mu, gdy spadał, i że został przywrócony do zdrowia podczas rozkwitu Imperium.

Istnieje również przekonanie, że Mace Windu rzeczywiście przeżył upadek i był w stanie odzyskać orientację wystarczająco szybko, aby wrócić do Świątyni Jedi, aby uratować jak najwięcej młodych, zanim klony zdążą go zabić. W tym miejscu pojawia się teoria o tym, że uratował Grogu ze Świątyni Jedi.

Czy Mace Windu przetrwał upadek?  (& Czy on nadal żyje)

Jak ustalono w wydarzeniach z Księgi Boby Fetta, Grogu został uratowany ze Świątyni Jedi, zanim klony mogły się do niego dostać. Jednak nigdy nie ustalono, w jaki sposób uciekł klonom lub kto go uratował, biorąc pod uwagę fakt, że mógł być zbyt młody lub zbyt słaby, aby użyć własnych mocy przeciwko dobrze wyszkolonym klonom, które były w stanie zabić Mistrzów Jedi, Rycerzy, i padawani.

ZWIĄZANE Z:

Kto uratował Grogu przed rozkazem 66? Wyjaśnienie retrospekcji

Oznacza to, że Windu mógł być jedną z osób, które mogły uratować Grogu, kiedy wrócił do Świątyni Jedi podczas zamieszania. Niemniej jednak jest to tylko teoria, która nie ma podstaw poza zwykłymi spekulacjami.

Wierzymy jednak, że może nie wrócić, ponieważ Mace Windu, który żyje, oznacza, że ​​istnieje ogromna dziura w fabule, którą należy wypełnić, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że był nieobecny podczas panowania Imperium i gdy Rebelianci potrzebowali wszelkiej pomocy mogli dostać w czasie Rebelii.

Niemniej jednak, jeśli Lucasfilm zdecyduje się sprowadzić Mace’a Windu z powrotem, jesteśmy wystarczająco pewni, że znajdą sposób na wypełnienie wszystkich dziur w fabule dotyczących jego życia po jego pozornej śmierci w Revenge of the Sith.

Czy ten post był pomocny?