Skip to content

Czy Księga Boby Fetta jest kanonem Gwiezdnych Wojen? Mamy odpowiedź

24 de październik de 2022
boba fett

Kiedy The Book of Boba Fetta została wydana przez Disney+, pojawiło się wiele odwiecznych pytań, na które seria odpowiedziała, ponieważ fani byli teraz gotowi, aby umieścić za niektórymi rzeczami, nad którymi zastanawiali się od dawna. Mimo to wywołało to pewne pytania, zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę, jak mylące dla całego kanonu stało się przejęcie Gwiezdnych Wojen przez Disneya. Czy Księga Boby Fetta Gwiezdne Wojny jest kanonem?

Księga Boby Fetta jest częścią całego kanonu Gwiezdnych Wojen i jest częścią wydarzeń, które nastąpiły po upadku Imperium w Powrocie Jedi. To dlatego, że odkąd Disney nabył Gwiezdne Wojny, cała literatura dotycząca wydarzeń po Epizodzie VI nazywa się teraz Legendami i nie jest już kanoniczna.

Jeśli chodzi o zrozumienie, co jest kanonem, a co nie, ważne jest, aby rozważyć, czy jest to Disney. To dlatego, że jedynymi rzeczami uważanymi za kanon w uniwersum Gwiezdnych Wojen są epizody od I do IX i cała inna literatura wydana przez Disneya, odkąd nabył Gwiezdne Wojny. Wszystko inne nie jest już częścią kanonu.

Czy Księga Boby Fetta jest kanonem Gwiezdnych Wojen?

Odkąd Boba Fett został przedstawiony fanom podczas pierwszej trylogii Gwiezdnych Wojen, stał się jedną z najpopularniejszych postaci w całym kanonie Gwiezdnych Wojen, ponieważ wygląda twardo i jest wystarczająco silny, by poradzić sobie nawet z niektórymi silniejszymi przeciwników w uniwersum Gwiezdnych Wojen.

To powiedziawszy, po tym, co wydawało się być jego śmiercią z rąk Sarlacca w Powrocie Jedi, napisano literaturę o Bobie Fette i o tym, jak uciekł z tego, co mogło być końcem legendarnego łowcy nagród. Istnieją nawet opowieści o jego życiu przed wydarzeniami z pierwszej trylogii i wydarzeniami, które nastąpiły po upadku Imperium.

Jednak, chociaż w Księdze Boby Fetta nie pokazano wielu szczegółów na temat Boby Fetta, wiemy, że sposób, w jaki uciekł z Sarlacca, został zmieniony. W związku z tym możemy po prostu powiedzieć, że Boba Fett napisany wiele lat temu, zaraz po wydaniu Return of the Jedi, może nie być całkowicie zgodny z Boba Fettem, którego mamy w nowej serii Disney+. Czy Księga Boby Fetta Gwiezdne Wojny jest kanonem?

Fani, którzy czytali książki i inną podobną literaturę o Bobie Fetta, zanim Disney nabył Gwiezdne Wojny, powinni wiedzieć, że prawdopodobnie nie są to już kanony. Powodem jest to, że nowy kanon dotyczący Boby Fetta zawiera wszystko, co zostanie o nim ujawnione w Księdze Boby Fetta.

ZWIĄZANE Z:

Jak Boba Fett przeżył Sarlacc Pitt w powrocie Jedi?

Dlaczego wierzymy, że Księga Boby Fetta jest kanonem Gwiezdnych Wojen?

Teraz, gdy wspomnieliśmy, że Księga Boby Fetta jest częścią kanonu Gwiezdnych Wojen, spójrzmy teraz na powód, dla którego tak jest.

Po pierwsze, książki i inna literatura napisana o Gwiezdnych Wojnach po Powrocie Jedi były wszystkie zanim Disney nabył prawa do serii Gwiezdnych Wojen. Kiedy Disney nabył Gwiezdne Wojny, cały kanon został ponownie uruchomiony po wydaniu odcinka VII. W związku z tym jedynymi historiami z Gwiezdnych Wojen, które są częścią nowego kanonu, są epizody od I do VI.

Po drugie, wszystko, co w Gwiezdnych Wojnach wymyśla Disney, jest kanonem. Nie ma znaczenia, czy wydarzenia miały miejsce po Epizodzie VI, czy na długo przed Epizodem I. Dopóki napisana i stworzona historia pochodzi od Disneya, oznacza to, że stanowi część całego kanonu Gwiezdnych Wojen.

Biorąc pod uwagę fakt, że Księga Boby Fetta została wydana przez Disneya za pośrednictwem Disney+, oznacza to, że jest częścią całego kanonu Gwiezdnych Wojen. Ale co to oznacza dla książek i innej literatury napisanej o Bobie Fette przed przejęciem Disneya?

Cóż, na początek wszystko, co napisano o Gwiezdnych Wojnach przed przejęciem Disneya (z wyjątkiem epizodów od I do VI) jest uważane za „Legendy”. Oznacza to, że Disney nie nazywa tych historii całkowicie częścią uniwersum Gwiezdnych Wojen. Zamiast tego, nazywając je Legendami, są tylko opowieściami, które nie stanowią części nowego kanonu, ale nadal są w dużej mierze opowieściami o uniwersum Gwiezdnych Wojen.

Oznacza to, że książki i literatura na temat Boby Fetta sprzed przejęcia Disneya są częścią Legends. Istnieje jednak szansa, że ​​mogą stać się kanonistami, jeśli Disney przyjmie te historie i włączy je do Księgi Boby Fetta lub jakiejkolwiek innej literatury Gwiezdnych wojen należących do Disneya.

Jak łączy się z Mandalorianem?

Jeśli widziałeś The Mandalorian, zobaczysz, że była to seria, w której kanoniczna wersja Boby Fetta została ponownie wprowadzona do nowego kanonu Gwiezdnych wojen, którego właścicielem jest Disney. Stało się to, gdy Boba Fett był na misji odzyskania swojej zbroi od Din Djarina w jednym z wydarzeń w drugim sezonie The Mandalorian.

W związku z tym związek między Mandalorianinem a Księgą Boby Fetta koncentruje się na zbroi Boby i na tym, jak był w stanie ją ponownie zdobyć po tylu latach od jego pozornej śmierci z rąk Sarlacca w odcinku VI. Jednakże, ponieważ wciąż jesteśmy w dziewiczej podróży Księgi Boby Fetta, wciąż w powietrzu nie wiadomo, jak ta seria połączy się z następnym sezonem The Mandalorian.

Jak łączy się z resztą wszechświata Gwiezdnych Wojen?

Księga Boby Fetta toczy się mniej więcej w tym samym czasie co The Mandalorian, czyli około pięć lat po upadku Imperium w VI odcinku Gwiezdnych wojen: Powrót Jedi. Tymczasem seria rozgrywa się ponad dwie dekady przed Epizodem VII. Oznacza to, że istnieje luźny związek między resztą kanonu Gwiezdnych wojen a Księgą Boby Fetta.

ZWIĄZANE Z:

Los Boby Fetta przed „Księgą Boby Fetta” (wyjaśnienie)

Ponownie, ponieważ jeszcze nie wiemy, jak rozwija się Księga Boby Fetta, jest zbyt wcześnie, aby powiedzieć, jak łączy się z wydarzeniami z uniwersum Gwiezdnych Wojen przed Epizodem VII. Możemy jednak powiedzieć, że większość wydarzeń, które miały miejsce przed Epizodem VII, są pozornie ze sobą powiązane, a to oznacza, że ​​Księga Boby Fetta może być połączona z następną serią Gwiezdnych wojen, która ma miejsce mniej więcej w tym samym czasie, co ona. lub prawdopodobnie kilka lat później.

  • Hrvoje Milaković

    Hrvoje Milaković

    Hrvoje Milaković

    Hrvoje Milakovic jest współwłaścicielem Fiction Horizon i wielkim kinomanem. Poza tym lubi czytać komiksy, grać w gry i kolekcjonować figurki. Był opisywany w LifeWire, Yahoo i IMDb, żeby wymienić tylko kilka.

Czy ten post był pomocny?