Skip to content

Czy Atak Tytanów był inspirowany konfliktem izraelsko-palestyńskim?

13 de marzec de 2023
AoTIP

Hajime Isayamy Atak na Tytana to światowy hit i jedna z tych nowoczesnych serii anime, które (ponownie) zdefiniowały ten gatunek i uczyniły go bardziej popularnym na całym świecie. Dystopijne otoczenie, świetne walki i ogólny pomysł całej historii składają się na całość Atak na Tytana trochę współczesne arcydzieło. Historia opowiada o Erenie Yeagerze, który przysięga odzyskać świat po tym, jak Tytan doprowadzi do zniszczenia jego rodzinnego miasta i śmierci jego matki. Ze względu na popularność serii, w tym artykule postanowiliśmy omówić inspiracje, które za nią stoją, dlatego dowiecie się, czy Atak na Tytana został zainspirowany konfliktem między Izraelem a Palestyną.

NIE, Atak na Tytana nie był inspirowany konfliktem izraelsko-palestyńskim. Dominują wpływy europejskie, nawiązujące do faszyzmu i nazizmu, nie ma bezpośrednich inspiracji zaczerpniętych z sytuacji w Izraelu i Palestynie. Istnieją pewne podobieństwa między Atak na Tytana i ten konflikt, ale nie są one zamierzone i można je przypisać faktowi, że prawie wszystkie wojny i konflikty są do siebie podobne.

W dalszej części tego artykułu po prostu rozwiniemy odpowiedź, której ci udzieliliśmy. Przekażemy Państwu więcej informacji na temat konfliktu izraelsko-palestyńskiego, jak również wyjaśnimy, w jaki sposób wiąże się on z wpływami i inspiracjami stojącymi za Atak na Tytana. W tym artykule mogą znajdować się spoilery, więc po prostu chcieliśmy cię ostrzec przed przeczytaniem.

Jaki wpływ mógł mieć konflikt izraelsko-palestyński Atak na Tytana?

Obecny konflikt w regionie wywodzi się w szczególności ze starć między arabskimi i żydowskimi ruchami narodowymi przed okresem mandatu brytyjskiego iw jego trakcie. Ruch syjonistyczny, który powstał głównie z powodu trwających prześladowań europejskich Żydów, zorganizował duże fale żydowskiej imigracji (alija) w celu ostatecznego położenia kresu wielowiekowej diasporze w Palestynie. Doprowadziło to jednak do stale narastającego konfliktu między Arabami i Żydami w regionie, z których obaj uważali Palestynę za swój prawowity dom.

Kamienie węgielne konfliktu to nieudany plan podziału ONZ z 1947 r., wojna Palestyny ​​z 1948 r. lub Nakba i wynikający z tego problem uchodźców palestyńskich po stronie arabskiej oraz problem uchodźców żydowskich również po stronie żydowskiej. Około 750 000 Żydów zostało wygnanych z państw arabskich i w większości stało się obywatelami Izraela, podczas gdy podobna liczba Arabów palestyńskich została wydalona z Izraela / Palestyny ​​i uciekła do sąsiednich państw arabskich. Większość z ich obecnie około 5 milionów zarejestrowanych potomków żyje dzisiaj, ponieważ odmówiono im obywatelstwa jako bezpaństwowcom w Libanie i Syrii, z czego jedna trzecia w oficjalnych obozach dla uchodźców.

Jordania naturalizowała wszystkich uchodźców z Nakby, ale nie tych z wojny sześciodniowej z 1967 roku. Palestyńska świadomość narodowa istniała najpóźniej od połowy lat dwudziestych. Wojna sześciodniowa nastąpiła w 1967 r., wojna Jom Kippur w 1973 r. i powstanie OWP, która została oficjalnie uznana przez ONZ w 1974 r. za „przedstawiciela narodu palestyńskiego” i utworzenie Autonomicznych Terytoriów Palestyny, które nie zostały jeszcze uznane za państwo na mocy prawa międzynarodowego.

Konflikt z Izraelem, który trwa do dziś, był wynikiem dyplomatycznych i zbrojnych dążeń Palestyńczyków do stworzenia państwa narodowego, zgodnie z obietnicą oenzetowskiego planu podziału. Organizacje palestyńskie dążą do różnych celów. Fatah, jako najsilniejsza frakcja OWP, dąży do rozwiązania dwupaństwowego, z kolei radykalne islamskie organizacje terrorystyczne, takie jak B. Hamas, chcą zniszczenia Izraela i państwa palestyńskiego lub panarabskiego, które powinno najmniej rozciągać się na teren dzisiejszego Izraela, Strefy Gazy i Zachodniego Brzegu.

Pierwsza i druga Intifada należą do gwałtownych konfliktów toczonych między Izraelem a organizacjami palestyńskimi. Organizacje palestyńskie i armia izraelska były również zaangażowane w różne inne konflikty zbrojne i wojny, w których walczyły ze sobą przed intifadami, zwłaszcza w latach 1978 i 1982 podczas trwającej od dziesięcioleci libańskiej wojny domowej. Ponadto brutalny konflikt charakteryzuje się toczącą się asymetryczną wojną.

Armia izraelska odpowiedziała na ataki terrorystyczne Palestyńczyków na cele cywilne, w tym ataki samobójcze, operacjami wojskowymi Operacja Płynny Ołów 2008 i Operacja Ochronne Ostrze 2014, które doprowadziły do ​​licznych ofiar cywilnych wśród Palestyńczyków i w związku z tym budzą kontrowersje co do ich konieczności i proporcjonalność.

Był Atak na Tytana zainspirowany konfliktem izraelsko-palestyńskim?

Teraz, kiedy już przeczytałeś o samym konflikcie, możesz zauważyć, że istnieje wiele podobieństw między konfliktem izraelsko-palestyńskim a światem Atak na Tytana. Istnieje dominująca większość, która wydaje się walczyć z uciskaną mniejszością, ale ta mniejszość była większością w pewnym momencie historii. Są mury, ciągłe naloty, powstania, konflikty społeczne i etniczne… wszystko to brzmi dość podobnie do tego, co dzieje się w Izraelu i Palestynie.

POWIĄZANY:

Atak Tytanów: Wszystkie rozdziały i łuki mangi w kolejności

Ale chociaż nie można zaprzeczyć podobieństwom, faktem jest, że Atak na Tytana nie opiera się na konflikcie izraelsko-palestyńskim. Kultura i świat Atak na Tytana opiera się na Europie, a nie na Bliskim Wschodzie, co widać w architekturze, kulturze i postaciach. Jeśli chodzi o politykę i ideologię, idee prezentowane w Atak na Tytana bardziej przypominają militarystyczne ideały międzywojennej Europy, zwłaszcza w odniesieniu do faszyzmu i nazizmu, niż cokolwiek innego. I to było główną inspiracją dla świata Atak na Tytanaa nie sytuacja w Izraelu i Palestynie.

Ale dlaczego to wszystko wydaje się takie podobne, możesz zapytać? Cóż, taka jest po prostu brutalna rzeczywistość wojny. Wojna to horror, który uderza w zające, gdziekolwiek i kiedykolwiek się wydarzy. Wszystkie wojny rodzą ofiary i pożerają życie, co jest smutną prawdą, którą można zaobserwować wszędzie, w każdym konflikcie. Zawsze istnieje grupa wojownicza, zwykle potężniejsza większość, i grupa uciskana, zwykle mniejszość, i istnieje wzajemny konflikt i wzajemne przerażenie. To jest po prostu brutalna rzeczywistość i dlatego historie są tak podobne i dlatego jest wiele wojen i konfliktów, z którymi można by porównać Atak na Tytanaale Isayama był wyraźnie zainspirowany historią Europy w swojej wiedzy.

  • Arthura S. Poe

    Arthura S. Poe

    Arthur S. Poe jest pisarzem mieszkającym w Europie. Posiada stopień doktora. i mówi pięcioma językami. Jego wiedza jest różna, od filmów Alfreda Hitchcocka po Bleacha, ponieważ badał wiele fikcyjnych wszechświatów i autorów. Obecnie skupia się na anime, swojej miłości z dzieciństwa, ze szczególnym uwzględnieniem…

Czy ten post był pomocny?