Skip to content
TV

Urodzony w Ameryce Chińczyk: dlaczego Ke Huy Quan początkowo przeszedł na swoją rolę

26 de maj de 2023
l intro 1685050462

Streaming Disney+

Jamie Yao trzymający książkę

Chociaż wciąż jest wiele do zrobienia, Hollywood poczyniło starania, aby w projektach uwzględnić lepszą reprezentację zmarginalizowanych społeczności. Doprowadziło to do godnych uwagi sukcesów, takich jak „Everything Everywhere All at Once”, w którym występuje głównie azjatycka obsada, zdobywając nagrodę dla najlepszego filmu na ceremonii rozdania Oscarów w 2023 roku. „American Born Chinese” na Disney+ to kolejna próba przydzielenia ról azjatyckim aktorom, a serial idzie o krok dalej, pokazując, jak jeszcze nie tak dawno Azjaci byli ograniczeni do przedstawiania stereotypów na ekranie.

„American Born Chinese” ma we wszechświecie sitcom zatytułowany „Beyond Repair”, do którego odwołuje się cała seria. W serialu występuje postać o imieniu Freddy Wong, grana przez zdobywcę Oscara Ke Huy Quan, który mówi ze stereotypowym azjatyckim akcentem i ma hasło „Co mogłoby pójść Wong?” Meta-komentarz ma na celu pokazanie, jak Azjaci byli negatywnie przedstawiani w mediach zaledwie kilka dekad temu, i oczywiście Quan miał pewne zastrzeżenia co do odgrywania tej roli.

NextShark ma cytat z Quana po pokazie w Nowym Jorku, w którym aktor powiedział: „Pamiętam, kiedy po raz pierwszy usłyszałem o tej postaci, kiedy zaproponowano mi tę rolę, cholernie mnie to przeraziło. W rzeczywistości zrezygnowałem z tego, ponieważ Powiedziałem naszemu zespołowi kreatywnemu, że jest to portret, którego nie chcemy oglądać w 2023 roku”. Jednak Quan zmienił zdanie po spotkaniu z kreatywnym zespołem twórcy Kelvina Yu i zdał sobie sprawę, że postać jest „jak sztuka naśladująca życie”.

Freddy Wong w American Born Chinese jest oparty na własnym doświadczeniu aktorskim Kelvina Yu

Później w „American Born Chinese” postać Ke Huy Quan staje się bardziej dopracowana. Widzowie widzą aktora stojącego za Freddym Wongiem, Jamiego Yao, który został mechanikiem i uczy Szekspira, a kiedy pojawiają się rozmowy o wznowieniu „Beyond Repair”, Jamie ma wątpliwości, czy chce grać tego samego rodzaju postać, slogan i Wszystko. Chociaż Freddy jest ofensywny, o to właśnie chodzi w serialu. Przez wiele lat azjatyccy aktorzy często musieli przyjmować takie stereotypowe role, aby dostać pracę, a twórca Kelvin Yu faktycznie oparł Freddy’ego na własnych doświadczeniach w świecie telewizji.

Yu zagrała w serialu telewizyjnym „Popular”, stworzonym przez Ryana Murphy’ego i Ginę Matthews. Trwał przez dwa sezony w The WB od 1999 do 2001, a Yu grał postać o imieniu Freddy Gong w sześciu odcinkach. Ten Freddy był dokładnie tym, co Quan gra w „American Born Chinese” — stereotyp. Gene Luen Yang, twórca powieści graficznej stojący za „Urodzonym w Ameryce Amerykaninem”, wyjaśnił: „Kelvin i jego zespół scenarzystów przekazali własne doświadczenia Kelvina jako azjatyckiego aktora. Pierwszą pracą aktorską Kelvina była rola stereotypowej postaci. o imieniu Freddy Gong, co w naszym programie przełożyło się na Freddy’ego Wonga”.

„Beyond Repair” to sitcom z lat 90., w którym Yu grał stereotypowe role azjatyckie do 2000 roku. Te negatywne opinie w mediach pojawiły się nie tak dawno temu, a serial Disney + radzi sobie z nimi z entuzjazmem, jednocześnie dając nowemu pokoleniu młodych azjatyckich aktorów rzeczywiste mięsiste role z treścią.

Czy ten post był pomocny?