Skip to content
TV

Pani Marvel, She-Hulk i inni scenarzyści MCU krytykują Marvel Studios za niskie zarobki

22 de lipiec de 2023
l intro 1689977180

Telewizja

Pani Marvel przed tablicą

Marvel Studios było ostatnio w gorącej wodzie, niezależnie od tego, czy chodzi o przepracowanych artystów VFX, czy ogólny słaby stan Marvel Cinematic Universe. Niestety, hity wciąż nadchodzą, ponieważ strajk WGA zainspirował wielu pisarzy do ujawnienia, w jaki sposób praca nad niezliczonymi serialami studia Disney + sprawiła, że ​​​​są oni kryminalnie niedopłacani.

W zeszłym tygodniu, przygotowując się do „The Marvels”, ABC ogłosiło, że cały pierwszy sezon „Ms. Marvel” zostanie wyemitowany w sieci, dogodnie wypełniając lukę w harmonogramie stworzonym przez trwające strajki w Hollywood. W odpowiedzi na tę wiadomość, AC Bradley, scenarzysta „Ms. Marvel”, wziął się do roboty Świergot, krytykując Marvel Studios za złe traktowanie pisarzy. „Hej, Writers Guild of America West, upewnijmy się, że Disney & Marvel Studios płaci resztkowe sieci pisarzy” – napisali. „Pomimo znacznego przepisywania wszystkich odcinków i nakazu WGA, otrzymuję napisy w trzech odcinkach… Płacono mi tylko tygodniową stawkę i nigdy nie płaciłem opłat za scenariusz”.

Zapytany, w jaki sposób Marvel Studios może przyznać Bradleyowi kredyty na pisanie, a jednocześnie nie płacić im opłat za scenariusz, scenarzysta doprecyzował sytuacjęmówiąc: „Zostaliśmy wezwani podczas produkcji, aby poprawić scenariusze. Oryginalni scenarzyści otrzymali już wynagrodzenie i nie byli już zatrudnieni w studiu. Marvel nie chciał płacić kolejnej opłaty”.

To nie jest dobry widok dla Marvel Studios, ale biorąc pod uwagę obecny stan Hollywood, nie możemy powiedzieć, że jesteśmy zaskoczeni. Jednak Bradley nie jest jedynym pisarzem, który się zgłosił.

Marvel Studios nie traktowało lepiej scenarzystów She-Hulk

W bardzo głośnym oświadczeniu dyrektor generalny Disneya, Bob Iger, nazwał strajk SAG-AFTRA destrukcyjnym i szkodliwym, opisując żądania pracowników dotyczące godziwej płacy jako „nierealistyczne”. Oczywiście nie spodobało się to wielu scenarzystom, w tym Cody’emu Ziglarowi, który pracował dla Disneya i Marvel Studios przy „She-Hulk: Attorney at Law”.

W odpowiedzi na komentarze Igera, Ziglar wziął się do roboty Świergot, ujawniając, ile zarobił na resztkach swojej pracy nad serialem Disney+. „Rezydualny czek za mój odcinek” She-Hulk: Attorney at Law ”wyniósł 396 dolarów” – powiedział. Oszałamiająco niska wypłata pogarsza się tylko wtedy, gdy wiesz, że Ziglar napisał odcinek 8, „Ribbit and Rip It”, który wprowadza Daredevila (Charlie Cox) do serii i faktycznie do MCU. Od czasu premiery fani wspólnie zgodzili się, że odcinek 8 jest jednym z, jeśli nie najlepszym, odcinka „She-Hulk”, a wielu uwielbia dynamikę między Mattem Murdockiem i Jennifer Walters (Tatiana Maslany). To niewiarygodne, że kreatywny umysł stojący za tym odcinkiem otrzymał tak niewielką rekompensatę.

Pozostałości są ogromną częścią tego, dlaczego WGA uderza, tak wielu zebrało się w poparciu dla Ziglara, aby zwrócić uwagę na to, jak poważny jest ten problem. @Jkbasante napisał: „To jest przerażające! Coś musi dać. Ty i wszyscy pisarze, aktorzy itp. zasługujecie na znacznie lepsze traktowanie. Solidaryzuję się z tobą, moja droga”. Wielu innych użytkowników, np @jakestrick, @MoaneyLawsonI @calebjinrightzawołał Igera o jego komentarze, które historia Ziglara dowodzi, że są szalenie błędne.

Co to są opłaty za skrypty i pozostałości?

Znak strajku Writers Guild of America

Zarówno AC Bradley, jak i Cody Ziglar zasługują na nieskończenie większe wynagrodzenie za swoją pracę w Marvel Studios. Jednak ich historie to tylko dwie z niezliczonych historii, które wydarzyły się w Hollywood od czasu powstania transmisji strumieniowej, i właśnie to spowodowało strajk Amerykańskiej Gildii Scenarzystów i Gildii Aktorów Ekranowych.

Opłaty za skrypty są na ogół oczywiste. Są to płatności, które producenci dają scenarzystom za ich scenariusze i są wliczone w ogólne koszty produkcji projektu. W swojej minimalnej umowie podstawowej na 2020 r. dotyczącej filmów i programów telewizyjnych WGA ustaliło ścisłe wytyczne dotyczące opłat za scenariusz, w zależności od tego, jak długo trwały usługi pisania, przy czym najniższy poziom to 1331 USD za 15 minut, a najwyższy 6198 USD za 90 minut. W przypadku przepisywania i tworzenia kopii zapasowych skryptów liczby te wzrosły do ​​6 306 USD. Jednak w sytuacji AC Bradleya Marvel Studios nie zapłaciło im żadnych opłat za scenariusz za ich przeróbki „Ms.Marvel”, pozornie dając je tylko oryginalnym scenarzystom serialu.

Podczas gdy opłaty za scenariusz są płatnościami z góry, pozostałości są płatnościami długoterminowymi na zapleczu po premierze filmu lub programu telewizyjnego. Zarówno aktorzy, jak i scenarzyści otrzymują resztkę po powtórkach w telewizji kablowej lub gdy ktoś kupi fizyczną kopię nośnika. Jednak wraz z rozwojem transmisji strumieniowej zyski z mediów kablowych i fizycznych spadły, co oznacza, że ​​pozostałości prawie zniknęły. Jest to podstawowy problem, który mają rozwiązać strajki WGA i SAG-AFTRA, a biorąc pod uwagę historie Bradleya i Ziglara, jest to oczywisty problem, który wymaga rozwiązania.

Ten utwór został napisany podczas strajków WGA i SAG-AFTRA w 2023 roku. Aby dowiedzieć się więcej o tym, dlaczego scenarzyści i aktorzy obecnie strajkują, kliknij tutaj, aby zapoznać się z aktualnym wyjaśnieniem naszego zespołu Looper.

Czy ten post był pomocny?