Skip to content

Który prezydent USA dał Kapitanowi Ameryce swoją tarczę?

23 de lipiec de 2022
l intro 1658545070

Kapitan Ameryka wygląda na triumfującego

Kapitan Ameryka reprezentuje amerykańskie ideały od ponad 80 lat. Superżołnierz zaczął pojawiać się na standach komiksowych w 1941 roku wraz z „Captain America Comics #1”. We wstępie superbohatera uderza on Adolfa Hitlera na okładce tego pierwszego komiksu, co przypomina okres, w którym tytuł został opublikowany. Od tego momentu zaczął walczyć ze złoczyńcami w całej historii (i poza nią), pokonując takich jak Czerwona Czaszka i biorąc pod swoje skrzydła Bucky’ego Barnesa, czyli Zimowego Żołnierza. I zrobił to wszystko w ozdobionym gwiazdami mundurze.

Oczywiście czerwony, biały i niebieski garnitur jest hołdem dla flagi Ameryki, ale to tarcza Kapitana Ameryki zwykle wyróżnia się wśród czytelników powieści graficznych i widzów kinowych. Podczas gdy młodsi widzowie znają Kapitana Amerykę ze swojej kultowej okrągłej tarczy, nie było jej od czasu jego powstania. Tarcza została przedstawiona Pierwszemu Mścicielowi dopiero po 40 latach od jego przygód w walce z przestępczością – i jedna całkiem sławna osoba odniosła zaszczyt.

Prezentacja prezydencka

Podobnie jak wielu superbohaterów, wygląd Kapitana Ameryki ewoluował przez dziesięciolecia. Okładka „Captain America Comics” #1 z 1941 roku przedstawia Steve’a Rogersa trzymającego inny rodzaj tarczy, jedną o bardziej trójkątnym kształcie ozdobioną patriotycznymi paskami i trzema gwiazdami na górze. Dopiero w 1981 roku w Captain America #255 (retcon z początków Capa) otrzymał kultową tarczę vibranium od prezydenta Franklina Delano Roosevelta.

Chociaż użycie vibranium pozwala historii Kapitana Ameryki dodać wtyczkę do Wakandy, może to być również wybór związany z samą II wojną światową. Według Biblioteki Kongresu wielu Amerykanów wykorzystywało swoje zasoby, aby pomóc żołnierzom amerykańskim w walce w II wojnie światowej, w tym w zbieraniu złomu przez ludność. Ponieważ znaczna część dostaw stali była wysyłana na wojnę, mogło nie wystarczyć samej stali, aby stworzyć nową tarczę, zmuszając jej twórców do eksperymentowania. Tarcza została ostatecznie zbudowana z mieszanki stopu stali i vibranium, co czyniło ją silniejszą i bardziej zabójczą w walce.

Związek z historią

Kapitan Ameryka

Historyczne wydarzenia lat 40. pozostają centralnym elementem fabuły Kapitana Ameryki osiem dekad po tym, jak zadebiutował na stoiskach z komiksami. Steve Rogers jest przedstawiany jako dziecko z Brooklynu, które dołącza do Projektu Odrodzenie, aby pomóc wojsku, gdy Ameryka zwiększa wysiłki wojenne. Na początku komiksów Kapitana Ameryki on i Bucky Barnes walczą z siłami Osi. Przewiń do MCU Captain America: The First Avenger i Steve Rogers sprzedają obligacje wojenne w kostiumie vintage, który po raz pierwszy nosił na okładce Captain America Comic #1.

Kapitan Ameryka został wprowadzony podczas Złotej Ery Komiksów i zyskał na popularności wraz z toczącą się II Wojną Światową. Według Dnia Wolnego Komiksu, sprzedaż komiksów zaczęła rosnąć pod koniec wojny, zamykając pierwszy rozdział spuścizny Kapitana Ameryki. Cap i Bucky spotkali się ponownie na krótki czas w latach pięćdziesiątych, ale dopiero w latach sześćdziesiątych fabuła głębokiego zamrażania została wprowadzona w Avengers (1963) #4. Jego trwające dziesięciolecia zamrożenie jest opowieścią opowiedzianą w MCU i podobnie jak w komiksach, służy do ponownego wprowadzenia super-żołnierza, gdy świat znów go potrzebuje.

Czy ten post był pomocny?