Skip to content

Star Trek: Kto stworzył dane i co się z nim stało?

12 de lipiec de 2023
l intro 1688795762

Telewizyjne dramaty telewizyjne

Pan Data patrzy

W długiej historii „Star Trek” niewiele postaci jest tak uwielbianych przez fanów jak android Data (Brent Spiner). Będąc cybernetykiem napędzanym mózgiem pozytronowym, Data służył jako drugi oficer na USS Enterprise Jeana-Luca Picarda (Patrick Stewart), w którym rozgrywa się akcja filmu „Star Trek: Następne pokolenie”. Ale podczas gdy fani spędzali czas z Datą w wielu odcinkach telewizji i filmach, w których się pojawił, znacznie mniej wiadomo o jego samotnym twórcy, Doktorze Noonian Soong (również Brent Spiner).

Rzeczywiście, historia stworzenia Daty przez Soonga została udokumentowana w „Star Trek: Następne pokolenie”, a dodatkowe informacje zostały zawarte w innych filmach i serialach, ostatnio w „Star Trek: Picard”. Dowiedzieliśmy się, że cybernetyk pochodził z długiej linii geniuszy, którzy pracowali nad stworzeniem nowych form życia za pomocą nauki, z których nie wszyscy byli czystego serca. Rzeczywiście, Soongiem kierowała obsesja, która trwała aż do jego ostatnich chwil. Chociaż został ogłoszony szaleńcem i uznany przez naukowców Federacji za hańbę, kontynuował swoją pracę w tajemnicy. W końcu został zniszczony przez własne kreacje.

Szalony cybernetyk Noonian Soong stworzył Datę i jego złego bliźniaka Lore’a

Doktor Noonian Soong wywodził się z długiej linii szalonych ekspertów od cybernetyki, którzy byli zaangażowani w pewne wątpliwe eksperymenty na długo przed zebraniem Danych. Przodek Soonga, Adam Soong (ponownie Brent Spiner) posunął się nawet do stworzenia serii klonów. Wszyscy zginęli z wyjątkiem jednego, Kore, a on wymyślił fikcję, że jest jej ojcem w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Ta historia została przedstawiona w drugim sezonie „Star Trek: Picard”. Adam mógł nawet być powiązany ze stworzeniem złoczyńcy Khana Noonien Singha (Ricardo Montalban), ale to historia na inny czas. Później, w 22. wieku osi czasu „Star Trek”, potomek Adama, Arik Soong, podniósł pochodnię genetycznych i cybernetycznych eksperymentów. Postać pojawiła się w wielu odcinkach „Star Trek: Enterprise”.

Kulminacją tej linii był protoplasta Daty, Noonian Soong, który w tajemnicy pracował wraz ze swoją żoną Julianą O’Donnell (Fionnula Flanagan), aby udoskonalić swoje badania i stworzyć ulubionego przez fanów androida. Ale Data był w rzeczywistości piątym takim androidem zbudowanym przez Soonga. Pierwsze trzy były znacznie mniej zdolne i znacznie bliższe bezmyślnym robotom. Jego przełom nastąpił wraz z czwartą próbą, złym bratem Daty, Lorem. Ostatecznie był to piąty android Soonga, Data, którego naukowiec uważał za szczyt swojej pracy. W przeciwieństwie do Lore’a, który miał emocje, ale brakowało mu poczucia etyki i przez to był luzakiem, Data nie otrzymał programowania emocjonalnego, pozwalającego mu funkcjonować w ramach określonych parametrów etycznych.

Brat Data, Lore, zabił ich twórcę

Lore podszywa się pod Dane

Ostatecznie to własna praca Noonian Soong go zabiła. Jego czwarty android, Lore, był bardzo podobny do Daty, ale bez poczucia etyki, które chroniło go przed zepsuciem. Z biegiem czasu Lore rozwinął głęboką niechęć do postaci swojego ojca, wierząc, że Soong gra ulubieńców i preferuje Dane. Paranoja Lore’a została dodatkowo potwierdzona, gdy dowiedział się, że Soong potajemnie opracowuje chip emocji dla Daty. Rzeczywistym powodem tego było to, że Soong błędnie uważał, że Lore został zdemontowany i funkcjonalnie martwy, więc nie miał powodu, aby pracować nad własnymi ulepszeniami Lore.

Kiedy Soong wysłał sygnał wzywający Datę na Terlinę III, gdzie potajemnie kontynuował swoje cybernetyczne eksperymenty, zwrócił na to również uwagę Lore, a dwaj bracia spotkali się na planecie w odcinku „Bracia” sezonu 4 „The Next Generation”. Po tym, jak Soong ujawnia w odcinku, że stworzył chip emocji dla Daty, zazdrość Lore rośnie. Dezaktywuje Datę, a następnie podszywa się pod niego, aby otrzymać dla siebie chip emocji. Ale ponieważ chip nie był dla niego przeznaczony, Lore staje się niestabilny i atakuje już chorowitego Soonga.

W ostatnich chwilach Soong porównuje Lore do biblijnego Ezawa, złego rodzeństwa Jakuba, który podszył się pod swojego brata, aby otrzymać fałszywe dziedzictwo od ich niewidomego ojca, Izaaka. Ale gdy Data, uratowany przez Williama Rikera (Jonathan Frakes), przychodzi z pomocą swojemu umierającemu stwórcy, w końcu nazywa Soonga „ojcem”.

Czy ten post był pomocny?