Skip to content

Recenzja pizzy lukrecjowej: California Dreamin’

25 de listopad de 2021
l intro 1637788624

W sposobie, w jaki Paul Thomas Anderson robi filmy, jest powaga, poczucie, że bez względu na podgatunek, w którym pracuje, bez względu na to, jak cyniczne mogą być jego bohaterowie, nie może nie być szczerze zachwycony tematem swojego najnowszego projektu. To coś, co wydaje się wtopione w sam celuloid, coś, co można znaleźć we wszystkim, od momentów rozbudzenia kreatywności wśród bohaterów „Boogie Nights” po wybuchy brutalnego przekonania w „Będzie krew”. Bez względu na ton, wizualność, a nawet całkowitą ciemność niektórych jego postaci i sekwencji, zawsze istnieje poczucie, że człowiek za zasłoną jest naprawdę, szczerze zakochany w wybranej przez siebie formie sztuki.

To uczucie, to zamiłowanie do robienia filmów, a potem pokazywania ich nam, pojawia się wyraźniej w „Pizzy z lukrecją” niż w być może w jakimkolwiek innym filmie Andersona, bez względu na to, jak wielkim triumfem był każdy poprzedni wysiłek. Być może dlatego, że ten film opowiada o dorastaniu w Los Angeles w latach 70., przez co przeszli Anderson i jego przyjaciele. Być może dzieje się tak dlatego, że młody człowiek w centrum opowieści jest równie zdeterminowany i wyluzowany, niemal oksymoroniczna dychotomia, która wydaje się uchwycić coś z własnego stylu tworzenia postaci i równowagi tonalnej Andersona. Być może dzieje się tak dlatego, że w zestawieniu z bardziej napiętymi filmami, takimi jak „Będzie krew” i „Mistrz”, ten film wydaje się być jak Anderson w swoim najbardziej zrelaksowanym. W każdym razie z każdej klatki „Pizzy Lukrecja” emanuje niezaprzeczalne ciepło, a kiedy to ciepło łączy się ze wspaniałą obsadą, piękną fotografią i zabójczą ścieżką dźwiękową, film staje się jednym z najbardziej urzekających w tym roku.

Dwie osoby, jedna dziwna podróż

Podczas szkolnego dnia zdjęciowego 15-letni aktor dziecięcy Gary Valentine (Cooper Hoffman, w swoim debiucie filmowym) dostrzega Alanę Kane (Alana Haim, w debiutu filmowego), gdy przechodzi przez tłum uczniów, oferując im lustro, a następnie prowadząc ich do sali gimnastycznej, aby zrobić im zdjęcie. Jest starsza od niego, nie jest już w liceum, ale natychmiastowe poczucie pewności siebie i uroku Gary’ego urzeka Alanę na tyle, że zgadza się iść z nim na kolację. To początek połączenia, które zabierze ich w podróż, która jednocześnie wydaje się być przygodą z dzieciństwa i opowieścią o dorastaniu, ponieważ robią wszystko, od założenia firmy z łóżkiem wodnym po spotkanie ze znanym hollywoodzkim producentem (Bradley Cooper) do radzić sobie z kryzysem paliwowym lat 70. i później. Przez to wszystko jasne jest, że Gary chce Alany, ale czego chce Alana, jak długo Gary wytrzyma i co każdy z nich zabierze ze swojej dziwnej chemii?

Chociaż zaczyna się od pozornie prostego przypadku „Chłopiec spotyka dziewczynę, chłopak ściga dziewczynę, dziewczyna jest albo zaintrygowana, albo znudzona, by podążać za nim”, w „Pizzy z lukrecją” jest bardziej emocjonalna złożoność, niż mogłaby sugerować jej konfiguracja. Niezaprzeczalny talent Andersona do realistycznego – czasem zawiłego, czasem poetyckiego, zawsze organicznego – dialogu trwa przez cały czas, niezależnie od tego, czy śledzi szczyty wybryków Gary’ego i Alany jako przyjaciół, czy też upadki ich czasami niechętnej więzi. Hoffman i Haim, oboje nowicjusze w świecie filmowania, biorą te słowa i sprawiają, że szybują, dając dwa najbardziej naturalne, poważne i urzekające występy, jakie można zobaczyć w tym roku, ogłaszając się parą niezwykłych talentów. droga.

Realizm wykracza jednak poza słowa i wchodzi w sferę tempa, gdzie Anderson wykorzystuje dary, które wniósł do filmów takich jak „Magnolia” i „Boogie Nights”, aby stworzyć wygodny, zawsze wciągający, łatwo płynący film typu hangout . Podobnie jak życie swoich bohaterów, „Pizza z lukrecją” nigdy nie wydaje się kręcić w linii prostej. Wskakuje i wyskakuje z chwil szalonej aktywności i przygody, czasami zatrzymując się na jednej interakcji znacznie dłużej, niż się spodziewasz, a czasami płynąc przez chwile z zwinną, elegancką ekonomią. Czujesz się tak, jakby ktoś opowiadał ci historię jednego szalonego lata, kiedy byli w liceum w dobrze wyćwiczony, łatwy, czarujący sposób, a kiedy już to zobaczysz, staje się to rodzajem filmu, w którym możesz sobie wyobrazić, że grasz tło leniwych sobót w domu na wieki wieków.

Dziewczyna z Doliny (i chłopiec)

Chociaż naturalny przepływ dialogów i przygód w Dolinie San Fernando jest dużą częścią „Pizzy Lukrecji”, nie jest to jedyna rzecz, która czyni ją wyjątkową, ponieważ Anderson nie zadowala się realizmem każdej chwili. W trakcie filmu, czy to przez muśnięcie Gary’ego do sławy, czy przez własne ambicje Alany wykraczające poza jej służebną pracę, przygody pary prowadzą ich przez dziwną mieszankę starego i nowego Hollywood, przynosząc kradnące sceny występy Bradleya Coopera, Toma Waitsa i Sean Penn na przejażdżkę. W tych momentach jest surrealizm, poczucie, że Gary i Alana wchodzą w interakcję nie tylko z awatarami swoich epok Hollywood, ale także z większymi niż życie duchami chaosu, które pojawiły się, aby dodać dodatkową warstwę nieprzewidywalności do ich i tak już merkurialnego. relacja. W filmie są momenty, poparte niezwykłymi opcjami oświetlenia, kadrowania i edycji, w których naprawdę czujesz, że nie wiesz, co może nastąpić dalej. To orzeźwiające, zwłaszcza w kontekście filmu, który często wydaje się tak wyluzowany, jak rejs przez dolinę w sobotni wieczór.

Ale nawet żeNie jest szczytem wyrazistości tego filmu, ale szczerego emocjonalnego pejzażu, który Anderson maluje dla swojej publiczności. Na początku, poza zwykłym młodzieńczym pociągiem, trudno jest dostrzec, co mogłoby zjednoczyć Gary’ego i Alanę, aw trakcie filmu oboje zdają się coraz bardziej rozważać tę tajemnicę dla siebie, zarówno na dobre, jak i na złe. Ale wtedy rozważania wyrastają poza atrakcyjność i wkraczają w sferę celu. Te dwie dusze wydają się być połączone przez los w sposób, który przeciwstawia się romansom, pożądaniu, a nawet szczenięcej miłości, a to frustruje i zbija z tropu każdą z nich po kolei, gdy ich przygody rozdzielają je i spychają z powrotem. To historia nie dwojga ludzi, ale dwojga poszukiwaczy, z których każdy szuka tego, co ich spełni, i jakoś zawsze krąży z powrotem w swoich sferach. To poczucie nieustannego poszukiwania, zmieszane z nastoletnią automitologizacją, tęsknotą za dwudziestokilkuletnim dzieckiem i dojrzałym poczuciem perspektywy Andersona, sprawia, że ​​”Pizza z lukrecją” jest czymś wyjątkowym. To film, który wdziera się w twoją duszę i porusza rzeczy, o których zapomniałeś, że się tam zakopałeś – a to oznacza, jak wiele prac Andersona, jest to historia, której szybko nie zapomnimy.

Czy ten post był pomocny?