Skip to content

Recenzja Grey Mana: Szpieg vs. Szpieg

20 de lipiec de 2022
l intro 1658257713

Sześć patrząc w dal

OCENA REDAKCJI: 6/10

Plusy
  • Obsada jest świetna
  • Sekwencje akcji to mnóstwo spektaklu
  • Fabuła zawiera mnóstwo satysfakcjonujących zwrotów akcji w filmach szpiegowskich
Cons
  • Akcja wydaje się podcinana wyborami wizualnymi
  • Wiele dialogów jest formalnych
  • Zbyt wiele różnych elementów wizualnych sprawia, że ​​oglądanie jest wstrząsające

Choć ich kariera wykazała się wszechstronnością, która zaprowadziła ich w świat uznanych telewizyjnych komedii i thrillerów kryminalnych, Joe i Anthony Russo są najbardziej znani światowej publiczności z widowisk. Na dobre lub na złe, bez względu na to, co zrobią z resztą swojej pracy, zawsze będą facetami, którzy dali nam dwuczęściowy finał „Infinity Saga” Marvel Studios i starcie na asfalcie w centrum „Kapitan Ameryka Wojna Domowa.” Dla przeciętnego kinomana to teraz i na zawsze Big Movie Guys.

Dlatego ma sens, że Netflix chciałby zrekrutować Russos – i ich partnerów, scenarzystów Marvela, Christophera Markusa i Stephena McFeely – do „The Grey Man”, najnowszej próby streamera, aby uruchomić serię kina akcji, która mogłaby być streamingowym odpowiednikiem Universalu ”. Fast Saga” czy filmy MGM’s Bond. Sensowne jest również to, że Russos przyciągnie „Szarego człowieka” jako sposób na wykorzystanie swojej publicznej reputacji w nieco innym rodzaju kręcenia filmów. Usunięty z wypełnionych grafikami komputerowymi pól bitewnych Marvel Cinematic Universe, duet podejmuje wyraźną próbę zastosowania swojej pełnej widowiskowej historii do bardziej ugruntowanej, ludzkiej historii, jednocześnie korzystając z okazji, by przelecieć przez cały świat, aby zdobyć to, co może być najdroższe w Netflix film kiedykolwiek.

W końcu pytanie brzmi, czy to się opłaciło. Czy „The Grey Man” wykorzystuje filmową przeszłość Russos, jednocześnie zapewniając im nową, przebojową przyszłość? Czy gwiazdorska obsada zapewnia rodzaj uroku i energii potrzebnej do przeniesienia filmu o takim zasięgu na terytorium franczyzy? Czy zespół, który miał tak duże znaczenie w Marvelu, wciąż ma to, czego potrzeba, aby osiągnąć tak wielki sukces w innym gatunku?

Odpowiedzi na te pytania niekoniecznie są łatwe. Chociaż jest to przyjemna przejażdżka pełna dumnych gwiazd filmowych, „Szary człowiek” jest zauważalnie wyboistą drogą i sprawia, że ​​zastanawiasz się, czy Russos mogą kiedykolwiek przenieść tę samą magię na ekran bez blasku stajni bohaterów Marvela w ich kącie.

W szarości

Tytułowy „szary człowiek” to Court Gentry (Ryan Gosling), uwięziony przestępca, który został zwerbowany na początku XXI wieku, aby dołączyć do Sierra, tajnego programu rządowego, który rekrutuje przestępców, aby służyli jako szpiedzy i zabójcy w nieoficjalnych operacjach ( pomyśl o „Suicide Squad” z nieco mniej potężnym chaosem). Prawie dwie dekady później Gentry jest znanym na całym świecie agentem operacyjnym znanym jako „Sierra Six”, który jest zabójczy, skuteczny i bardzo dobry w ukrywaniu się, pracując „na szaro” między regulowaną CIA a światem niezależnych przestępców.

Wszystkie te umiejętności przydają się, gdy operacja w Tajlandii pozostawia mu fragment tajnych danych wywiadowczych CIA, których nigdy nie powinien posiadać, wywiadów, które wskazują na pewnego przełożonego w agencji (Regé-Jean Page) jako mrocznego geniusza kryminalnego z listą grzechów do prania. Mając te informacje w swoim posiadaniu, Six staje się poszukiwanym mężczyzną z szalonym, niesławnym zabójcą o imieniu Lloyd Hansen (Chris Evans) na jego tropie. To międzynarodowa gra w kotka i myszkę, którą dodatkowo komplikuje gotowość Hansena do wykorzystania każdej przewagi, jaką może zyskać nad Szóstką, w tym mentora szarego człowieka (Billy Bob Thornton) i chorej siostrzenicy mentora (Julia Butters).

Zaadaptowany przez Russos, Markusa i McFeely’ego z rozpoczynającej się serii powieści Marka Greaneya o tym samym tytule, „Szary człowiek” jest pełen tropów i sytuacji, które każdy długoletni fan filmów szpiegowskich rozpozna. Masz śmiertelną agentkę ze złotym sercem, nikczemną osobę z zewnątrz, która chce działać poza zasadami i przepisami jakiejkolwiek agencji, atrakcyjną koleżankę (Ana De Armas) gotową wystawić kark za naszego bohatera, i oczywiście, mnóstwo podwójnych krzyży, skrętów w lewo i strzelanin, gdy Six zdaje sobie sprawę, że każdy zabójca i łowca nagród na świecie został wezwany, aby go powalić. Obecność tych tropów nie jest złą rzeczą, szczególnie gdy są dobrze dostarczone i przefiltrowane przez obecność budzących grozę aktorów. Wszystko sprowadza się do egzekucji i właśnie tam „Szary człowiek” napotyka pewne trudności.

Brudna misja

Lloyd patrząc w bok

Na czystym poziomie fabularnym „Szary człowiek” to marzenie reżysera akcji, film przygodowy o podróżach po całym świecie, w którym co kilka minut pojawiają się sceny walki i strzelaniny, w którym nie brakuje charłaków, materiałów wybuchowych i kaskaderów z mięsem armatnim po drodze. To okazja do wielkiego pokazu wszystkich sztuczek z filmu akcji w książce, a Russos najwyraźniej mają piłkę rzucając prawie wszystko, co mogą wymyślić na ekranie. W „Szarym człowieku” jest żywiołowość, która przenosi go do przodu nawet w najtrudniejszych momentach, wrażenie, że oglądamy dwóch chłopców bawiących się najdroższymi zabawkami na świecie, i to dodaje ogólne poczucie zabawy.

Oczywiście niektóre z tych zabawek wyrządzają filmowi krzywdę. Usunięci ze stosunkowo ujednoliconego stylu filmów MCU, Russos czują się oderwani i nieskoncentrowani, często w czasach, gdy liczy się najbardziej, aby wylądować „Szary człowiek”. Choreografia walki, która została wyraźnie starannie opracowana przez zespół kaskaderów, jest często przesłonięta mgłą, neonem lub ciemnością, w połączeniu z nieco frustrującym montażem, który ogranicza intensywność, do której dążyły sekwencje. Ujęcia z drona, które w szaleńczym tempie przemykają przez kadr, wydają się pochodzić znikąd z irytującą częstotliwością, odrywając cię od postaci i chwili, pomimo wyraźnej intencji przekazania zarówno intensywności, jak i poczucia geografii. To poczucie rzucania wszystkiego w ten film ostatecznie okrada go z poczucia wizualnej jedności, nadając kluczowym sekwencjom chaotyczne wrażenie, które pozostawia cię z dala od sedna opowieści.

Dobrą wiadomością jest jednak to, że Russos zdobyli gwiazdy uczciwości do poprowadzenia tego filmu, a nawet w najsłabszych momentach udaje im się wylądować całkiem sporo z tego, co postanowili osiągnąć. Gosling doskonale wykorzystuje tajemniczą magię obcych, którą zaprezentował w „Drive”, i łączy ją z nutą mizantropijnej czarnej komedii, którą wykorzystał w „The Nice Guys”. Evans najwyraźniej świetnie się bawi będąc złym facetem, śmieciem i wszystkim, a De Armas może wziąć niektóre z kotletów akcji, które pokazała w „Nie ma czasu na śmierć” i rozwinąć je w bardziej mięsistą, choć czasami bezlitosną rolę. W całym filmie jest poczucie, że nawet jeśli obsada nie cieszy się każdą minutą, przynajmniej bardzo dobrze wygląda tak, jak wyglądała, a to ogromnie pomaga całej historii.

Czy zatem „The Grey Man” uruchomi prawdziwą potęgę akcji w serwisie Netflix? Czy Russos udało się wprowadzić swoje przebojowe paliwo do silników odrzutowych do innej serii? Za wcześnie, by to stwierdzić, i oczywiście zależy to bardziej od mitycznego algorytmu Netflix niż od rzeczywistej jakości. Na szczęście jednak, pomimo pomyłek – a jest ich sporo rozrzuconych po całym filmie – „Szary człowiek” odnosi sukces jako dwie godziny wybuchowości kina akcji, napędzane przez wciągającą obsadę i poczucie spektaklu, które, choć nie tak dobrze- dostrojony, jak byśmy chcieli, wciąż oferuje mnóstwo frajdy za twoje pieniądze… lub twoje dwie godziny na kanapie.

„The Grey Man” trafi na Netflix w piątek, 22 lipca.

Czy ten post był pomocny?