Skip to content

Recenzja farby: tutaj nie ma szczęśliwych drzew

6 de kwiecień de 2023
l intro 1680790098

Filmy Komedia

Pejzaż Carla Nargle'a

OCENA REDAKCJI : 4 / 10

Zalety
  • Aktorzy wykonują dobrą robotę, ożywiając swoich bohaterów
  • Jest wiele zabawnych momentów
Cons
  • Wilson tak naprawdę nie satyruje Boba Rossa
  • Stawka jest przygnębiająco niska

Napisany i wyreżyserowany przez Brit McAdams, „Paint” przenosi nas w szczególne miejsce — przynajmniej według Carla Nargle’a (Owen Wilson). Otrzymujemy wgląd od wewnątrz w skoncentrowany na sztuce program Carla w PBS, trafnie zatytułowany „Paint”. Następnie obserwujemy, jak panuje nad wszystkimi wokół siebie w najmilszy i najbardziej uprzejmy sposób. Umie odpowiednio malować i występuje w telewizji: to wystarczy, aby jego współpracownicy, fani domu opieki, pijacy w barze i inni bywalcy traktowali go jak celebrytę. Ale kiedy Carl odmawia drugiej godziny swojego pokazu i widzi, że została ona przekazana Ambrosii (Ciara Renee), młodszej malarce z prawdziwym talentem, sprawy się komplikują. Ambrosia może nie ma głosu Carla ASMR, ale potrafi malować z prawdziwą kreatywnością — nawet bardziej niż pejzaże! — i okazuje się dwa obrazy w ciągu jednej godziny. Wkrótce Ambrosia przyciąga rzesze fanów, o których Carl, który jest w tej pracy od 20 lat, nie mógł marzyć.

Niestety, ta konfiguracja raczej nie wystarczy, aby poruszyć twoją wyobraźnię. To dlatego, że największym powodem, dla którego interesujemy się Carlem Narglem, jest to, że przypomina nam Boba Rossa, z głową pełną soczystych loków i skłonnością do malowania pejzaży. Ale Carl Nagle jest z całą pewnością nie Bob Ross i fakt, że skopiował wygląd Rossa, nie wystarczy, aby on lub jego film byli tak interesujący. To nie z powodu braku prób: Wilson daje z siebie wszystko jako główny bohater. Ale „Paint” po prostu nie wie, co z nim zrobić. Ostatecznie scenariusz po prostu nie ma wystarczającej przewagi ani wyobraźni, aby udać się do niektórych z gorszych miejsc, które musi zbadać. Wilson i reszta utalentowanej obsady robią, co w ich mocy, ale wszystko to służy spiskowi bez zębów.

Praca Wilsona została zmarnowana

Gdy „Paint” się rozwija, Ambrosia okazuje się wyzwalaczem wielu większych problemów filmu. Carl przez większość swojego czasu był na stacji drapieżnikiem. Przebrnął przez swój zakulisowy personel, a teraz spotyka się z najmłodszą z nich, Jenną (Lucy Freyer). Wszystko to maskuje fakt, że wciąż tęskni za Katherine (Michaela Watkins), dziewczyną, którą rzucił 20 lat temu po tym, jak zdradziła go z dostawcą paczek Vermont Mountain Express. Komplikuje to fakt, że nadal pracuje jako zastępca dyrektora generalnego stacji PBS.

Obecność Ambrosii daje współpracownikom Carla perspektywę i wkrótce stają się dla niego znacznie mniej wyrozumiały. Carl pozornie traci wszystko, ale odbywa się to w tak powściągliwy sposób, że trudno się o niego zbytnio martwić. Wilson robi wszystko, co w jego mocy, ale Carl jest szkicem postaci: historia po prostu nie daje mu wystarczająco dużo do zrobienia, aby naprawdę uczynić go wielowymiarowym. Chociaż fabuła wskazuje interesujące kierunki, tak naprawdę ich nie eksploruje, pozostawiając wiele wątków narracyjnych i elementów historii. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku fabuły drapieżnika. Gdyby „Paint” miał jakiś prawdziwy zmysł, mógłby mieć coś ciekawego do powiedzenia na temat celebrytów, tego, z czym znoszą kobiety i sposobów, w jakie wpływowi mężczyźni wykorzystują. Zamiast tego historia o drapieżnikach ledwo podnosi się z ziemi, zanim zostanie upuszczona.

Wszystkie wątki filmu kończą się w ten sposób — z wyjątkiem historii Carla i Katherine. Ale nawet wtedy nigdy nie mamy okazji naprawdę zrozumieć, dlaczego ta dwójka się lubi. „Paint” po prostu zapewnia nas, że tak, i ma nadzieję, że weźmiemy te informacje za dobrą monetę, mimo że między postaciami nie ma prawdziwej chemii. W sumie brak chęci dawania mu jakichkolwiek realnych przeciwności losu rabuje Carla i film o jakąkolwiek stawkę.

Kilka zabawnych momentów

Carl wygląda przez okno samochodu

„Paint” nie jest totalną katastrofą. Niektóre momenty są bardzo zabawne, a tych jest wystarczająco dużo, by niemal uratować film. Wilson często sprawia, że ​​te chwile działają pomimo ich wad: sceny, w których weganka Jenna próbuje mięsa pokrytego serem w The Cheesepot Depot, gazety wzdłuż wiejskiej przecznicy są nieelegancko kradzione, a para zrywa przez CB radio z powodu pracy aktora. Śmiechu nie brakuje też pozostałym postaciom. Postacie Stephena Roota i Wendi McLendon-Covey mają kilka szczególnie zabawnych momentów, podobnie jak pomniejsze postacie, w tym fryzjer, do którego Carl chodzi po swoje wspaniałe włosy. Dzięki temu rzeczy nucą się, nawet jeśli fabuła jest mniejsza niż suma jej części.

Te humorystyczne przypadki są powodem, dla którego ktoś trzyma się „Paint”. To jest zarówno dobre, jak i złe. Z jednej strony te momenty sprawiają, że film działa w sposób, w jaki inaczej by nie działał. Z drugiej strony pokazują, co mogłoby być możliwe, gdyby fabuła była w całości oparta na żartach. Scenariusz zawiera kilka dobrych żartów i dowcipnych korzyści, ale wydaje się, że nie do końca wie, co zrobić z filmem jako całością — i ostatecznie to go skazuje. „Paint” jest czasami histeryczny, ale po co zawracać sobie głowę oglądaniem filmu z zabawnymi momentami, skoro można obejrzeć taki z zabawnymi momentami I zabawna fabuła? Można się zastanawiać, co by było, gdyby „Paint” miał poważny kęs i prawdziwą stawkę. Niestety, nigdy się nie dowiemy.

„Paint” wchodzi do kin w piątek, 7 kwietnia.

Czy ten post był pomocny?