Skip to content

Przebaczona recenzja: niewybaczalnie zła

3 de lipiec de 2022
l intro 1656595431
OCENA REDAKCJI: 3/10

Plusy

  • Ralpha Fiennesa zawsze można oglądać, nawet jeśli stara się ulepszyć ten materiał

Cons

  • Satyra na superbogatych, której brakuje kęsa
  • Uważa, że ​​to obraźliwe i odważne – to po prostu dość męczące
  • Formuła narracyjna McDonagh wykazuje oznaki zmęczenia

Głęboko w marokańskich górach bogata para białych z Zachodu przypadkowo zabija biednego miejscowego chłopca w wypadku samochodowym, a potem starają się żyć tak, jakby nic się nie zmieniło. Jeśli chodzi o satyry na zaabsorbowanie sobą superbogatych, trudno znaleźć mniej subtelne niż „The Forgiven” Johna Michaela McDonagha, mrocznie komiczna adaptacja powieści Lawrence’a Osborne’a o tym samym tytule, która była znacznie prostszy thriller psychologiczny. Ale jeśli uważasz, że to streszczenie brzmi jak przepis na pełnometrażowy wariant finału sezonu „Sukcesja”, bardzo się mylisz. Tutaj obserwacje nigdy nie wykraczają poza powierzchowne przyznanie, że klasa wyższa jest oderwana od codziennej rzeczywistości biednych, a członkowie elity są zbyt zaabsorbowani własnymi drobnymi dramatami, by przejmować się problemami, z którymi borykają się ludzie. te znajdujące się niżej w łańcuchu pokarmowym.

„The Forgiven” to satyra bez komizmu, która cierpi tym bardziej, że znajduje się na końcu popkulturowego cyklu komedii o wojnie klasowej, od prostych „Pasosite” do krwawe odmiany horroru „Ready or Not”. Zachowanie nagich kości z materiału źródłowego Osborne’a zapewnia dramatyczny łuk, ale McDonagh (który również napisał scenariusz tej adaptacji) wydaje się o wiele mniej zainteresowany tym, niż obserwowaniem kręgu wyższej klasy, którego życie utknęło na ich drodze, nawet gdy zostawiają po sobie tragedię. Sprawia to, że jest to frustrujący zegarek – taki, który rozumie swoje komiczne cele, ale nie ma interesującego, nie mówiąc już o unikalnym materiale, którym można by je przebić.

Rywalizacja rodzeństwa

W filmie David (Ralph Fiennes) i Jo (Jessica Chastain) są na wycieczce w Maroku. Zanim minęliśmy nawet 10 minut, ponieważ całe napisy końcowe filmu zamiast tego obracają się w odwrotnej kolejności podczas ich pierwszego przybycia do kraju (jedyny godny uwagi wybór stylistyczny filmu), przypadkowo przejechali marokańskiego chłopca, który sprzedaje skamieliny Przy drodze. Dzwonią po gliny, ale nie wcześniej niż zjawiają się w luksusowej willi należącej do innej pary z wyższych sfer z Zachodu (Matta Smitha i Caleba Landry-Jonesa), gotowych na zaplanowany weekend imprezowania. Jednak miejscowi, i tak już sfrustrowani tymi zachodnimi ekspatami, nie chcą dać im spokoju — i wkrótce David zostaje wysłany do wioski, z której pochodzi chłopiec, aby spotkać się z jego rodziną i bezpośrednio wziąć odpowiedzialność za swoje czyny. , coś, na co jest gotów zrobić tylko niechętnie.

McDonagh jest starszym bratem dramaturga i reżysera Martina McDonagha i nie jest tajemnicą, że łączy ich wrażliwość, jeśli nie taki sam wskaźnik sukcesu. Jego młodsze rodzeństwo jest najbardziej znane z odważnych działań, takich jak „In Bruges” i „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri”, które wywołały spore kontrowersje, mimo że miały bardziej spójne podejście do ich ważkiego tematu. Z drugiej strony starszy McDonagh często czuje, że ściga cień swojego brata z zamiłowaniem do potencjalnie obraźliwej tematyki, dialogu, który potrafi być zarówno wulgarny, jak i głęboko literacki, oraz fakt, że jego decyzje dotyczące obsady zwykle oznaczają pożyczanie aktorów, którzy pracował z bratem (w tym przypadku Ralph Fiennes pojawił się w „In Bruges”, a Caleb Landry Jones w „Three Billboards”). Nakręcił już dobre filmy, takie jak dramat o kryzysie wiary z 2014 roku „Kalwaria”, ale jego podobne podejście do pisania, jak jego znacznie bardziej ugruntowany brat, skazuje go na istnienie w jego cieniu.

„The Forgiven” nie jest tak zły, jak jego poprzedni film, „Wojna ze wszystkimi” z 2016 roku, policyjny dramat brutalności, który był tak samo obraźliwy, jak twierdzili krytycy „Trzech billboardów”. Ale ma ten sam problem — poczucie, że jest to filmowiec bardziej zainteresowany leniwym naciskaniem przycisków z niewielkim satyrycznym efektem (lokalna społeczność jest często nazywana przez tych uprzywilejowanych białych turystów „ISIS”), który ma jakiekolwiek aspiracje wobec treściwej satyry klasowej odchodzą jako płytkie. W trzecim akcie filmu, gdy David zostaje wysłany z misją pokutną, film nabiera dramatycznego rozmachu, mając na celu skontrastowanie tego z drobnymi, domowymi dramatami bogatych przebywających w willi. Ale w tym satyrycznym pomyśle jest niewiele mięsa poza zwykłym podkreśleniem go. Pod koniec masz wrażenie, że aktorzy mogli świetnie się bawić, kręcąc to na słońcu, ale to nie przekłada się na nic, co przykuwa twoją uwagę na ekranie.

Brak zgryzu

Wybaczony

Jeśli chodzi o samą obsadę, nikomu nie udaje się ożywić odczytów wersów — nigdy nie można tego pomylić z filmem znacznie bardziej utalentowanego rodzeństwa McDonagh. Fiennes, który udowodnił, że jego prawdziwy talent tkwi w komediowych występach w młodszym McDonagh „In Bruges”, ma tu niewiele do zabawy. Wczesne sekwencje mają szerokie pojęcie (na przykład bogaty człowiek jeździ konno rano po zabiciu kogoś, nieświadomy tego, jak to wygląda), ale brakuje im skutecznej wypłaty, a jego quasi-odkupieńczy łuk prawdopodobnie czyta o wiele mocniej w stronę niż w wykonaniu. Radzi sobie jednak znacznie lepiej niż Chastain, który przynajmniej zmierza do roli zaabsorbowanej sobą kobiety całkowicie niezadowolonej z własnego małżeństwa, ale przekazuje to w dużej mierze poprzez monotonne odczyty wierszy, które często przeradzają się w niezamierzenie przezabawne. Dla pisarza, który specjalizuje się w komedii, to trochę potępiające, że kilka śmiechów, które można wywołać, jest dzięki uprzejmości niedawnego zdobywcy Oscara, który dostarcza jednorazowych słów, takich jak „gorąca czekolada, mniam” z całkowicie pustym wyrazem twarzy.

Oczywiście uproszczenie filmu McDonagha i opisanie go po prostu jako „komedia” wyrządza krzywdę pisarzowi, którego filmy są wyłącznie moralitetami. Podobnie jak jego młodszy brat, jest zafascynowany badaniami pozornie nieodwracalnych ludzi, pozwalając im tarzać się na ich nikczemny sposób nieświadomie, tylko po to, by zaoferować im odkupieńczą linię życia w momencie, gdy ich los został już przesądzony. Problem z „The Forgiven” polega na tym, że te postacie nigdy nie są rozwinięte poza karykaturą superbogatych. Fiennes, bezsprzecznie wspaniały aktor, może zrobić tylko tyle, by zakwestionować postrzeganie tej postaci przez publiczność, gdy materiał na stronie jest niczym innym jak cienko napisanym szkicem człowieka z wyższych sfer, który myśli, że może wykupić się od każdego. sytuacja. Danie mu odkupieńczego łuku, który może sprawić, że publiczność z nim sympatyzuje, powinno przekręcić nóż – zamiast tego wydaje się, że McDonagh ślepo podąża za wypróbowaną i sprawdzoną formułą narracyjną, którą zarówno on, jak i jego brat wykorzystali znacznie skuteczniej gdzie indziej , dramat nigdy nie wywołał takiego wewnętrznego konfliktu w sympatii widzów, jak, powiedzmy, „W Brugii”.

„The Forgiven” to kolejny rozczarowujący projekt Johna Michaela McDonagha; adaptacja dzieła innego pisarza nie ożywiła jego coraz bardziej formalnego podejścia do moralitetu.

Czy ten post był pomocny?