Skip to content

Podsumowanie finału Manifest Series: Czy pasażerowie przeżyli datę śmierci?

3 de czerwiec de 2023
Manifest Season 4 Part 2 Josh Dallas Melissa

Poniższy tekst zawiera główne spoilery z Oczywisty Sezon 4, część 2, w tym finał serii. Postępuj zgodnie z tym.

Cal poświęcił się Oczywistyprzedostatni odcinek, łącząc jego szafir (w tatuażu smoka) z szafirem w kawałku Arki Noego, który obecnie znajduje się wewnątrz szczeliny wulkanicznej. Jego śmierć wysłała w niebo ogromny niebieski promień, wzywając wszystkich pasażerów w to samo miejsce.

W finale serialu — teraz transmitowanym w serwisie Netflix — w końcu nadeszła data śmierci i nie było już więcej wezwań do odpowiedzi.

Spotkanie samolotów 828 przypominało zjazd rodzinny, podczas którego pasażerowie dzielili się historiami i obejmowali, czekając na swój los. Potem ziemia się otworzyła, a zaginiony samolot — który zniknął z Eureki w finale trzeciego sezonu — wzniósł się ze szczeliny wulkanicznej, gotowy zabrać pasażerów na ostateczny sąd.

Angelina wybrała idealny moment, aby przybyć i zażądać, aby ona i jej wyznawcy weszli na pokład samolotu, ponieważ w jej umyśle była archaniołem wysłanym przez Boga, by ocalić tylko nielicznych. Tyle że to nie była prawda, co zostało udowodnione, gdy jej moce się rozproszyły. Gdy ziemia się zatrzęsła, Angelina upadła i przypadkowo postrzeliła Saanvi w ramię. (Nie martw się, to była drobna rana.)

Manifest Sezon 4Po powrocie do domu Olive zorientowała się, że zdjęcie z dziennika Al-Zurasa nie przedstawia Bena i Olive, ale raczej Bena i Angelinę. Droga do zbawienia nie prowadziła tylko przez spełnianie dobrych uczynków, ale także przez rozjaśnienie serca. Innymi słowy, Ben musiał wybaczyć Angelinie zamordowanie Grace, jeśli chciał zostać ocalony.

Olive próbowała zadzwonić do ojca, aby go ostrzec, ale on był zajęty zemstą na Angelinie. Ben, z pistoletem wycelowanym w twarz Angeliny, ze złością stawił czoła zabójcy swojej żony. Ale kiedy Angelina wyraziła żal, jego twarz złagodniała i wybrał przebaczenie. Wypełniając proroctwo z dziennika Al-Zurasa, Ben wniósł ją do samolotu, gdy za jego plecami wystrzeliły płomienie. Amuta, z Michaelą jako drugim pilotem, wzbił wszystkich w powietrze.

Pasażerowie, którzy nie poddali się pierwszej ocenie, natychmiast implodowali i zamieniali się w popiół. Adrian był następny w kolejce, a Eagan zaoferował swoje życie zamiast Adriana, ponieważ wierzył, że jest dobrym człowiekiem. Zamienili losy, a Eagan przyznał, że zasłużył na śmierć za samolubstwo w swoim życiu. Ale Adrian przypomniał mu, że właśnie poświęcił swoje życie, by ocalić inne, co było definicją bezinteresowności, i to była jego zbawienna łaska.

Saanvi również zaakceptowała swój ponury los, dopóki Ben ze łzami w oczach nie namówił jej, by wybaczyła sobie z powodu wszystkich ludzi, którym pomogła. Podobnie jak inni przed nią, przeżyła.

Tymczasem Angelina dostała dokładnie to, na co zasłużyła. Mimo wszystkich jej próśb, była nie ocalał i zamienił się w kupkę popiołu na środku nawy.

W sumie 11 pasażerów zginęło, ale jeszcze nie wyszli z lasu. Pojawił się anioł ciemności, będący ostatecznym sprawdzianem ich wiary. Ben i Michaela poprowadzili grupę w ich obronie, opowiadając o wielu dobrych uczynkach, które wykonali, odpowiadając na Powołania.

„Nie jesteśmy idealni, ale zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy. Czy to nie wystarczy?!” zażądał Ben.

Przyjaciele, to był wystarczająco. Anioł zniknął, a Amuta skierował lot 828 z powrotem w blask. Gdy wyszli z samolotu, znaleźli się w miejscu docelowym: Nowym Jorku. Przeżyli datę śmierci i otrzymali drugą szansę na życie, lądując tak, jakby nic się nie wydarzyło w ciągu ostatnich pięciu lat. Jednak bardzo prawdziwa rana Saanvi i wszyscy – z wyjątkiem Cala – zachowujący pełne wspomnienia, mówili inaczej.

Mimo to Grace żyła, a Cal i Olive odzyskali młodość. Nieodwołalnie zmienieni przez swoje doświadczenia, kolejnym zadaniem pasażerów było po prostu przeżyć swoje życie najlepiej jak potrafili. Dla Michaeli oznaczało to zerwanie z Jaredem, który czekał na nią przy odbiorze bagażu.

„Zawsze będę cię kochać” — powiedziała Michaela do Jareda. „Myślę, że jest ktoś lepszy dla ciebie, ktoś, kto chce wszystkiego, czego ty chcesz. I tak długo, jak tu jestem, Jared, będę wszystko zaciemniać, a zrozumienie tego zajmie ci wieczność.

Manifest Sezon 4 Nie trwało długo, zanim Jared znalazł swoją osobę. 11 pasażerów, w tym Angelina, którzy nie wydali wyroku, uznano za zaginionych. To skłoniło policję do śledztwa, które sprowadziło Vance’a z powrotem do owczarni i Jareda twarzą w twarz z Dreą.

Gdzie indziej Saanvi spotkała się z Alexem, który wyraził ubolewanie, że nie wsiadł z nią tym samolotem na Jamajkę. Ben patrzył radośnie na ich ponowne spotkanie, a następnie zapewnił Grace, że to Saanvi wyleczy chorobę Cala.

Michaela, pamiętając, co Zeke powiedział jej w odcinku 12 — że był na lotnisku JFK w noc lotu 828, który miał wrócić — rzuciła się na poszukiwanie jego taksówki i natychmiast wskoczyła do środka. Mieli wiele do przedyskutowania, więc poprosiła go, by zajął długie trasa.

I w ten sposób Oczywisty zamknął swój czterosezonowy łuk.

Co myślałeś o zakończeniu? Czy udzielono odpowiedzi na wszystkie pytania? Oceń odcinek poniżej, a następnie wypowiedz się w komentarzach!

Jeśli lubisz TVLine, pokochasz nasze e-mailowe powiadomienia o nowościach! Kliknij tutaj, aby subskrybować.

Czy ten post był pomocny?