Skip to content

Nie martw się kochanie Recenzja: tradycyjne wartości

22 de wrzesień de 2022
l intro 1663768098

Alicja zagląda przez lustro

OCENA REDAKCJI: 4/10

Plusy
  • Fantastyczne występy Florence Pugh i Chrisa Pine
  • Urocza kinematografia Matthew Libatique
Cons
  • Tematycznie niespójny
  • Zawiasy zbyt mocno w ostatnim skręcie aktu
  • Szorstkie tempo

Proste wyszukiwanie w wyszukiwarce Google na temat drugiego reżyserskiego dzieła Olivii Wilde „Don’t Worry Darling” dowodzi dość przygnębiającej prawdy: jest to film, którego dramat za kulisami i lubieżne historie produkcyjne przyćmiły wszystko, co ci twórcy postanowili zrobić. Pomimo tego, że Warner Bros. Discovery jest jednym z dwóch filmów, które Warner Bros. Discovery może sobie pozwolić na wydanie do końca 2022 roku, pomimo wszystkich pieniędzy wydanych na marketing na pchanie go do mas, wydaje się, że niewiele osób wie o tym coś poza tą popową sensacją Harry’ego Stylesa i wygląda trochę jak „Żony ze Stepford”.

Jeszcze bardziej niefortunne, „Nie martw się kochanie” nie ma nic więcej niż to, co dzieje się na górze.

W filmie występuje Florence Pugh jako Alice, młoda gospodyni domowa z lat 50., mieszkająca w firmowym mieście Victory w Kalifornii ze swoim mężem Jackiem (Styles). To osobliwa, harmonijna mała społeczność prosto z obrazu Normana Rockwella, w której wszystkie żony są kumplami, a wszyscy mężowie codziennie wyjeżdżają o tej samej porze, aby pracować dla tajemniczego Projektu Zwycięstwa, kierowanego przez jego enigmatycznego założyciela Franka (wzorowy Chris). Sosna). Ale coś w tym idyllicznym świecie jest nie w porządku.

Widz spędzi znaczną część czasu trwania filmu, próbując dowiedzieć się, o co chodzi w tym tajemniczym miejscu, aby dowiedzieć się, co kryje się pod wieloma pęknięciami w jego wszechogarniającej fasadzie. Ale odpowiedź na te wszystkie palące pytania okazuje się zbyt dosadna i pozbawiona wyobraźni. To, co może być niepokojącą eksploracją wojen płci i ewolucji obyczajów społecznych w amerykańskim społeczeństwie, to niewiele więcej niż wystarczająco oglądany odcinek „Czarnego lustra”, cienkiego jak papier pastiszu z ambicjami Roda Serlinga, ale oryginalna egzekucja Netflix.

Lana Del Rey pokochałaby to miejsce…

To dobrze, że Florence Pugh, wśród jej wielu talentów, ma tak naturalnie fascynującą prezencję na ekranie. Jej Alicja, jak napisano, jest dość płaska i sucha jako bohaterka. Ale wszystko, co Wilde musi zrobić, to pozwolić kamerze pozostać na jej twarzy, przytrzymać sekundę za długo, gdy umysł Alice dryfuje przez typowy dzień gotowania, sprzątania i plotek przy basenie, a Pugh poradzi sobie z resztą. Szkoda, że ​​to nie wystarczy.

„Don’t Worry Darling” to film, który radośnie otula się ciepłem i wygodą Americany z lat 50., owijając się warstwa po warstwie kochającego hołdu z epoki, jak wiele koców ochronnych. Wilde, operator Matthew Libatique i scenograf Katie Byron świetnie się bawią odtwarzając ikonografię tej minionej epoki, mieszając czyste linie architektury tamtych czasów, wystrój wnętrz i modę. Cała ta niewolnicza dbałość o szczegóły ma przeciwstawić się uporczywej, niepokojącej treści filmu.

Od chwili, gdy spotykamy Alice i zaczynamy oglądać jej codzienną rutynę — taką samą jak każda inna kobieta w ślepej uliczce — słuchając w radiu motywacyjnych przemówień szefa ich mężów, Franka, możemy powiedz, że coś jest nie tak. Metodyczna fabuła zabiera cenny czas na szukanie tych mylących pozorów, ponieważ Alice wydaje się być jedyną osobą, której dotyczy była przyjaciółka Margaret (Kiki Layne) i jej nieobliczalne zachowanie.

Margaret miała coś w rodzaju incydentu z udziałem jej teraz zaginionego syna i jej wyprawy na pustynię poza miastem, na którą nikomu nie wolno iść, ale wszyscy inni zadowalają się ostracyzmem i ignorowaniem jej tak bardzo, jak to możliwe. Z wyjątkiem Alicji. Alice zaczyna inaczej patrzeć na swoje otoczenie, zwłaszcza po tym, jak zobaczyła szczególnie traumatyczny moment z Margaret, w którym reszta miasta nawet zaprzeczała.

Zaczyna odchodzić na treningi taneczne, przygotowując posiłki i szorując ściany. Ale dlaczego jest tak zaniepokojona? Mieszka w pięknym domu z przystojnym mężem, który każdego dnia, gdy wraca do domu z pracy, otacza ją fizyczną miłością. Może szef jej męża jest codziennie trochę dramatyczny w lokalnym radiu. Nie, ona nie ma ziemskiego pojęcia, co jej mąż robi w pracy — co właściwie ktokolwiekMąż pracuje w pracy, ale wszyscy trzymają się tego samego mglistego, ale motywującego agitprop, jak twierdzi Frank nad drogami oddechowymi. Wszyscy są wyjątkowi i zmotywowani, i zmienią świat.

Ale Alice nie może przestać zadawać pytań, badać dalej, stając się takim samym wyrzutkiem jak Margaret. Zanim faktycznie wyruszy na tę samą pustynię i zobaczy rzeczy, których nie powinna widzieć, wiemy, że dla niej to już koniec, nawet jeśli jeszcze nie wiemy dlaczego.

Ale to „dlaczego”, cóż, to naprawdę sedno problemu, prawda?

To brzmiało lepiej w mojej głowie

Frank opowiada o Projekcie Zwycięstwa

Nie ma powodu, aby zepsuć zwrot akcji tego filmu, aby dowiedzieć się, dlaczego nie działa. Bo to nie jest sam zwrot akcji. To każda twórcza decyzja podjęta w filmie i to, jak bardzo jest ona sprzeczna z motywami związanymi z tym zwrotem akcji.

„Don’t Worry Darling” rozpoczął swoje życie jako scenariusz na „Czarnej liście” z 2019 roku, zbiorze niewyprodukowanych scenariuszy, które krążą po rynku. Napisany przez Careya i Shane’a Van Dyke’a był to znacznie prostszy thriller science-fiction, który rozdaje grze około 20 stron, a następnie spędza resztę swojej historii wykręcając dramat z tego ujawnienia i budując napięcie i intrygę, dając czytelnikom „jak” i wzbudzenie w nich tęsknoty za „dlaczego”. Jak napisano, jest to dość skromne, nisko wiszące przedsięwzięcie owocowe, rodzaj historii, która byłaby świetnym epizodem „Outer Limits”, gdyby streamer zrestartował to, by konkurować z „Black Mirror” i ponownym uruchomieniem „Twilight Zone” Jordana Peele .

Ale Wilde i współautorka „Booksmart” Katie Silberman odświeżyli cały obraz. Zdecydowali się ulepszyć i ulepszyć oryginalny zwrot akcji w sposób, który można lepiej wykorzystać do współczesnego komentarza społecznego. Jest po prostu opowiedziany w tak głuchy, samozadowolony sposób, że jest to graniczy z obraźliwością, biorąc pod uwagę niuanse niezbędne do rozpakowania pomysłów, które tak od niechcenia przedstawia.

W wywiadach Wilde z dumą chwaliła się tym, że żaden mężczyzna nie jest w tym filmie usatysfakcjonowany seksualnie i jak ważne jest dla niej odkrywanie kobiecej seksualności i siły na ekranie. Nie ma tu żadnych zastrzeżeń co do wielu scen ukazujących kobiecie przyjemność przed kamerą, ale kiedy widz dotrze do ostatniego aktu „Nie martw się kochanie”, sceny seksu w filmie nabierają zupełnie innego znaczenia, a jej popowa feministka schlebia media wydają się bardziej obraźliwe niż odkrywcze. W grę wchodzi tu rodzaj pustego auteuryzmu, a Wilde zajmuje się naprawdę fascynującą scenografią dotyczącą natury tego świata, w którym żyją te postacie, a następnie wypełnia obraz litanią błędnych stylistycznych wyborów, które podważają te tematy. na każdym zakręcie.

Dlaczego tak wielu drugoplanowych członków obsady gra aktorów komediowych? Można sobie wyobrazić, że jest to ruch, który ma na celu poddanie w wątpliwość ważności powierzchni Zwycięstwa, ale ta konkretna koncepcja nie jest bardziej otwarcie zaangażowana. Dlaczego samotna Czarna postać z rzeczywistą rolą mówiącą jest tą, która jako pierwsza została wykluczona z ostracyzmu? Oczywiste jest, że Wilde nie przemyślał optyki tego, a właściwie większości rzeczy, które dzieją się na ekranie w tym filmie.

Chociaż „Don’t Worry Darling” to straszliwa porażka w opowiadaniu historii, jest to prawdopodobnie najważniejszy film wyreżyserowany przez kobietę od czasu „Zmarszczki w czasie” Avy DuVernay. Mniej więcej 15 lat temu reżyser Karyn Kusama został praktycznie wpisany na czarną listę po niepowodzeniach „Aeon Flux” i „Ciała Jennifer”, z których ten ostatni z czasem zostałby ponownie wniesiony do sądu opinii publicznej. Ale tutaj, dwie dekady po rozpoczęciu nowego tysiąclecia, DuVernay, czarnoskóra kobieta, była w stanie krytycznie i komercyjnie odnieść klapę bez spadku jej akcji w branży. Teraz Wilde może robić to, co reżyserzy-mężczyźni robili od prawie stulecia: wygłaszać kiepskie wypowiedzi na temat średniego filmu, który nakręciła, jednocześnie wpychając swojego niezasłużonego kochanka do głównej roli, bez względu na to, jak kiepski jest w pracy.

Pomijając cynizm, „Nie martw się kochanie” jest świetnym narzędziem dla Pugh, aktorki, która za każdym razem nas zaskakuje, ale niewiele więcej. Energii, jaką Wilde wniosła do swojego debiutu, nigdzie nie można znaleźć, ale trudno zarzucić jej ambicję, nawet jeśli gotowy produkt pozostawia tak wiele do życzenia.

Czy ten post był pomocny?