Skip to content

Jakie są listy frakcji Cassiana w odcinku 4 Andora?

28 de wrzesień de 2022
l intro 1664326987

Cassian Andor w zbliżeniu

Dzisiaj Andor Disney+ upuszcza swój czwarty odcinek w pierwszym sezonie i zaczynamy dokładnie widzieć, jak Cassian Andor (Diego Luna) nawiązał swój pierwszy kontakt z Sojuszem Rebeliantów.

Dla szybkiego odświeżenia, Cassian rozpoczął występ jako łobuzerski typ najemnika szukający swojej dawno zaginionej siostry na górniczej planecie Morlana One. Tam zabił dwóch ochroniarzy Preox-Morlana w samoobronie. W zeszłym tygodniu korporacja Preox-Morlana, kierowana przez Syril Karn (Kyle Soller), próbowała osaczyć Cassiana na planecie złomowej Ferrix. Ale dotarli do Cassiana wkrótce po tajemniczym Luthenie Raelu (Stellan Skarsgård), działaczu antyimperialnym. Rael pomógł Cassianowi uciec i teraz chce, żeby dołączył do jego sprawy. Problem w tym, że Cassian nie do końca wie, z którą przyczyną jest Rael.

Na początku odcinka 4 Cassian próbuje to rozgryźć. W rozmowie z Raelem wylicza różne grupy antyimperialne, do których Rael może należeć: „Sojusz, Sep, partyzanci lub partyzanci”. Dla zagorzałych fanów „Gwiezdnych wojen” to wszystko prawdopodobnie brzmi znajomo. Dla bardziej nieformalnych z was, oto czym jest każda z tych grup.

Oto główne grupy oporu walczące z Imperium Galaktycznym

Akcja „Andor” toczy się pięć lat w BBY, czyli „Przed bitwą pod Yavin” (lub przed wydarzeniami z „Gwiezdnych wojen: Nowa nadzieja”). W tym momencie mija około 14 lat po wydarzeniach Wojen Klonów. Imperium Galaktyczne było u władzy przez większość tego czasu. Do tej pory pojawiło się kilka grup oporu, aby się temu przeciwstawić.

Sojusz Rebeliantów jest prawdopodobnie najbardziej znany. Jest to grupa, do której Cassian ostatecznie dołączy i dla której ostatecznie ukradnie plany Gwiazdy Śmierci. W tym momencie na osi czasu Sojusz Rebeliantów, jaki znamy, formalnie nie istnieje – został oficjalnie utworzony w 2 roku BBY przez Mon Mothmę (Genevieve O’Reilly w „Andor”) i senatora Baila Organę (Jimmy Smits) (za pośrednictwem Wookiepedii) .

„Sep” to „Kongres Separatystów”, który rządzi Konfederacją Niezależnych Systemów. Założona przez hrabiego Dooku (Christopher Lee), byli jednym z dwóch głównych przeciwników w Wojnach Klonów, polegającą głównie na droidach bojowych. Chociaż przegrali Wojny Klonów, w tym momencie resztki Kongresu trzymają się Raxusa (poprzez Wookiepedię).

„Guerrillas” to termin określający mniejsze grupy oporu w całej galaktyce. Imperium Galaktyczne podbiło tysiące planet, a wielu z jego nowych, niechętnych poddanych zaczęło stosować przeciwko niemu taktyki partyzanckie (poprzez Wookiepedię).

Wreszcie partyzanci to grupa oporu kierowana przez Saw Gerrerę (Forrest Whitaker). Chętnie angażują się w bardziej ekstremalne taktyki niż Rebelianci, w tym torturowanie cywilów. Z tego powodu rebelianci zdystansują się od partyzantów pomimo ich wspólnego celu (poprzez Wookiepedię). Są głównym czynnikiem w „Łotrze 1. Gwiezdne wojny – historie”.

Galaktyka „Gwiezdnych wojen” jest duża, a „Andor” zdecydowanie w pełni ją wykorzystuje.

Czy ten post był pomocny?