Skip to content

Ile wariantów Kanga istnieje w historii Marvela?

25 de październik de 2022
l intro 1666676840

Jonathan Majors uśmiechnięty

Kang the Conqueror to jedna z najciekawszych postaci komiksowych do tej pory. Ze względu na jego obsesję na punkcie podróży w czasie, postać Marvela widziała liczne dodatki do swojej biografii od czasu jego pierwszego wprowadzenia w 1963 roku w „Fantastycznej czwórce” nr 19, zmieniające jego przeszłość, teraźniejszość i przyszłość.

Legendy komiksów Stan Lee i Jack Kirby, pierwotnie przedstawione jako Rama-Tut, przestępca z przyszłości, który cofnął się w czasie, aby podbić starożytny Egipt, postanowili rozwinąć temat złoczyńcy. Po początkowej porażce z Fantastyczną Czwórką, Rama-Tut ucieka z Egiptu na swoim statku czasu, skacząc do przyszłości, roku 4000, zostaje Kangiem Zdobywcą i wraca do teraźniejszości, by zmierzyć się z Avengers w „Avengers”. #8.

Szczerze mówiąc, to najluźniejsze pochodzenie, jakie możemy wam dać dla Kanga Zdobywcy. Ponieważ tak dużo podróżuje w czasie, a komiksy są tak skomplikowane, technicznie istnieje nieskończona liczba Kangów. Wiele z nich pojawia się tu i tam, a niektóre są znacznie bardziej popularne niż inne, ale dzięki Marvel Multiverse w grze Kang ma oszałamiającą liczbę wariantów, obejmujących komiksy, filmy i programy telewizyjne.

Ponieważ Jonathan Majors ma zagrać go w „Ant-Man and the Wasp: Quantumania”, gdy zostanie oficjalnie wprowadzony do Marvel Cinematic Universe, przyjrzyjmy się niektórym z jego wariantów w historii Marvela.

Marvel Comics Prime Kang Zdobywca

Jak wspomniano powyżej, Marvel Comics po raz pierwszy przedstawił Kanga jako Rama-Tuta, futurystycznego przestępcę, który cofnął się w czasie, aby podbić Egipt. Chociaż to był jego pierwotny początek, otrzymał kilka przeróbek i retconów.

Komiks Kang the Conqueror, o którym wiemy, to Nathaniel Richards, potomek podróżującego w czasie ojca pana Fantastycznego Reeda Richardsa. Nathaniel żyje w 31 wieku i w „Fantastycznej czwórce” #273 postanawia użyć technologii podróży w czasie stworzonej przez dr Dooma, aby cofnąć się w czasie i podbić Egipt, stając się faraonem Rama-Tut, kolejną wersją Kanga. Po pokonaniu przez Fantastyczną Czwórkę Nathaniel spotyka Dooma w XX wieku, który zainspirował go do stworzenia swojej kultowej zbroi. Nathaniel następnie próbuje wrócić do domu, do swoich czasów, ale przekracza go i kończy w 40 wieku, gdzie z łatwością podbija teraz rozdartą wojną Ziemię. Nazywa siebie Kang Zdobywcą i opuszcza swój umierający świat, by rządzić wcześniejszymi wersjami planety.

Ta wersja Kanga Zdobywcy jest ikoną, którą znają i kochają fani komiksów. Najbardziej znany jest jako powracający czarny charakter zarówno dla Avengers, jak i Fantastycznej Czwórki. Za każdym razem, gdy walczył z którąś z grup, tworzył alternatywne wersje siebie. Kulminacją było to, że Prime Kang stworzył Radę Cross-Time Kangs, grupę, jak się domyślacie, wielostronnych Kangów, którzy rządzili wieloświatem, zanim Pierwszy Kang ich zniszczył.

Kang chce podbić Marvel Cinematic Universe

Kang latający na dysku

Nowo wydany zwiastun „Ant-Man and the Wasp: Quantumania” daje fanom Marvela najlepsze spojrzenie na Kang the Conqueror z MCU, grany przez Jonathana Majorsa.

Majors technicznie zadebiutował jako wersja Kanga w finale pierwszego sezonu „Lokiego”. W odcinku Majors gra człowieka znanego jako Ten, który pozostaje, mózgiem Urzędu ds. Wariancji Czasu i obrońcą Świętej Osi Czasu. Ta wersja Kanga, podobnie jak Immortus, do którego za chwilę dojdziemy, jest starszą, przyszłą wersją Kanga Zdobywcy. Ma ogromną wiedzę na temat życia poprzednich wariantów samego siebie, a jego śmierć z rąk Sylvie wydawała się wprawić w ruch wydarzenia z Sagi Multiverse MCU.

Fani zobaczą go następnie w nadchodzącym trzecim odcinku „Ant-Mana”, w którym Majors wydaje się grać Kang the Conqueror w kwiecie wieku. Zwiastun potwierdza nawet, że założy swoją kultową zbroję, dając Kangowi swoją kultową niebieską twarz – nie, Kang nie jest kosmitą o niebieskiej twarzy. To tylko hełm, który nosi.

Niewiele wiemy o Kang MCU. Dzięki He Who Remains wiemy, że każdy Kang ma wspomnienia innych wersji siebie. Wyciekły zwiastun D23, który Marvel od tego czasu wyczyścił z Internetu, potwierdził to klipem z Kangiem wspominającym o zabiciu wielostronnej wersji Ant-Mana. Ciekawie będzie zobaczyć, co Marvel Studios robi z początkami postaci. Wygląda na to, że tworzą Young Avengers, co pozostawia otwarte drzwi dla innego wielostronnego Kanga.

Kang dołączył do Young Avengers jako Iron Lad

Żelazny chłopak latający

Ziemia-6311, alternatywny wszechświat, który nigdy nie przeszedł przez Ciemne Wieki, zostaje sprowadzony do pokoju przez Nathaniela Richardsa, Najwyższego Kanga. Później na Ziemi-6311 rodzi się kolejny Nathaniel Richards, podobno potomek Pierwszego Kanga, ale ta linia rodowa staje się nieco zagmatwana.

Po raz pierwszy pojawia się w „Młodych Avengersach” #1, Nathaniel Richards jest genialnym dzieciakiem, który zostaje uratowany przed tyranem przez Kanga Zdobywcę, jego przyszłego ja. Kang obdarowuje Nathaniela zbroją i pokazuje mu jego przyszłość, przeznaczoną do walki z Avengersami. Nathaniel nie chce mieć żadnej części tej przyszłości i używa swojego nowego skafandra podróżującego w czasie, aby udać się na Ziemię-616. Znajduje zniszczoną Rezydencję Avengers, a w poszukiwaniu Tony’ego Starka znajduje szczątki Visiona. Pobiera wspomnienia Visiona i znajduje pliki dotyczące potencjalnych rekrutów Avengers: Eli Bradleya, Teddy’ego Altmana i Billy’ego Kaplana. Nathaniel znajduje każdego z nich i tworzy Młodych Avengersów z Bradleyem jako Patriotą, Altmanem jako Hulklingiem, Kaplanem jako Asgardianem, a on sam jako Iron Lad.

Podczas gdy Iron Lad w końcu powrócił do swoich pierwotnych czasów, Nathaniel zaczął przemierzać wieloświat, próbując powstrzymać wszystkie wersje Kanga Zdobywcy. Później pojawił się w dużych komiksowych fabułach „Krucjata dziecięca” i „Grzech pierworodny”.

Iron Lad i Young Avengers szybko stali się ulubieńcami fanów, więc fani mają nadzieję, że MCU otrzyma swoją wersję tego zespołu, potencjalnie z młodszym Nathanielem Richardsem.

Immortus to Kang, który czuwa nad innymi Kangami

Nieśmiertelnik siedzący na krześle

Oś czasu Kang staje się jeszcze bardziej skomplikowana w Immortus. Starsza wersja Kanga zmęczyła się rządzeniem swoim imperium, które rozrosło się tak bardzo, że nie brał udziału w żadnych bitwach. Zamiast tego, w „Avengers Forever” #9, Nataniel postanawia powrócić do prostszego życia w Egipcie jako faraon Rama-Tut, pozostawiając imperium swojemu kochankowi. W końcu Rama-Tut powraca do teraźniejszości, aby pomóc Avengersom powstrzymać Kanga, przedstawiając się swojemu młodszemu ja jako Immortus. Chociaż zarówno Kang, jak i Immortus były różnymi wersjami tej samej postaci, po wydarzeniach z „Wojny Przeznaczenia” obaj są rozdzieleni.

Immortus następnie zaczął studiować Limbo i dołączył do Strażników Czasu, aby dalej badać alternatywny wymiar i sam czas. Polecili mu czuwać nad przeszłymi wersjami samego siebie i zmieniać bieg historii tak, aby Strażnicy Czasu pozostali na końcu czasu. Ta wersja Kanga Zdobywcy posłużyła jako inspiracja dla filmu „The Who Remains” w „Lokim”.

Immortus ma najbogatszą historię spośród wszystkich wariantów Kang. Wystąpił w wielu różnych komiksach, w niektórych służył jako wróg Avengersów, a w innych sojusznik. Zmanipulował Iron Mana, co doprowadziło do fabuły „The Crossing”, służył jako główny antagonista podczas „Destiny War” i stał się sojusznikiem w „Uncanny Avengers” #5, co doprowadziło do fabuły „Pomścij Ziemię”.

Kid Immortus jest tu na krótki, ale zabawny czas

Kid Immortus wpatrujący się w Dooma

Aby oś czasu była nieco bardziej zagmatwana, istnieje inna wersja Kanga, która jest mieszanką Iron Lad i Immortus, znaną jako Kid Immortus. Po raz pierwszy pojawił się w „FF” Vol. 2 #8, Kid Immortus pojawił się po tym, jak Nathaniel Richard/Iron Lad opuścił Ziemię-616, aby powrócić do swojego świata. Zmęczony walką ze swoim przeznaczeniem, by stać się złoczyńcą, Nathaniel postanawia rzucić okiem na swoją przyszłość i wcześniej obrócić zło. Studiuje własne przeznaczenie i przyjmuje pseudonim Kid Immortus. Został poinformowany o innym Kang, który połączył się z Dr. Doomem i Annihilusem, by stać się Doomem Niszczycielskim Zdobywcą i cofnął się w czasie, aby przekonać Dooma do zrobienia tego wcześniej.

Próbując wcześniej pokonać Fantastyczną Czwórkę, Kid Immortus cofa się w czasie, ale Doom odrzuca jego liczne próby połączenia. Kid Immortus, Doom i Annihilus pracowali razem, aby zaplanować upadek Fantastycznej Czwórki, ale Future Foundation (FF) pokrzyżowała ich plany. Kiedy FF zaatakował złoczyńców, Doom ponownie odmówił połączenia się z Kid Immortusem i Annihilusem, uznając ich za gorszych. Zamiast tego włączył ich obu i walczył z nimi i z FF. Kid Immortus został znokautowany, ale uratowany i powrócił do swoich pierwotnych czasów. Później zaakceptował swoje przeznaczenie, stając się Rama-Tut, Kangiem Zdobywcą i Immortusem.

W historii Marvela istnieje o wiele więcej Kangów, a z każdym nowym komiksem, filmem, programem i grą wideo dodawany jest kolejny.

Czy ten post był pomocny?