Skip to content
TV

FUBAR: Czy Sardovia to prawdziwy kraj?

25 de maj de 2023
l intro 1685026297

Streaming Netflixa

Prowadzenie Arnolda Schwarzeneggera

W „FUBAR” Luke (Arnold Schwarzenegger) i Emma Brunner (Monica Barbaro) — duet ojciec-córka, który akurat pracuje dla CIA — podróżują po świecie w poszukiwaniu Boro Polonia (Gabriel Luna), wykrętnego międzynarodowego handlarza bronią. Ich przygody prowadzą ich wszędzie, od Gujany po Europę Wschodnią, ale czy wszystkie miejsca docelowe są oparte na prawdziwych miejscach?

W odcinku zatytułowanym „Urine Luck” Luke i Emma prowadzą swój zespół do komunistycznego kraju o nazwie Sardovia, który wydaje się znajdować w pobliżu Azerbejdżanu. Okazuje się, że ich cel ukrywa się pod reaktorem jądrowym, a ich plan polega na schwytaniu go, zanim popełni kolejne przestępstwa. Wydaje się, że to kolejna rutynowa misja w kraju, który znają wszyscy agenci, więc po co to kwestionować?

Bez względu na to, jak bardzo „FUBAR” próbuje nas przekonać, że jest inaczej, Sardovia nie jest prawdziwym krajem. To powiedziawszy, można wybaczyć miłośnikom telewizji myślenie, że jest to spowodowane tym, że jego nazwa została użyta w innym pełnym akcji programie o szpiegostwie.

Sardovia pojawia się w jednym z odcinków Scorpiona

„Skorpion” został odwołany w 2018 roku, ale przez cztery sezony dostarczał widzom emocji o wysoką stawkę. Serial opowiada o grupie supergeniuszy, którzy podróżują po świecie, ratując ludzi i powstrzymując zagrożenia. „Scorpion” jest podobny do „FUBAR” w tym sensie, że oba programy przedstawiają szpiegów wyruszających na misje globtroterskie, więc dobrze, że oba przedstawiają ten sam fikcyjny kraj.

W odcinku „Keep It In Check, Mate” sezonu 3 gang „Scorpion” udaje się na Sardowię, aby wziąć udział w turnieju szachowym i uratować życie agentowi. Ta wersja Sardowii również znajduje się w Europie Wschodniej, choć bliżej Białorusi niż Azerbejdżanu. Jest to również politycznie problematyczne i rządzone przez dyktaturę, więc ich podróż nie przebiega gładko.

Sardovia może nie jest prawdziwym miejscem, ale jest idealnym miejscem dla twórców telewizyjnych, którzy chcą przedstawiać niebezpieczne kraje bez obrażania prawdziwych narodów. „Scorpion” i „FUBAR” podkreślają Sardowię jako miejsce, którego nie chciałbyś odwiedzić podczas rodzinnych wakacji, ale z pewnością dostarczyło to zabawnego dramatu.

Czy ten post był pomocny?