Skip to content

Autorka Emily Zemler omawia, co sprawia, że ​​Disney Princess: Beyond the Tiara jest tak wyjątkową lekturą – ekskluzywny wywiad

12 de październik de 2022
l intro 1665582706

Ariel w Mała Syrenka animowana

Księżniczki Disneya są ponadczasowe. Od Królewny Śnieżki i Kopciuszka po Meridę i Vaianę, każde dziecko – i w głębi serca – zna swoje imiona.

W ostatnich latach Disney zaczął na nowo wyobrażać sobie niektóre ze swoich najsłynniejszych historii z adaptacjami na żywo, w tym „Kopciuszek”, „Piękna i Bestia” oraz „Mulan”. W 2023 roku ukaże się budzący podziw remake „Małej Syrenki” z Halle Bailey, a „Królewna Śnieżka” z Rachel Zegler zaplanowano na kolejny rok.

Teraz księżniczki Disneya zostały zbadane – i wyjaśnione – jak nigdy dotąd w niedawno wydanej książce „Disney Princess: Beyond the Tiara” Emily Zemler. Publikacja, zawierająca grafiki koncepcyjne, pamiątki i oryginalne wywiady, bada spuściznę księżniczek i to, co reprezentują one dzisiaj. Z 200 ilustracjami na niemal tylu stronach, „Księżniczka Disneya: Poza tiarą” głęboko opisuje, w jaki sposób księżniczki stały się ikonami kultury, jakie znamy dzisiaj.

Podczas ekskluzywnego wywiadu z Looper, autorka Zemler zagłębiła się w to, co stało się przy tworzeniu książki, dlaczego postrzega każdą księżniczkę jako feministkę i jak nadchodzące filmy aktorskie zmienią krajobraz popkultury.

Książka bada, jak kultura wpłynęła na księżniczki i vice versa

Jaka była inspiracja tej książki?

Właściwie to trochę nudna odpowiedź. Były wydawca z Quarto i Epic Ink wpadł na pomysł, aby zrobić książkę, która będzie analizować dziedzictwo kulturowe Księżniczki Disneya, a rozumowanie było takie, że powstało wiele książek, a każdy film ma prawie książka o sztuce. Napisano kilka innych książek o księżniczkach Disneya, ale przyjrzeli się bardziej procesowi animacji, a nie temu, co działo się w naszym życiu, co miałoby wpływ na to, jak zostały stworzone i na co. ton i charakterystyka każdego znaku będzie.

Ten konkretny wydawca przedstawił mi jednoakapitową notkę marketingową oraz tytuł i powiedział: „Proszę bardzo. Co możesz z tym zrobić?” Najpierw powiedziałem: „O mój Boże”. Następnie mój proces myślowy polegał nie tylko na spojrzeniu na to, co kulturowo wpłynęło na każdą postać, ale także na przyjrzeniu się, jak były to ich własne wpływy kulturowe i jak to ewoluowało w czasie. Chciałem to rozbić na tematyczne pomysły [of] gdzie wywarły największy wpływ, dlatego książka dotyczy takich rzeczy, jak moda i merchandising. To było naprawdę interesujące, ponieważ nie znałem wielu informacji zawartych w książce, kiedy zaczynałem, ale zaczynasz dostrzegać ten kulturowy wpływ, skalę i objętość, i to jest całkiem niesamowite.

Live-action Ariel reprezentuje nową erę różnorodności i włączenia

Halle Bailey jako Mała Syrenka

Jodi Benson, oryginalny głos Ariel z animowanej „Mała syrenka”, napisała przedmowę. Co znaczy dla ciebie Ariel? Nie możesz się doczekać, aby zobaczyć, co Halle Bailey zrobi z rolą w nadchodzącej wersji aktorskiej?

Ariel to moja ulubiona księżniczka Disneya, a to dlatego, że kiedy [the animated movie] wyszedł, byłem małym dzieckiem, a ona do mnie przemówiła. Aspekty syreny przemówiły do ​​mnie. Podobało mi się to, że czuła się zaciekawiona i zbuntowana, i była gotowa dołożyć wszelkich starań, aby zaspokoić tę ciekawość. Im więcej przyjrzysz się historii „Małej Syrenki” — chociaż może zawiera w sobie pewne rzeczy, których nie uwzględnilibyśmy w dzisiejszym filmie — ostatecznie opowiada o dziewczynie, która chce czegoś tak bardzo, że zrobi wszystko Dostać to. To bardzo mocno przemawia do ludzi, zwłaszcza młodych kobiet. Zawsze była moją ulubioną, ponieważ czuła się nie do powstrzymania. Nie bała się wejść na wrak statku i stanąć twarzą w twarz z rekinem, co jest przerażające, gdy jest się małym dzieckiem.

Jeśli chodzi o to, jak bardzo Halle jest naprawdę, naprawdę ekscytująca, potrafi uchwycić dokładnie te same cechy, które uwielbialiśmy w oryginalnej wersji animowanej, ale może pokazać je publiczności, której gusta są współczesne. To, co jest dla nas ważne teraz, różni się od tego, co było ważne dla nas, gdy powstawał oryginał. Jedną z rzeczy, która jest dla nas ważna teraz i powinna być dla nas teraz ważna, jest różnorodność i włączenie. Myślę, że wszyscy możemy rozpoznać ten wpływ, gdy oglądamy te filmy, które krążą wokół młodych czarnych dziewczyn, które widzą zwiastun i widzą siebie[ves] na ekranie po raz pierwszy. Jest to niezaprzeczalna zaleta rzucania włączającego, w którym ktoś faktycznie może spojrzeć na ekran i spojrzeć na niego.

Ogólnie rzecz biorąc, co myślisz o niedawnych remakech klasycznych filmów Disneya o Księżniczkach i sposobie, w jaki aktualizują te historie dla innego medium i nowoczesnej publiczności?

Niektórzy odnieśli większy sukces niż inni i myślę, że filmowcy prawdopodobnie się z tym zgodzą. Disney lubi nazywać je przeróbkami, a nie przeróbkami. Nie chodzi o to, że przerabiasz coś, co istnieje; chodzi o to, że bierzesz istniejącą historię i oglądasz zarówno oryginalną bajkę, jak i oryginalny film animowany i tworzysz nową wersję. Jest to pomocne w omawianiu ich, ponieważ jeśli myślimy, że dostaniemy remake niektórych z nich na żywo, dokładny strzał za strzałem, to nie jest to możliwe. Poza tym animacja jest taka piękna, dlaczego miałbyś to zrobić?

Podczas gdy niektóre z nich nie były tak doskonałe i nie czuły się tak świeże, jak mogły, te, które wychodzą teraz, są naprawdę ekscytujące, jak Halle jako Ariel i Rachel Zegler jako Królewna Śnieżka, ponieważ zamiast robić to samo w kółko, słuchamy tego, czego chcemy w kulturze i tworzymy coś nowego. Nie rozumiem, dlaczego mielibyśmy ciągle przerabiać to samo, zamiast ewoluować.

Ważne było, aby obsadzić księżniczki jako „feministki” i „bohaterki”

Śnieżka sprzątanie ze zwierzętami

Twoja książka sugeruje przewartościowanie klasycznych Księżniczek Disneya i często opisujesz je jako „bohaterki” i „feministki”. Jak się czujesz, że Księżniczki Disneya obalają stereotypy?

To naprawdę dobre pytanie, nad którym zastanawiałem się dużo czasu, pisząc tę ​​książkę. Były czasy, kiedy było dużo sprzeciwu wobec Księżniczek Disneya lub księżniczki dziecięcych zabawek i kostiumów oraz sposobu, w jaki dzieci reagowały na piękne sukienki i korony. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że definicją feminizmu jest równość, co oznacza, że ​​każda iteracja kobiety powinna być mile widziana w naszej kulturze. Niezależnie od tego, czy jest to ktoś, kto lubi prace domowe i sprzątanie, jak Królewna Śnieżka, czy ktoś, kto wybiera się na przygody, jak Vaiana, to wszystko są równie ważne wersje feminizmu. Właśnie dlatego te księżniczki są tak przydatne i wywierają wpływ — pokazują nam różne sposoby, w jakie możemy istnieć, i podkreślają, że wszystko jest ważne, każda wersja osoby jest wartościowa i warta zachodu.

Kiedy mówimy o feminizmie, to nie dlatego, że księżniczki nagle stały się kimś innym. Dzieje się tak dlatego, że ich zbiór jako całość reprezentuje wszystkie kobiety lub wszystkie kobiety identyfikujące osoby, a dyskusja o nich jako [heroes] był ważny w książce. Podczas procesu weryfikacji Disney poprosił nas o zmianę za każdym razem, gdy użyliśmy słowa „bohaterka” na „bohatera”, aby było bardziej wyrównane. To było trochę trudne, kiedy próbowałem odróżnić bohaterów Disneya, takich jak Aladdin [and] Bohaterowie Disneya, tacy jak Jasmine. Ale pomaga to unieść księżniczki i umieścić je na tym samym poziomie, co inne postacie. Dlaczego nie mogły być brane pod uwagę? [heroes]?

Badając tę ​​książkę, musiałeś zdobyć kilka całkiem fajnych przedmiotów kolekcjonerskich. Który jest twój najbardziej ceniony i dlaczego?

Można by pomyśleć, że kupiłbym to wszystko, ale się opierałem. Chciałem to wszystko kupić i poszedłem do miejsc takich jak Target i Walmart, aby zobaczyć zakres zabawek i towarów, i prawie wyszedłem z niektórymi lalkami.

Ale jedna rzecz, której chciałem [is something] Naprawdę nie wiem, jak się dostać. Musiałbyś znaleźć [someone selling it]. Nie pozwolono nam zawrzeć tego w książce i zrozumiesz dlaczego, kiedy to opiszę. To od kiedy wyszło „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”. Razem z nim została wydana gra, w której masz mały pistolet i jest siedmiu krasnoludów, którzy stoją i strzelasz do nich jak do celu. Znalazłem jego zdjęcie. To było absolutnie niesamowite i zdecydowanie było to coś, o co prosiłem o zdjęcie podczas procesu badawczego, ale było to nie-nie, ponieważ nie chcemy, aby dzieci się w to bawiły. Ale chciałbym kiedyś dostać wersję tej gry, jeśli kiedykolwiek ją znajdę.

Powiem, że bardzo podoba mi się również łuk i strzała Roszpunka, które nadal można kupić. Myślę też, że zrobili „Odważny” łuk i strzałę, kiedy to wyszło. Podoba mi się, że dziewczyny mogą wyjść i kupić łuk i strzały.

Królewna Śnieżka, a nie Gwiezdne Wojny, zrodziła masowy merchandising

Królewna Śnieżka z Bluebird

Każda z tych postaci została stworzona, aby być bohaterem własnego filmu, ale czasami można je zobaczyć zgrupowane razem w linii produktów, a nawet epizody, jak w drugim filmie „Wreck-It Ralph”. Jak myślisz, co jest fajnego w obserwowaniu interakcji między księżniczkami?

Pierwotnie, gdy tworzono franczyzę Disney Princess, nie wolno było ich grupować. Pomysł polegał na połączeniu ich jako postaci jako strategii merchandisingowej i marketingowej. Ale na początku nadal były sprzedawane indywidualnie. Mieliby własne książki, własne kostiumy. Nie patrzyliby na siebie w handlu. Było wiele zasad dotyczących ich prezentacji. Z biegiem czasu zauważysz w merchandisingu, że stają się bardziej połączeni. Patrzą na siebie, wchodzą ze sobą w interakcje, są razem w książkach, dzielą się rzeczami. Możesz kupić zamek księżniczki Disneya, w którym wszyscy mieszkają razem. Wspaniale jest widzieć, jak te postacie z różnych światów o różnych cechach wchodzą ze sobą w interakcje.

To bardzo ekscytujące zobaczyć coś takiego jak Ralph Demolka, w którym wszyscy się spotykają. Wymagający czytelnicy [of „Disney Princess: Beyond the Tiara”] zauważą, że nie jest to dokładnie opisane w książce. W pewnym momencie było to w książce, ale członkowie Disneya zażądali kilku zmian. Mimo to był to naprawdę ważny moment w popkulturze dla fanów Disney Princess. nie wiem jak [or] jeśli zobaczymy więcej tego w przyszłości, ale osobiście chciałbym zobaczyć więcej interakcji księżniczek, ponieważ wszystkie są zabawnymi i starannie stworzonymi postaciami, które mają złożone cechy osobowości i fajnie jest widzieć, jak się ze sobą stykają w taki sposób.

Jaka była najbardziej zaskakująca rzecz, której dowiedziałeś się podczas badania i pisania tej książki?

Było wiele rzeczy. Jednym z największych było zbadanie, w jaki sposób były sprzedawane i historia Kay Kamen, o której mówię w książce. Był człowiekiem, którego Walt Disney zatrudnił do sprzedaży Disneya. Wymyślił, jak wypuszczano gadżety Myszki Miki, i odegrał kluczową rolę w merchandisingu „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków”.

W historii filmu panuje błędne przekonanie, że „Gwiezdne wojny” zapoczątkowały masowy merchandising, ale wcale tak nie jest. „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” zawierało mnóstwo towarów, w tym, jak widać w książce, szynkę, wybielacz i lampy. Jeśli czegoś chciałeś, mogłeś to zdobyć z Królewną Śnieżką lub krasnoludem. Wydało mi się to naprawdę zaskakujące. Myślałem, że to szaleństwo, że mogłeś dostać tak wiele rzeczy.

Dzisiaj możemy kupić wiele rzeczy i zabawek, ale teraz jest to inne społeczeństwo, jest o wiele więcej sklepów i dużo więcej jest dostępnych w Internecie. Pomyśleć, że w latach 30. można było nabyć wszystkie te produkty, będąc fanem filmu, jest naprawdę interesujące. W Disneyu jest bardzo kompetentna osoba o imieniu Libby Spatz, która jest bibliotekarką wszystkich towarów. Wie o tym wszystko i rozważa napisanie książki o Kay Kamenie, co mam nadzieję, że zrobi, ponieważ jest fascynującą postacią. Jeśli ludzie go nie znają, powinni go poszukać.

„Księżniczka Disneya: Beyond the Tiara”, wydana przez Epic Ink, wydawnictwo The Quarto Group, jest już dostępna.

Ten wywiad został zredagowany dla jasności.

Czy ten post był pomocny?