Skip to content

Wyjaśnienie historii wskazującego memu Spider-Mana

7 de czerwiec de 2023
l intro 1686144123

Komiks Marvela

Pająk wskazujący mem

Jeśli chodzi o memy o superbohaterach — lub ogólnie memy — niewiele z nich jest tak wszechobecnych jak Spider-Point. Przez ponad dekadę obraz dwóch Spider-Manów (Spider-Manów?) wskazujących na siebie oskarżycielsko stał się domyślnym szablonem internetowych żartów, w których zwraca się uwagę na podobieństwa między wszystkim a czymkolwiek. Ta wyjątkowa ramka zainspirowała tak wiele postów w mediach społecznościowych i makr graficznych, że przez lata zakorzeniła się w popkulturze.

Ale skąd to się wzięło? I w jaki sposób stało się to internetowym skrótem dosłownie wskazuje podobizny?

Kadr pochodzi z odcinka „Spider-Mana”, pierwszego serialu animowanego bohatera Marvela, emitowanego w latach 1967-1970. W fabule „Double Identity” aktor dorabiający jako złodziej dzieł sztuki wykorzystuje swoje umiejętności do podszywania się pod innych podczas popełniania zbrodni. Po tym, jak w końcu podszywa się pod samego Spider-Mana, odcinek kończy się wymianą swoich ikonicznych punktów, z których każdy twierdzi, że jest prawdziwym pełzaczem po ścianach i tworzy żart, który będzie trwał przez lata.

Chociaż nie jest jasne, dlaczego obraz zaczął krążyć po Twitterze około 2011 roku, ponad cztery dekady po pierwszym wyemitowaniu odcinka. Od tego czasu zyskało na popularności i stało się bardziej rozbudowane.

Niesamowity Spider-Meme

Podczas gdy oryginalne ujęcie zawiera tylko dwa Spideys, z biegiem czasu ewoluowało, z większą liczbą web-slingerów, a czasem zupełnie nowymi postaciami wchodzącymi do walki.

W 2018 roku mem w końcu doczekał się kinowej sceny w filmie „Spider-Man: Into the Spider-Verse”, chociaż tym razem Spider-Man 2099 z głosem Oscara Isaaca jest jednym z oskarżycieli. Od tego czasu mem trafił nawet do akcji na żywo. Scena w „Spider-Man: No Way Home” zawiera podstępne odniesienie do Spideysów Toma Hollanda, Tobeya Maguire’a i Andrew Garfielda, którzy zdezorientowani wskazują na siebie nawzajem, próbując dowiedzieć się, do kogo zwraca się Peter Parker Ned — przezabawny moment, który miał fani szaleją w kinach. Trzej aktorzy odtworzyli nawet rzeczywiste ujęcie, w kostiumie, na zdjęciu zza kulis.

Ale niezaprzeczalnie najbardziej epickie wykorzystanie szablonu do tej pory ma miejsce w „Spider-Man: Across the Spider-Verse”, gdzie widzimy dosłownie multiwersum Spider-Ludzi i Spider-Creature wskazujących palcem. Przy tak rozległej liście Spideys, które wchodzą w mem, trudno będzie przebić to, co wydaje się być, przynajmniej na razie, szczytem Spider-Point.

Chociaż większość wcześniejszych przygód webheada jest dostępna do transmisji strumieniowej na Disney +, kreskówka „Spider-Man” z lat 60. XX wieku, która zrodziła jeden z najbardziej wszechobecnych memów w Internecie, jeszcze nie trafiła do usługi przesyłania strumieniowego, choć najwyraźniej nie powstrzymało to jej wpływu na Internet kultura.

Czy ten post był pomocny?