Skip to content
TV

Wszyscy jesteśmy martwi: jak działa wirus Jonas

16 de kwiecień de 2023
l intro 1681653516

Telewizja

Lee Cheong-san trzyma krzesło

Wirus jest w centrum wydarzeń w koreańskim serialu grozy Netflix „Wszyscy jesteśmy martwi”. Chociaż niekoniecznie jest to prawdą w przypadku opowieści o zombie („Noc żywych trupów” George’a Romero i jego kontynuacje są dość niejasne co do tego, co dokładnie powoduje, że umarli powstają jako żądne mięsa ghule), z pewnością nie jest to nic nowego . Finał pierwszego sezonu „The Walking Dead” wyjaśnił patologię wirusa Wildfire. Inne najnowsze dodatki do tego nieśmiertelnego gatunku, takie jak „The Girl With All the Gifts” i „The Last of Us”, obierają nieco inną trasę, prezentując różne wersje zmutowanej infekcji grzybiczej Cordyceps.

W taki czy inny sposób wszystkie zabawne rzeczy, które kojarzymy z infekcją zombie – szaleńcza żądza krwi i przemoc, rozprzestrzenianie się wirusa, przekształcenie kryzysu zdrowia publicznego w upadek społeczeństwa – następuje. W „All of Us are Dead” choroba, która uwięziła naszych bohaterów w liceum i zmusza ich do walki o życie, znana jest jako Wirus Jonasa.

Jonas Virus został stworzony przez Lee (w tej roli Kim Byung-chul), naukowca, który został nauczycielem biologii w Hyosan High School. Byeong-chan miał nadzieję pomóc swojemu prześladowanemu synowi, Lee Jin-su (Lee Min-goo), znajdując sposób na usunięcie strachu z ludzkiej psychiki, aby mógł przeciwstawić się swoim dręczycielom w szkole.

Wirus sprawia, że ​​jego nosiciele stają się szaleni i agresywni

Lee Byeong-chan stworzył wirusa Jonas, izolując hormon od myszy. Jednak, jak dowiadujemy się w „Wszyscy jesteśmy martwi”, kiedy Byeong-chan wstrzyknął swojemu synowi wirusa, usunął on nie tylko strach i poczucie samozachowawczości Jin-su, ale także wszelkie ślady ludzkiej inteligencji. W przeciwieństwie do innych wirusów zombie, Jonas Virus nie zabija swojej ofiary i nie ożywia jej jako nieumarłych, ale przytłacza każdą pozostałość ludzkości niepohamowaną, dziką wściekłością. Przypomina to infekcję z klasycznego „28 dni później”.

Po tym, jak Jin-su zaraża swoją matkę, Byeong-chan zamyka ich oboje, podczas gdy on próbuje pracować nad lekarstwem. Niestety, jeden z chomików w szkole jest również zarażony. Kiedy gryzie innego ucznia (Jung Yi-seo), Byeong-chan nie może powstrzymać wirusa. Uczeń załamuje się w klasie i zostaje wysłany do pielęgniarki (Ahn Si-ha). Od razu ją gryzie. Pielęgniarka następnie atakuje kilku uczniów i wkrótce liceum Hyosan zostaje opanowane przez szalonych, zdziczałych nastolatków, którzy następnie roznoszą wirusa na resztę miasta.

Jednak to nie jest cała historia. W dalszej części serii odkryto, że nie każdy ugryziony zaraża Jonas Virus w ten sam sposób. Niektórzy zachowują ludzką inteligencję, ale rozwijają nadludzką siłę i wzrok. Chociaż pragną ludzkiego mięsa, są w stanie lepiej kontrolować swoje impulsy. Ci, u których wystąpią te objawy, są określani jako „Hambies”. Nie jest jasne, dlaczego niektórzy ludzie stają się zombie, a inni Hambies, chociaż spekuluje się, że ten znacznie korzystniejszy wynik jest wynikiem ugryzienia, gdy ofiara jest w stanie nieustraszonym.

Czy ten post był pomocny?