Skip to content

Wśród zwycięzców Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Santa Fe 2022 są „Scarborough”, Julian Rubinstein Docu „The Holly”

23 de październik de 2022
sfiff 2022 santa fe international film festival

14. Doroczny Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Santa Fe ogłosił zwycięzców nagród jurorów za wydarzenie, które potrwa od 19 do 23 października.

Ponad 100 filmowców przyjechało do stanu Land of Enchantment, aby pochwalić się swoimi filmowymi wyrobami.

Mówi dyrektor artystyczny SFiFF, Jacques Paisner: „Gramy dziwne filmy, małe filmy i zagraniczne filmy, a publiczność ma ochotę zobaczyć coś, czego inaczej by nie doświadczyli”.

Otrzymanie dzisiejszej nagrody za całokształt twórczości to Katsi filmowiec trylogii Godfrey Reggio, który jest tutaj ze swoim nowym dokumentem, napisanym przez długoletniego współpracownika Phillipa Glassa i zmontowanym przez Jona Kane’a, Raz w czasie. Zdjęcie jest reklamowane jako „fantazja rzeczywistości z motywami zmiany klimatu i zagrożeń technologicznych oraz ich wpływu na przyszłe pokolenia. Jest nastawiony na dzieci – nie dzieci przyszłości, dzieci są przyszłością. Jest to ich wezwanie do oporu i wezwanie do nadziei. Zadaje sugestywne pytanie, jaki to wiek, zachód słońca czy świt?”

W niedzielną noc Reżyserka filmu Twilight Catherine Hardwicke odbiera wizjonerską nagrodę festiwalu. W ramach festiwalu prowadzi dziś warsztaty aktorskie z lokalnymi aktorami. Niedawno miała światową premierę swojego najnowszego filmu, Córka więźnia, w TIFF. Hardwicke reżyseruje przed publicznością trzy krótkie sceny, inspirowane obrazami trzech lokalnych malarzy z Santa Fe. Doświadczenie ma pokazać, jak to jest przygotowywać film.

Gry o Tron twórca George RR Martin jest wielkim zwolennikiem festiwalu, a jego Kino Jean Cocteau jest głównym miejscem, w którym programuje się tytuły. Był pod ręką w środę wieczorem, aby pochwalić się swoją nową krótkometrażową produkcją fabularną, Noc Cootersów, wyreżyserowany przez Vincenta D’Onofrio, który jest częścią nowej antologii filmów krótkometrażowych, które tworzy.

Islandzka artystka instalacji medialnych i mieszkanka Santa Fe, Steina Vasulka, została uhonorowana nagrodą Icon Award.

Poniżej przedstawiamy laureatów nagrody SFiFF:

Najlepsza narracja zaprezentowana przez Panavision i Light Iron

Scarborough reżyseria Shasha Nakhai i Rich Williamson
Logline: Filmowa adaptacja nagradzanej powieści Catherine Hernandez. W ciągu roku szkolnego troje dzieci z sąsiedztwa o niskich dochodach znajduje społeczność i przyjaźń podczas programu czytania.

Najlepsza funkcja dokumentalna

Ostrokrzew reżyseria Julian Rubinstein
Logline: Docu zagłębia się w gentryfikującą społeczność w Denver, gdzie strzelanina z udziałem aktywisty staje się oknem na polityczne machinacje rozwoju miast i działalność gangów w mieście.

Wyróżnienie Film dokumentalny

Kolekcjoner złodziej w reżyserii Allison Otto
Logline: W 1985 roku Willem de Kooning Kobieta-Ochra, jeden z najcenniejszych obrazów XX wieku, został wycięty z ramy w Muzeum Sztuki Uniwersytetu Arizony. 32 lata później obraz został znaleziony wiszący w domu w Nowym Meksyku.

Najlepsza narracja w Nowym Meksyku

Jethica w reżyserii Pete’a Ohs
Logline: Kiedy prześladowca Jessiki zaskakuje ją w Nowym Meksyku, musi szukać pomocy spoza grobu, aby pozbyć się go na dobre.

Najlepszy film dokumentalny z Nowego Meksyku

Zachowywać się tak, jakby nic się nie stało reżyseria Jane Rosemont
Logline: Docu podąża Bezwstydny aktor charakterystyczny Jim Hoffmaster i jego zmagania zawodowe i osobiste. Dokument zgłębia, jak radzi sobie w życiu bez stabilnego wychowania.

Najlepsza narracja krótkometrażowa prezentowane przez Panavision i Light Iron

Nieskończone morze reżyseria Sam Shainberg

Najlepszy międzynarodowy krótkometrażowy film fabularny

Stinkfrucht (Smak domu) wyreżyserowane przez Âni Võ

Najlepszy film dokumentalny

Pływak wolności w reżyserii Olivii Martin-McGuire
Logline: hybrydowy, poetycki dokument przeplatający ręcznie rysowaną animację i film, opowiadający historię niebezpiecznej podróży dziadka z Chin do Hongkongu podczas rewolucji kulturalnej.

Najlepszy film animowany

Rekord reżyseria Jonathan Laskar
Logline: Podróżnik daje sprzedawcy antyków magiczną płytę winylową: „Czyta w twoich myślach i odtwarza utracone wspomnienia”. Ogarnięty obsesją na punkcie tej niekończącej się płyty, słucha jej raz za razem.

Najlepszy eksperymentalny film krótkometrażowy

Twoje rośliny doniczkowe krzyczą reżyseria Benjamin Roberds
Logline: Ludzkie rośliny doniczkowe są trzymane w niewoli przez gigantyczną roślinną istotę. Ograniczone do swoich donic, rośliny doniczkowe starają się zrozumieć horror bycia ozdobą półki w groteskowym piekielnym domu zrobionym z mięsa, mięsa, mięśni i kości.

Najlepszy film krótkometrażowy z Nowego Meksyku

Chłopiec, który nie czuł bólu reżyseria: Eugen Merher

Czy ten post był pomocny?