Skip to content

Umiera Mo Ostin: legendarny dyrektor muzyczny, który przez dziesięciolecia prowadził płyty Warner Bros i współpracował z najlepszymi wykonawcami, miał 95 lat

2 de sierpień de 2022
Mo Oston obituary

Mo Ostin, gigant branży i Rock and Roll Hall of Famer, który przez prawie ćwierć wieku kierował wytwórnią Warner Bros. Records i współpracował z niektórymi z największych nazwisk w historii muzyki — od Franka Sinatry, Jimiego Hendrixa i Neila Younga po Paula Simona, Joni Mitchell i Grateful Dead — zmarł w nocy we śnie. Miał 95 lat. Współprzewodniczący Warner Records, Tom Corson i Aaron Bay-Schuck, ogłosili dziś tę wiadomość, ale nie podali żadnych innych szczegółów.

„Mo był jednym z największych ludzi nagraniowych wszechczasów i głównym architektem nowoczesnego biznesu muzycznego” – powiedział Corson w oświadczeniu (przeczytaj go w całości poniżej). „Dla Mo zawsze chodziło przede wszystkim o pomoc artystom w realizacji ich wizji. Jedna z kluczowych postaci w ewolucji Warner Music Group, w latach 60. wprowadziła wytwórnię Warner/Reprise Records w złotą erę rewolucyjnego, zmieniającego kulturę artyzmu. Przez następne trzy dekady w wytwórni pozostał niestrudzonym orędownikiem wolności twórczej, zarówno ze względu na talent, który pielęgnował, jak i ludzi, którzy dla niego pracowali.

Hollywood i media zgony w 2022 roku: Galeria zdjęć

Dyrektor generalny Warner Recorded Music, Max Lousada, dodał w oświadczeniu: „W czasach, gdy kreatywni przedsiębiorcy są szanowani, świętujemy Mo Ostina jako pioniera, który napisał zbiór zasad, których inni powinni przestrzegać. Warner Music Group i Warner Records nie istniałyby bez jego pasji, wizji i inteligencji”.

Jeden z architektów nowoczesnego biznesu muzycznego, Ostin pracował w Verve Records, zanim został poproszony przez Franka Sinatrę o pomoc w uruchomieniu jego Reprise Records jako GM. Ostin był prezesem powstającej wytwórni, kiedy został sprzedany Warner Bros w 1963 roku, a jednym z jego wczesnych kontraktów była młoda londyńska grupa o nazwie Kinks. Następnie podpisał kontrakt z nieznanym wówczas – przynajmniej w Stanach – Jimi Hendrix po swoim legendarnym występie na Monterey Pop Festival.

W 1970 roku Ostin został awansowany na prezesa Warner-Reprise, aw 1972 został mianowany dyrektorem generalnym i prezesem. James Taylor, Van Halen, Kto, Alice Cooper, Tom Petty, Bonnie Raitt, Red Hot Chili Peppers i Green Day.

Warner Bros miał również Fleetwood Mac, którego zestaw z 1977 r. Pogłoski spędził ponad 30 tygodni na pierwszym miejscu w Stanach Zjednoczonych i pozostaje wśród dwunastu najlepiej sprzedających się albumów w historii, z 20 milionami egzemplarzy w samych Stanach Zjednoczonych. To nr 6 wszech czasów wśród jednopłytowych albumów studyjnych.

Ostin był na szczycie, kiedy Warner Bros Records podpisało kontrakt z wytwórnią REM na wstrząsającą branżę wieloalbumową umową o wartości 80 milionów dolarów. Pierwszy album grupy WBR, 1988 Zielony, był sporym hitem, ale kolejne dwa krążki — Brak czasu (1991) i Automatyczne dla ludzi (1992) — założył dawny „zespół uniwersytecki” jako jeden z największych zespołów na świecie.

Ostin kierował wytwórnią DreamWorks Records po jej założeniu przez Stevena Spielberga, Davida Katzenberga i Davida Geffena, a wydawnictwa tego wydawnictwa dystrybuowała wytwórnia Geffen Records. Jego pierwszym albumem była płyta George’a Michaela Starsze w maju 1996, po którym nastąpił niedoceniany debiut węgorzy Piękny dziwak kilka miesięcy później. DreamWorks Records została sprzedana Universal Music Group w 2003 roku, a później była częścią Interscope Geffen A&M, zanim została zamknięta w połowie 2000 roku.

Urodzony jako Morris Ostrofsky 27 marca 1927 roku w Nowym Jorku, Ostin został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 2003 roku przez Younga, Simona i SNL twórca-producent Lorne Michaels. „Dla niego przede wszystkim była muzyka – i ktokolwiek ją tworzył” – powiedział Michaels o Ostin w wywiadzie ze Stanem Cronynem.

Ostin przeżył jego synowie Michael i Kenny. Jego syn Randall, wieloletni dyrektor muzyczny, zmarł w 2013 roku.

Oto pełne oświadczenie Corsona na temat Ostina:

„Legendarny dyrektor muzyczny Mo Ostin zmarł we śnie we śnie w wieku 95 lat. Mo był jednym z najlepszych muzyków wszechczasów i głównym architektem nowoczesnego biznesu muzycznego. Dla Mo zawsze chodziło przede wszystkim o pomoc artystom w realizacji ich wizji. Jedna z kluczowych postaci w ewolucji Warner Music Group, w latach 60. wprowadziła wytwórnię Warner/Reprise Records w złotą erę rewolucyjnego, zmieniającego kulturę artyzmu. Przez kolejne trzy dekady swojej pracy w wytwórni pozostał niestrudzonym orędownikiem wolności twórczej, zarówno ze względu na talent, który pielęgnował, jak i ludzi, którzy dla niego pracowali. Mo wiódł niezwykłe życie robiąc to, co kochał, i będzie go bardzo tęsknić w branży, którą pomógł stworzyć, a także przez niezliczonych artystów i kolegów, których zainspirował do bycia najlepszymi. W imieniu wszystkich w Warner chcemy podziękować Mo za wszystko, co zrobił i za jego inspirującą wiarę w naszą świetlaną przyszłość. W tym trudnym czasie składamy kondolencje jego rodzinie”.

Czy ten post był pomocny?