Skip to content
TV

Ulubione anime Wesa Andersona to zapierający dech w piersiach klasyk

10 de wrzesień de 2022
l intro 1662825742

Wes Anderson uśmiecha się

Filmowiec Wes Anderson może nadal być najbardziej znany ze swoich absurdalnych, często poruszających niezależnych filmów aktorskich, takich jak „Rushmore” i „The Grand Budapest Hotel”. Ale wyreżyserował też kilka filmów zrealizowanych w całości w animacji poklatkowej.

Żmudny proces, polegający na fotografowaniu miniaturowych postaci ruch za pomocą ruchu, jest niezwykle obsesyjny i czasochłonny. Ale wydaje się to odpowiednie dla Andersona, który słynie z tego, że uwielbia wypełniać nawet statyczne ujęcia oszałamiającymi szczegółami i scenografią. W wywiadzie wideo dla Slate z 2012 roku reżyser opisał, jak bardzo kocha fakturę i ręcznie wykonany charakter dobrego stop-motion. – Jest w tym coś magicznego – rzucił.

Anderson nakręcił dwa filmy poklatkowe, „Fantastyczny Pan Lis” i „Wyspa psów” i nie wyraził zainteresowania zagłębieniem się w bardziej nowoczesne medium, takie jak CGI, pomimo potencjalnego zysku z tego dla niego. Ale jest też fanem innych rodzajów animacji. W rzeczywistości odpowiedź, jakiej Anderson udzielił na pytanie o jego ulubione anime, może cię zaskoczyć.

Ulubionym anime Wesa Andersona jest Neon Genesis Evangelion

Ulubionym anime Wesa Andersona nie jest film, ale program telewizyjny, kultowy klasyk z 1995 roku „Neon Genesis Evangelion” stworzony przez Hideakiego Anno. W artykule Goop, w którym reżyserzy cytowali swoje ulubione filmy, Anderson faktycznie nazwał serię i opisał bardzo chętnie oglądanie wszystkich 26 odcinków. „Obejrzeliśmy je wszystkie w mniej niż tydzień, ponieważ zaczynasz wierzyć, że to prawda” – powiedział. „To może zrodzić coś takiego jak scjentologia.

Trudno uwierzyć, że Anderson jest takim fanem „Neon Genesis Evangelion”, serialu, w którym nastolatek musi walczyć ze starożytnymi potworami, używając biomaszyn zwanych Evangelions. Ta fabuła science fiction wydaje się daleka od zainteresowania Andersona kulturą XX wieku i śmiertelnego, a nawet głupkowatego humoru. Jednak w dorobku teksańskiego filmowca bardzo obecne są również motywy anime, dotyczące synów oddzielonych od swoich rodzin, ludzkiej alienacji i samotności oraz wolności osobistej. Nic dziwnego, że tak głęboko związał się z historią.

I chociaż Anderson nie zajmował się w swoich filmach science fiction, jeden z jego ostatnich filmów, „Isle of Dogs”, był pełnowymiarowym hołdem złożonym japońskiej kulturze i historii. Kto wie? Może „Neon Genesis Evangelion” wpłynął na jego twórczość bardziej niż ktokolwiek wiedział.

Czy ten post był pomocny?