Skip to content

Teoria Fight Club: Tyler Durden nie jest dominującą osobowością – jest Marla Singer

17 de lipiec de 2023
l intro 1689178367

Filmy Dramat

Telefon Marli Singer

„Fight Club” pozostaje odwiecznym ulubieńcem studentów filmowych i nie bez powodu. To wyjątkowy film Davida Finchera, który doskonale komentuje konsumpcjonizm w sposób, który wciąż wydaje się świeży do dziś, pomimo premiery w 1999 roku. Poza tym wydaje się, że zawsze pojawiają się nowe interpretacje i teorie, zwłaszcza biorąc pod uwagę efemeryczny charakter tego, kto jest prawdziwy .

Wielkim zwrotem akcji w „Podziemnym kręgu” jest to, że Tyler Durden (Brad Pitt) nigdy nie był prawdziwy. Był jedynie manifestacją myśli Narratora (Edward Norton). Ale co, jeśli nie był jedyną postacią wymyśloną przez Narratora? Jedna z teorii, która krążyła już od jakiegoś czasu, ale zyskała nową popularność dzięki TikToker @ghostfacepanda69, głosi, że Marla Singer (Helena Bonham Carter) również była częścią jego wyobraźni. Istnieje wiele dowodów na poparcie tego. Kiedy Narrator spotyka ją po raz pierwszy na grupie wsparcia raka płuc, pali papierosa i nikt nie każe jej zgasić. Jest też moment, w którym obaj dyskutują o pójściu do różnych grup wsparcia, a Narrator mówi: „Nie możesz mieć całego mózgu”. Mógł subtelnie zasugerować, że ona i Tyler walczą o kontrolę nad jego psychiką.

Marla kradnie męskie ubrania z pralni i dokańcza niektóre zdania Narratora, co sugeruje, że wie o nim więcej niż przeciętny człowiek. Ale wydaje się, że walka zbliża się do końca, gdy Narrator i Marla patrzą na zniszczenie miasta, a stojąc przed oknami, wyglądają jak swoje lustrzane odbicia, a sylwetki wyglądają prawie identycznie. Zastanawianie się nad tym jest intrygujące, nawet jeśli łatwo je obalić.

Marla jest integralną postacią w podróży Narratora

Chociaż Marla również byłaby wytworem wyobraźni Narratora, byłoby to zgrabnym zwrotem akcji, to nie do końca się sumuje. Na początek Marla ma własne mieszkanie wypełnione różnymi rzeczami osobistymi. Tyler mieszkał w opuszczonym domu na Paper Street i nie posiadał niczego, co pasowało do motywów filmu i sugerowało, że nie jest prawdziwy. Dlaczego Narrator miałby płacić za mieszkanie, z którego nie korzystał? Dodatkowo, kiedy Narrator zastrzelił się, by pozbyć się Tylera, teoretycznie pozbyłoby się to również Marli. Ale najbardziej oczywistym dowodem na to, że Marla jest prawdziwa, jest istnienie „Fight Club 2”, którego akcja toczy się 10 lat po wydarzeniach z „Fight Club”, gdzie Narrator nadal ma dysfunkcyjny związek z Marlą.

Nawet bez tego wszystkiego wyimaginowana Marla przebiłaby niektóre z bardziej interesujących wątków tej historii. „Fight Club” jest satyrą na kruchą koncepcję męskości, a Tyler mówi, że są „pokoleniem mężczyzn wychowanych przez kobiety”. Marla, jako najwybitniejsza postać kobieca, wymyka się temu pomysłowi. Kiedy publiczność spotyka ją po raz pierwszy, wcale nie jest platoniczną postacią Madonny. Jest niechlujna i chaotyczna, ale nadal jest przykładem pewnych kobiecych cech, takich jak noszenie różowej tiulowej sukienki.

Marla reprezentuje realistyczne życie, jakie mógłby mieć Narrator, nie w pełni męskie ani żeńskie. Życie z nią byłoby czasami frustrujące i wywołujące niepokój, ale takie jest życie. Narrator odszukał klub walki, aby znaleźć sposób na ucieczkę od monotonii życia, ale jest to ideał, którego nigdy nie można osiągnąć. Najlepsze, na co może liczyć, to znaleźć kogoś, kto uzupełni go na tyle, by znaleźć odrobinę spokoju w przypadkowości, jaką jest egzystencja. Aby ten pomysł zadziałał, Marla musi być prawdziwa.

Długowieczność Fight Club można przypisać wielu odczytom

Marla i Narrator w pralni

Marla Singer, będąca kolejną osobowością Narratora, jest początkowo zabawną teorią, nawet jeśli usuwa agencję postaci i niektóre z bardziej interesujących tematów do znalezienia. Ale fakt, że ludzie wciąż krytycznie myślą o „Fight Club” w taki sposób, świadczy o tym, dlaczego film funkcjonuje tak dobrze. To profesjonalnie przygotowany film reżysera u szczytu swoich umiejętności, który można czytać na wiele sposobów, w zależności od przyjętej perspektywy.

Najbardziej oczywiste ujęcia odnoszą się do tego, co „Fight Club” ma do powiedzenia na temat kapitalizmu i konsumpcjonizmu. Jest to szczególnie interesujące, biorąc pod uwagę dzisiejszy sposób myślenia, ponieważ Narrator ma stabilną pracę biurową, której nienawidzi i przeciwko której chce się zbuntować. Wraz z pogłębiającą się przepaścią między klasami społecznymi a upadającą klasą średnią większość ludzi zabiłaby za stabilność, jaką posiadał Narrator, ale on szukał czegoś więcej. Były nawet odczyty, które pokazują, jak „Fight Club” odnosi się do powstania faszyzmu, w jaki sposób mężczyźni buntują się przeciwko dekadencji i feminizacji kultury, poświęcając własną tożsamość w procesie stania się częścią kolektywu.

To nawet nie wchodzi w litanię teorii fanów; wydaje się, że wielu dobrze się bawi, na przykład Narrator i Tyler Durden są dorosłymi wersjami Calvina i Hobbesa. Wiele filmów pojawia się i znika, ledwo zauważając ducha czasu, ale „Podziemny krąg” przetrwał próbę czasu. Niektórzy ludzie mogą odebrać filmowi niewłaściwe przesłanie, postrzegając Tylera jako kogoś do naśladowania, a nie jako hipokrytę, którym w rzeczywistości jest. Ale istnieje wiele intrygujących teorii i motywów, które ludzie nadal czerpią z tej historii, co sprawia, że ​​warto ją studiować.

Czy ten post był pomocny?