Skip to content

Szef ACFM w Busan, Oh Seok Geun, mówi o zmianie roli rynków filmowych i wyzwaniach stojących przed koreańskim przemysłem filmowym

30 de wrzesień de 2022
Oh Seok Geun

Asian Contents & Film Market (ACFM), platforma branżowa Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Busan (BIFF), powraca w tym roku jako pełnoprawne wydarzenie osobiste, po tym, jak odbywało się głównie online przez dwa lata podczas pandemii.

Innowacje w tym roku obejmują wprowadzenie Busan Story Market (BSM), który jest rebrandingiem i rozszerzeniem dotychczasowego rozrywkowego IP festiwalu [intellectual property] działania pitchingowe. BSM będzie gospodarzem spotkań biznesowych i sesji prezentacyjnych dla szerokiego zakresu IP z Korei i reszty Azji, w tym książek, webtoonów, powieści internetowych i gier.

Oh Seok Geun, który został mianowany dyrektorem ACFM w zeszłym roku, rozmawiał z Termin ostateczny o przywróceniu rynku jako wydarzenia fizycznego, zmieniającej się roli rynków filmowych i wyzwaniach stojących obecnie przed koreańskim przemysłem filmowym. Członek założyciel BIFF, Oh był poprzednio przewodniczącym Korean Film Council, kierował także Busan Film Commission, a także jest reżyserem, który ma na koncie m.in. Miłość to szalona rzecz (2005).

TERMIN: Jeśli chodzi o logistykę, jak oceniasz doświadczenie powrotu na rynek fizyczny w tym roku?

OH SEOK GEUN: ACFM odbywa się online przez ostatnie dwa lata z powodu Covid-19, więc mieliśmy dużo czasu, aby ocenić skuteczność rynków internetowych. Mieliśmy też czas na zastanowienie się nad rolą targów filmowych w ogóle i w jakim kierunku powinniśmy podążać. Jeśli chodzi o rynki zbytu, na których sprzedaje się filmy – niektórzy uważają, że wydarzenia te powinny zostać przekształcone w rynki internetowe, na których można dokonywać transakcji przez cały rok. Ale wniosek, do którego doszliśmy, był taki, że pomimo wszystkich przeszkód, musimy spotkać się osobiście. Możemy łączyć elementy online i offline, ale musimy spotkać się w Busan, zmierzyć się ze sobą i głęboko przedyskutować, w którą stronę powinniśmy iść, a co trzeba wzmocnić.

DL: W zeszłym roku powiedziałeś, że rynki filmowe muszą wyjść poza tradycyjną sprzedaż, aby dobrze prosperować w krajobrazie po pandemii. Jak ACFM wprowadza to w życie w tym roku?

OSG: Mówiąc najprościej, od tego roku strategią działania ACFM jest solidarność i współpraca. ACFM, jako wydarzenie branżowe organizowane przez Komitet Wykonawczy BIFF, wykracza poza rolę rynku w zwykłej sprzedaży i kupnie filmów i bierze odpowiedzialność za częściową rolę rynku we wspólnym rozwoju azjatyckiego przemysłu filmowego, a także koreańskiego branża filmowa.

To prawda, że ​​w Azji istnieją duże różnice w przemyśle filmowym między krajami ze względu na różnice religijne, polityczne i gospodarcze. Aby promować wzajemny rozwój azjatyckiego przemysłu filmowego, konieczne jest stworzenie środowiska do odkrywania i sponsorowania kina azjatyckiego oraz umożliwienia mu uzyskania międzynarodowej konkurencyjności. Taki jest cel BIFF i istnienia ACFM.

W tym celu niezbędna jest solidarność z krajami azjatyckimi i współpraca między azjatyckimi filmowcami. Wszystko zaczyna się od „spotkania”. Podczas gdy BIFF jest miejscem spotkań gotowych filmów i profesjonalistów filmowych, ACFM rozwija się jako platforma, która udostępnia informacje i nawiązuje kontakty poprzez spotkania w całej branży filmowej, od organizacji po sprzedaż, oraz gdzie można łączyć siłę roboczą i zasoby za pośrednictwem rynku projektów.

DL: Skoro streamerzy są tak agresywni w Korei i na innych rynkach azjatyckich, jak ACFM pracuje nad ochroną ekosystemu produkcji i dystrybucji filmów niezależnych?

OSG: ACFM wznowiło w tym roku Asian Film Fund (ACF) i Platform Busan, które zostały zawieszone przez ostatnie dwa lata, i będzie nadal zapewniać bardziej zorganizowane wsparcie dla koreańskich i azjatyckich filmów niezależnych, wraz z azjatyckim rynkiem projektów. Dowodem na tę zmianę są trzy oficjalne wybory Funduszu Rozwoju Skryptów ACF, który będzie miał okazję uczestniczyć w spotkaniach biznesowych. ACFM wspiera również solidarność i współpracę między azjatyckimi niezależnymi filmowcami poprzez Platform Busan, program networkingowy dla azjatyckich filmowców.

DL: A w jaki sposób ACFM włącza również treści strumieniowe i epizodyczne na rynek i inne platformy branżowe?

OSG: Rynki muszą mieć produkty, sprzedawców i kupujących. ACFM uważa IP za „produkty”. Każda treść audiowizualna potrzebuje opowieści jako podstawy i oczywiście będzie wielu kupujących dobre historie, jak również sprzedawców.

Wraz z uruchomieniem w tym roku rynku Busan Story Market, oczekuje się, że różne branże skoncentrowane na audiowizualnych adresach IP odwiedzą rynek. Wielu krajowych nadawców i producentów dramatów, a także krajowe i zagraniczne platformy streamingowe już rejestruje się do uczestnictwa. Ponadto na miejscu z publicznością na żywo odbędą się nagrody Asian Contents Awards (ACA), które świętują w tym roku swoją czwartą edycję, w celu zorganizowania ceremonii wręczenia nagród za wybitne treści przesyłane strumieniowo i epizodyczne z Korei i Azji.

DL: Jak blisko ACFM współpracuje z BIFF? Czy zwiększasz współpracę teraz, gdy zarówno ACFM, jak i BIFF powracają jako wydarzenia fizyczne?

OSG: ACFM i BIFF to rzeczywiście jeden organ i organizacja. Oprócz wydzielonego budżetu, pracownicy festiwalu filmowego i targu współpracują ze sobą i dzielą się wszystkimi programami. Ponadto wspieramy sprzedaż oficjalnych filmów festiwalu filmowego na targu i zapewniamy filmowcom możliwość wygodniejszego oglądania oficjalnych filmów podczas pokazów internetowych na targu. Ponadto w Platform Busan biorą udział najważniejsi filmowcy zaproszeni na festiwal filmowy, aby nawiązać kontakty i podzielić się informacjami z niezależnymi twórcami azjatyckimi.

DL: Jakie są Pana zdaniem największe wyzwania i szanse stojące obecnie przed koreańskim przemysłem filmowym?

OSG: Kina wielosalowe w Korei stanowią prawie 80% wszystkich kin i stanowią ponad 90% rynku pod względem liczby miejsc i ekranów. Ponadto multipleksy tworzą hierarchiczną integrację, monopolizując wszystkie procesy od inwestycji po dystrybucję. Z powodu pandemii teatry ograniczyły budżety, więc skupiają się wyłącznie na inwestycjach i dystrybucji filmów komercyjnych. Oznacza to, że wydawanie filmów artystycznych lub filmów niezależnych, które nie są finansowane przez multipleksy w teatrach, stało się prawie niemożliwe.

Ta sytuacja jest bardzo istotna i oznacza kryzys w koreańskim przemyśle filmowym. Podczas gdy należy produkować filmy z różnymi perspektywami i świeżym językiem filmowym, inwestycje koncentrują się obecnie na filmach komercyjnych. Był to problem utrzymujący się już przed pandemią, ale teraz jest znacznie bardziej widoczny niż kiedykolwiek wcześniej. W tym momencie znacznie ważniejsza jest rola festiwali i targów filmowych. Powinny wzmocnić programy wspierające i wprowadzające filmy unikatowe i artystyczne.

DL: Jako jeden z członków założycieli Azjatyckich Nagród Filmowych, BIFF organizował ceremonię wręczenia nagród online podczas waszego festiwalu przez ostatnie dwa lata, ale nie robi tego w tym roku. Co się dzieje z nagrodami?

OSG: Przed pandemią uzgodniono, że Azjatyckie Nagrody Filmowe powinny być organizowane przez [founding members] Festiwale filmowe w Hongkongu, Busan i Tokio corocznie z rzędu. Przez ostatnie dwa lata nagrody były organizowane online w Busan z powodu pandemii. W przyszłym roku odbędą się one osobiście w marcu podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Hongkongu.

DL: Czy będą jakieś komponenty online do ACFM?

OSG: ACFM będzie utrzymywać usługę rynku online (https://online.acfm.kr), która działa od dwóch lat. Obejmuje to pokazy online i spotkania biznesowe online z oficjalnymi wyborami ACFM i Busan Story Market. Ponieważ w tym roku priorytetem są wydarzenia offline, konferencje i wydarzenia odbywać się będą wyłącznie na miejscu. Posiadacze odznaki ACFM mogą oglądać niektóre z oficjalnych wyborów BIFF poprzez pokazy online, które cieszyły się dużym zainteresowaniem w ciągu ostatnich dwóch lat i będą kontynuowane w tym roku.

Czy ten post był pomocny?