Skip to content

Rosyjscy hakerzy zaatakowali witrynę Czeskiej Komisji Filmowej po opublikowaniu artykułu promującego Czechy jako „bezpieczne miejsce do strzelania” — KVIFF

4 de lipiec de 2022
Collage Maker 04 Jul 2022 02.26 PM

Czeska Komisja Filmowa, organizacja promująca Czechy na arenie międzynarodowej, została w zeszłym tygodniu zhakowana przez rosyjskich hakerów po opublikowaniu artykułu promującego kraj jako bezpieczne miejsce do filmowania w kontekście wojny na Ukrainie. Przemawiając podczas dyskusji okrągłego stołu zorganizowanej przez Odesa Film Festival w sekcji Industry Days w Karlowych Warach, szefowa Czeskiej Komisji Filmowej Pavlina Zipkova powiedziała delegatom wiadomości i wezwała ludzi, aby nie odwiedzali jej głównej witryny, ponieważ została zaatakowana przez wirusa „z Rosji” po opublikowano artykuł, który wyraźnie dystansował Republikę Czeską od działań militarnych Federacji Rosyjskiej.

Zipkova powiedziała, że ​​Czechy są „gotowe do pomocy” [Ukrainian filmmakers] ale wirus z Rosji” zaatakował witrynę po opublikowaniu tego artykułu. Hakerzy zinfiltrowali witrynę, pozostawiając jedno małe zdanie mówiące: „K***a, zostałeś zhakowany!” na białej stronie. Niezależna firma informatyczna była w stanie wyśledzić to wstecz do rosyjskiego programu hakerskiego, którego celem było usuwanie stron zawierających słowa lub zdania, które mogą być powiązane z nastrojami proukraińskimi.

W artykule zamieszczonym na stronie zwrócono uwagę na sytuację Czech w świetle wojny na Ukrainie, podkreślając, że Czechy są członkiem Unii Europejskiej i NATO oraz są zdystansowane od federacji rosyjskiej. Podkreślił, że kraj środkowoeuropejski pozostaje bezpiecznym miejscem dla międzynarodowych produkcji, które mogą przyjeżdżać i kręcić projekty.

Republika Czeska ma za sobą historię wspierania ukraińskich filmowców i współpracy z nimi, a wiele koprodukcji, które były realizowane przed wybuchem wojny, zostało teraz zatrzymanych. Kraj przyjął ponad 300 000 ukraińskich uchodźców i coraz bardziej wiadomo, że gdy rosyjski prezydent Władimir Putin kontynuuje inwazję na Ukrainę, będzie starał się zdobyć wpływy w całym bloku wschodnim.

Strona internetowa Czeskiej Komisji Filmowej została wznowiona, ale Zipkova powiedziała Wszykina, że to „kosztowny bałagan” i przywrócenie jej do porządku zajmie trochę czasu.

W innym miejscu dyskusji przy okrągłym stole paneliści z różnych środowisk z Europy Środkowej i Wschodniej długo dyskutowali o wpływie wojny na Ukrainie i jej wpływie na międzynarodowy przemysł filmowy. Dodatkowymi uczestnikami byli: Simone Baumann, dyrektor zarządzający German Films; Dagmar Sedláčková z Masterfilm; producentka filmów dokumentalnych Daria Bassel z Moonman; Uldis Cekulis VFS Films; i Directory Films Igor Savychenko.

Baumann, który jest doświadczonym koproducentem i jednym z czołowych europejskich ekspertów od Rosji, byłego bloku wschodniego i ich rynków audiowizualnych, powiedział, że kręcenie na Ukrainie jest trudne od 2014 roku, kiedy Rosja najechała i zaanektowała Półwysep Krymski od Ukrainy.

„Teraz nie jest wielkim problemem znalezienie pracy dla ukraińskich filmowców przy niektórych międzynarodowych lub niemieckich projektach” – powiedziała. „Większym problemem jest przyszłość ukraińskich filmów i ich własnych projektów. Jak zdobędą ich finansowanie?

Baumann podkreślił, że w tej chwili „nie ma sensu” mówić o rosyjskich koprodukcjach, a sytuacja na Ukrainie jest „całkowicie nie do zaakceptowania”. Zachęcała delegatów do szukania koprodukcji w regionie gdzie indziej.

„Nie ma sensu pracować z rosyjskimi filmowcami, chyba że są oni zdecydowani przeciwko opuszczeniu wojny i opuszczeniu kraju” – powiedziała.

Baumann wskazał na kryzys finansowy jako główny problem, przed którym stoi ukraińska społeczność filmowa.

„Nie jest tajemnicą, że Ukraina nie ma pieniędzy” – powiedziała. „Mam wątpliwości, czy w 2023 roku Ukraiński Instytut Filmowy będzie mógł otworzyć swoje programy finansowania, więc wszyscy musimy o tym pomyśleć”.

Ukraińska producentka Bassel wyraziła obawę, że „nie będziemy w stanie angażować się w projekty” i wskazała, że ​​jeśli europejskie filmy przyjadą do kręcenia na Ukrainie, a kraj nie zabezpieczy swojego lokalnego przemysłu, ukraińscy filmowcy ryzykują, że zostaną producentami usługowymi.

„To jest problem, ponieważ walczyliśmy o to i walczyliśmy o sprawiedliwość na rynku międzynarodowym io to, by być wysłuchanym” – powiedziała delegatom. „Ta walka trwała kilka lat”.

Zapytany o wezwania do bojkotu rosyjskiej sztuki i filmów na arenie międzynarodowej, Bassel powiedział, że „należy zawiesić kulturę rosyjską, a zwłaszcza rosyjskie filmy”.

Z pasją porównała sytuację do ruchów Black Lives Matter i #MeToo: „Ludzie reagowali agresywnie na te ruchy. Biali mężczyźni nie byli usatysfakcjonowani, że kobieta musi być w centrum uwagi, a potem pojawiło się White Lives Matter [backlash] także. Druga strona jest zawsze niezadowolona, ​​ale wiemy, że musimy wspierać uciskane grupy. To w zasadzie to samo”.

Czy ten post był pomocny?