Skip to content

Plotka o Harrym Potterze: Czy Warner Bros. był prawie pozwany w związku z rzekomym podobieństwem Zgredka do Władimira Putina?

16 de lipiec de 2023
l intro 1689094850

Filmy fantasy

Zgredek grymas

Pomimo tego, że pojawił się tylko w dwóch z ośmiu filmów składających się na oryginalną serię filmów o Harrym Potterze, można śmiało powiedzieć, że skrzat domowy Zgredek (głos użyczył Toby Jones) jest jedną z najbardziej lubianych postaci w serii. Po raz pierwszy pojawił się w „Harry Potter i Komnata Tajemnic”, Zgredek był skrzatem domowym, który służył pod dowództwem Lucjusza Malfoya (Jason Isaacs), zanim został uwolniony przez samego Harry’ego Pottera (Daniel Radcliffe) w ostatnich chwilach filmu.

Zgredek powraca w filmie „Harry Potter i Insygnia Śmierci: część 1”, gdzie poświęca się, by uratować Harry’ego i jego przyjaciół z otchłani Malfoy Manor – tragiczna śmierć konsekwentnie uznawana za jeden z najbardziej rozdzierających serce momentów w całej serii. Poza zaskakującym heroizmem, Zgredek zapada w pamięć dzięki charakterystycznemu wyglądowi. Jego wysoki piskliwy głos, wyłupiaste okrągłe oczy i ogromne uszy pomagają mu dopasować się do innych magicznych stworzeń Czarodziejskiego Świata.

Chociaż fantastyczny projekt Zgredka mógł zjednać mu sympatię wielu młodych kinomanów, krążąca od dawna plotka głosi, że szczególnie jeden mężczyzna poczuł się wyjątkowo urażony pojawieniem się Zgredka — prezydent Rosji Władimir Putin. Ta plotka krąży w Internecie od początku XXI wieku, a niektóre serwisy informacyjne sugerują, że sam Putin oskarżył franczyzę o dostosowanie jego podobizny do projektu Zgredka. Niektóre doniesienia twierdzą nawet, że Putin zagroził podjęciem kroków prawnych przeciwko Warner Bros. za domniemane podobieństwa między nim a rozczochranym skrzatem domowym. Niestety, ta historia wydaje się być całkowicie oparta na plotkach, ponieważ Warner Bros. nigdy nie został pozwany za podobieństwo Zgredka do Putina.

Cała historia oparta jest na niepotwierdzonych plotkach

Chociaż zabawne może być wyobrażenie sobie Władimira Putina wściekającego się z powodu jego podobieństwa do skrzata domowego Zgredka (ponieważ nieco są do siebie podobni), plotki o tym, że pozywa Warner Bros., wydają się bezpodstawne.

Plotki te wynikają z doniesień, które pojawiły się w 2003 roku, w których stwierdzono, że anonimowa rosyjska firma prawnicza planowała pozew przeciwko Warner Bros. za podobieństwa między Zgredkiem a Władimirem Putinem. Raporty twierdziły, że grupa rosyjskich prawników utrwaliła proces i nigdy nie określiła udziału Putina w tej sprawie. Raport The Guardian z 2003 roku twierdzi, że historia pojawiła się najpierw w rosyjskiej gazecie, a ewentualny proces sądowy był później omawiany przez rzecznika rosyjskiej gildii prawników w Radiu Wolna Europa. Raport odzwierciedlał również szum internetowy wywołany tą plotką, w której ponad 5000 fanów „Harry’ego Pottera” głosowało w ankiecie BBC dotyczącej podobieństwa Putina do łysiejącego elfa ze szpiczastymi uszami.

Drugi raport z The New York Times wyjaśnił, że nigdy nie wniesiono żadnego pozwu i że żaden z tych rzekomo poszkodowanych prawników nie mógł uzyskać komentarza — nawet po skontaktowaniu się z rosyjską gazetą, która pierwotnie opisała tę historię. Ponieważ z tych doniesień nigdy nie wynikało nic konkretnego, warto założyć, że są to tylko plotki, choć bardzo zabawne.

Czy ten post był pomocny?