Skip to content

Nowe plany budowlane Celebrimbor na pierścieniach władzy znaczą znacznie więcej niż myślisz

4 de wrzesień de 2022
l intro 1662161948

Celebrimbor wygląda poważnie

Zawiera spoilery dotyczące 1. sezonu „Władca Pierścieni: Pierścienie Mocy”, Odcinki 1 i 2 – „Cień przeszłości” i „Adrift”

Pod koniec pierwszego odcinka „Władcy Pierścieni: Pierścienie Mocy” Najwyższy Król Gil-galad (Benjamin Walker) wysyła swojego Herolda, Elronda Półelfa (Robert Aramayo), aby pomógł Lordowi Celebrimborowi z Eregionu (Charles Edwards) ze specjalnym zadaniem. Jest wiele tolkienowskich imion, ale mówiąc prościej: jeden przywódca elfów wysyła swojego zastępcę, aby pomógł innemu przywódcy elfów w naprawdę ważnym projekcie.

W drugim odcinku znacznie lepiej dowiadujemy się, na czym polega to zadanie specjalne. Gdy Elrond i Celebrimbor rozmawiają, ten ostatni wyciąga plany na specjalne warsztaty, które, no cóż, prowadził. Plany to, jak sam powiedział elficki lord, wieża, „która może pomieścić kuźnię potężniejszą niż jakakolwiek kiedykolwiek zbudowana. Zdolna zrodzić płomień gorący jak język smoka i czysty jak światło gwiazd”.

Celebrimbor wyjaśnia swoje ambicje wykorzystania tak imponującej kuźni do tworzenia rzeczy, które mogą zmienić Śródziemie na lepsze. Mówi też o dziwnie krótkich terminach (potrzebuję tego do następnej wiosny?), które są dziwnie skompresowane dla nieśmiertelnego elfa.

Pomijając dziwne harmonogramy, plany, które sugeruje Elf-Lord, prawdopodobnie nie są wykonane z całej tkaniny na potrzeby ekranowej historii showrunnerów JD Payne’a i Patricka McKaya. Sądząc po obrazach, możemy po prostu patrzeć na strukturę, która pochodzi prosto z pism JRR Tolkiena… budynek, który odgrywa instrumentalną rolę w historii Śródziemia.

Czy Pierścienie Mocy dają nam pierwsze spojrzenie na Dom Mirdaina?

JRR Tolkien nie podaje zbyt wielu szczegółów na temat historii Drugiej Ery Śródziemia (kiedy toczy się akcja „Pierścieni mocy”). Niemniej jednak jest tu i ówdzie niewiele wskazówek, które zespół kreatywny Amazon Prime wyraźnie wziął sobie do serca, gdy rozwijał swoją historię. Garść tych małych notatek dotyczy ludzi Celebrimbor i miejsca, w którym pracują.

Elfy Celebrimbora mieszkają na obszarze zwanym Eregion, gdzie budują stolicę o nazwie Ost-in-Edhil, co oznacza „Twierdza Eldarów”. Mieszkańcy tego obszaru nazywani są Gwaith-i-Mírdain, co oznacza Lud Jubilerów. „Silmarillion” opisuje tę grupę jako „wspólnotę rzemieślników w Eregionie, z których największym był Celebrimbor syn Currufina”.

W książce „Niedokończone opowieści” dostajemy kolejny mały wgląd w to, jak Gwaith-i-Mírdain uporządkowali swoje skupione na rzemiośle społeczeństwo – zdobądź to – budując centralny budynek, w którym mogli pracować i przechowywać swoje dzieła. Nazwa tego budynku nazywa się Domem Mírdainów, a jedna wzmianka o nim w książce mówi, że jest to „Dom Mírdainów, gdzie znajdowały się ich kuźnie i ich skarbce”. Nie będziemy tutaj wchodzić w szczegóły, ponieważ konkretny obszar tekstu, z którego pochodzi cytat, jest obszarem ciężkiego spoilera dla narracji „Pierścienie władzy”.

Nie ma jednak wątpliwości, że Dom Mirdaina to ważne miejsce. To skarbiec z wieloma fantastycznymi elfickimi przedmiotami. Jest to również miejsce z kuźniami, co wpisuje się w pragnienie Celebrimbora, aby zbudować wieżę z wyjątkową zdolnością do tworzenia potężnych przedmiotów.

Wykorzystując smoczy ogień i światło gwiazd

Plany Celebrimbor dotyczące budowy wieży

W „Pierścieniach mocy” Celebrimbor nie tylko wyraża pragnienie nowej kuźni — chce potężnego warsztatu, który naprawdę może rozgrzać. W swoim opisie tej nowej wieży użył słów „gorący jak język smoka i czysty jak światło gwiazd”, co jest prawdopodobnie podwójnym jajkiem wielkanocnym dla zagorzałych fanów Tolkiena, którzy mają oczy, aby ją zobaczyć.

Najpierw zajmijmy się częścią smoczego ognia. W książce „Drużyna Pierścienia” Gandalf mówi Frodo: „Mówi się, że smoczy ogień może stopić i pochłonąć Pierścienie Mocy, ale nie ma już na ziemi żadnego smoka, w którym stary ogień jest wystarczająco gorący …” Odniesienie Celebrimbora do smoczego ognia idealnie pasowało do pragnienia stworzenia naprawdę potężnej biżuterii w jego nowej kuźni, biżuterii, która musi być podgrzana do ekstremalnych temperatur, aby mogła zostać zarówno stworzona, jak i zniszczona.

Po drugie, jest trochę światła gwiazd. Książka „Niedokończone opowieści” opowiada o parze klejnotów, z których oba nazywane są Elessar lub Elfstone. Są potężne i naprawdę ważne. W rzeczywistości Aragorn otrzymuje jeden, a nawet otrzymuje przydomek Elessar w książkach „Władca Pierścieni”. Te kamienie są opisane jako klejnoty, które zawierają czyste, uwięzione światło słoneczne — a czym jest słońce? Zgadza się, to gwiazda. I zgadnij, kto tworzy jeden z Elessar? Tak. Celebrimbor.

Pomiędzy budową ogromnej kuźni a pragnieniem okiełznania mocy odpowiadającej zarówno smoczemu ogniu, jak i światłu gwiazd, można bezpiecznie założyć, że Celebrimbor szykuje się do zbudowania sobie mistrzowskiej kuźni i skarbca, który ostatecznie będzie znany jako Dom Mirdaina.

Czy ten post był pomocny?