Skip to content

Jak dokładne jest oskarżenie: odcinek 4 amerykańskiej historii kryminalnej?

29 de wrzesień de 2021
l intro 1632946780

„Impeachment” to najnowszy sezon w limitowanej serii antologii FX „American Crime Story”. Po pierwszych dwóch sezonach udramatyzowano proces o morderstwo OJ Simpsona i zabójstwo Gianniego Versace, odpowiednio, sezon 3 opowiada o próbach oskarżenia prezydenta Billa Clintona (Clive Owen) za jego romans ze stażystką Białego Domu Moniką Lewinsky (Beanie Feldstein). W szczególności spektakl skupia się na wielokrotnych domniemanych nadużyciach władzy przez Clinton z perspektywy kobiet, które ich doświadczyły. Przyjaźń między Lewinsky i jej powierniczką/ostateczną zdrajczynią Lindą Tripp (Sarah Paulson) jest szczegółowo zbadana, podobnie jak starania Pauli Jones (Annaleigh Ashford) o wymuszenie przeprosin od prezydenta za domniemane napaści na tle seksualnym.

Odcinek 4, „Godzina telefonu”, wyemitowany 28 września 2021 r. Przedstawia fatalny moment, w którym Tripp postanawia rozpocząć nagrywanie rozmów telefonicznych z Lewinsky, co ostatecznie odegra kluczową rolę w późniejszym procesie Clintona. Odcinek kończy się dodaniem Lewinsky’ego i Trippa do listy świadków w procesie Jonesa, co grozi upublicznieniem całego skandalu.

Jak w przypadku każdego programu lub filmu, który dramatyzuje wydarzenia historyczne, niektóre z „Impeachmentu” są prawdziwe, a niektóre są wymyślone. Oto, co jest faktem, a co fikcją w odcinku 4.

Linda Tripp zaczyna nagrywać rozmowy: częściowo dokładne

Na początku odcinka Linda Tripp odbiera telefon od Lucianne Goldberg (Margot Martindale), konserwatywnej wydawcy i aktywistki (przez PBS). Wcześniej w sezonie Goldberg przekazała książkę Tripp o jej wspomnieniach z pracy dla Vince’a Fostera. Teraz Tripp narzuca jej jeszcze bardziej sprośną historię: tajny związek Moniki Lewinsky z prezydentem Billem Clintonem. Goldberg jest zainteresowana, ale zachęca Tripp do nagrywania rozmów z Lewinsky w celach dowodowych i informuje ją, że jest to legalne. Tripp się zgadza.

Sugestia nagrywania rozmów telefonicznych rzeczywiście wyszła od Goldberga, który przyznał się do tego w „The New York Times”. Jednak serial charakteryzuje poradę jako motywowaną pragnieniem Goldberga sprzedania książki Trippa. Goldberg i Tripp twierdzili, że powodem nagrywania rozmów telefonicznych była chęć instynktu samozachowawczego, a nie pieniądze (za pośrednictwem Slate).

„Ostrzegałem ją, żeby się zakryła” – powiedział Goldberg The Times. „Powiedziałem jej, że bez taśmy nikt by w to nie uwierzył, że jest to zbyt bolesne, by w to uwierzyć. I ostrzegłem ją, co się z nią stanie, jeśli pójdzie dalej, że [Clinton] szlamowa maszyna zaczęłaby wyrzucać o niej różne rzeczy. Ale jak w wielu momentach w tym serialu, nie można poznać prawdziwych motywacji ludzi. Wszystko, co musimy kontynuować, to to, co powiedzieli publicznie.

Goldberg powiedział również Trippowi, że nagrywanie Lewinsky’ego bez jej zgody jest legalne. W rzeczywistości różne stany mają różne zasady dotyczące zgody na podsłuch. Chociaż było to legalne w rodzinnym stanie Goldberga w Nowym Jorku, było nielegalne w Maryland, gdzie mieszkał Tripp. Tripp określił to później jako „uczciwy błąd”. Prokuratorzy federalni później rozważali ściganie Trippa za nielegalne podsłuchy, ale ostatecznie wycofali oskarżenia (za pośrednictwem Vulture).

Poszukiwania nowej pracy Moniki Lewinsky: częściowo trafne

Kiedy zaczyna się czwarty odcinek, Monica Lewinsky wciąż bezskutecznie próbuje odzyskać swoją pracę w Białym Domu. Tymczasem Linda Tripp i Lucianne Goldberg przekazują część nagrań Trippa dziennikarzowi Newsweeka Michaelowi Isikoffowi (Danny Jacobs). Isikoff odmawia doniesienia o nich, chyba że w grę wchodzi wyraźne nadużycie władzy, jak quid pro quo. Tak więc Tripp zachęca Lewinsky, aby naciskał na prezydenta Billa Clintona, aby znalazł dla niej pracę w Nowym Jorku, która nie pochodzi z Białego Domu. Prowadzi to do oferty pracy od ambasadora ONZ Billa Richardsona, której Lewinsky odrzuca. Lewinsky następnie spotyka się ze współpracownikiem Clinton, Vernonem Jordanem (Blair Underwood), który pomaga jej uzyskać ofertę pracy z działu public relations Revlona. Gdy spotkanie się kończy, Jordan klepie Lewinsky’ego w pośladki.

Według Madeleine Kaplan, badaczki podcastu Slate „Slow Burn”, który dotyczył skandalu Lewinsky-Clinton, spotkanie Trippa, Goldberga i Isikoffa rzeczywiście miało miejsce, ale Isikoff później zaprzeczył, jakoby zachęcał ich do dalszego manipulowania Lewinskym w celu uzyskania dodatkowych dowodów (przez Sępa).

Lewinsky rzeczywiście otrzymał obie oferty pracy, chociaż oferta pracy dla personelu ambasadora ONZ pochodziła od szefa sztabu Richardsona, a nie od samego ambasadora (za pośrednictwem Slate). Odbyło się również spotkanie z Jordanem, w tym policzek. Opisując ten moment śledczym Kennetha Starra, Lewinsky nazwał ten policzek „zabawnym”, tak jak mówił Jordan, „Wynoś się stąd, dzieciaku” (za pośrednictwem The Tampa Bay Times).

Niesławna niebieska sukienka: zakwestionowana

Praktycznie każdy, kto przeżył skandal z impeachmentem Clintona, pamięta „niebieską sukienkę” i jej niesławną plamę, a odcinek 4 w końcu ją wprowadza. W serialu Monica Lewinsky zaprasza Lindę Tripp na drinka, który zamienia się w nocowanie. Tripp mówi Lewinsky’emu, że straciła trochę na wadze, a Lewinsky zachęca ją do przymierzenia niektórych jej ubrań. Podczas szperania w szafie Lewinsky’ego Tripp potyka się o niebieską sukienkę, a Lewinsky mówi jej, jak to się stało.

Według Kaplana wielką nieścisłością w tej scenie było to, że to Tripp jako pierwszy zauważył plamę i zorientował się, co to jest, a nie Lewinsky, tak Tripp opisuje incydent w dokumencie HBO „Monica w czerni i bieli” (poprzez Łupek).

Jednak showrunnerka „Impeachment” Sarah Burgess powiedziała, że ​​napisała scenę przy udziale Lewinsky’ego, który jest również producentem serialu. Burgess powiedziała, że ​​początkowo miała inną wizję sceny, ale później ją zrewidowała, aby zwiększyć atrakcyjność Lewinsky’ego. „To dawało Monice więcej głosu i wyjaśniało, dlaczego to ma, i opowiada prawdziwą historię tego, co się stało” – powiedział Burgess Yahoo.

Przeszłe relacje Lewinsky’ego: dokładne

Podczas nocowania Monica Lewinsky opowiada Lindzie Tripp o swojej historii randek przed prezydentem Billem Clintonem. Lewinsky opisuje pierwszy raz, kiedy się zakochała. W liceum dołączyła do szkolnego wydziału teatralnego. Pracownik szkoły o imieniu Andy zainteresował się nią i zaczęli się spotykać. Lewinsky dowiedział się później, że Andy był zaręczony, co sprawiło, że był to romans. Według Lewinsky’ego, Andy zachęcał ją do zaprzyjaźnienia się z jego żoną, aby mieli pretekst do spotkania. Kiedy Lewinsky rozważał studia, Andy zachęcił ją do uczęszczania do szkoły w Portland w stanie Oregon, co zrobiła. Później, kiedy Andy został zmuszony do odejścia z pracy po kolejnym nieodpowiednim związku ze studentem, przeniósł swoją rodzinę do Portland i ich romans trwał dalej. Lewinsky opisuje również utratę dziewictwa w wieku 14 lat z powodu napaści seksualnej ze strony wychowawcy obozowego.

Nie jest jasne, czy ta rozmowa między Lewsinkym i Trippem rzeczywiście miała miejsce, ale jest to dokładne przedstawienie życia osobistego Lewinsky’ego. „Andy” to mężczyzna o imieniu Andy Bleiler, z którym Lewinsky rzeczywiście związał się, gdy był żonaty i pracował w jej szkole. W 1998 roku Bleiler ujawnił swój związek z Lewinsky za pośrednictwem swojego prawnika Terry’ego Gilesa.

Według Kaplana napaść seksualna, gdy Lewinsky miał 14 lat, nie była znana publicznie przed wyemitowaniem „Impeachmentu” (via Vulture). Ale znowu, Lewinsky był producentem trzeciego sezonu i osobiście sprawdzał każdy scenariusz, zanim został nakręcony. Jak Beanie Feldstein powiedziała Yahoo: „Wiedziałem, że każde słowo, które wypowiadałem, zostało zatwierdzone i najpierw byłem u Moniki”.

Reakcja Clintona na umieszczenie Lewinsky’ego i Trippa na liście świadków Jonesa: trafna

Gdy odcinek się kończy, Lucianne Goldberg informuje konserwatywnych prawników pracujących za kulisami w sprawie Pauli Jones na temat relacji prezydenta Billa Clintona z Monicą Lewinsky, a prawnicy Jonesa decydują się dodać Lewinsky’ego i Lindę Tripp do listy świadków, aby nadać swojej sprawie większą wagę . Prawnik Clintona, Bob Bennett (Chris McDonald) informuje prezydenta, że ​​obie kobiety zostały wezwane do złożenia zeznań, co oznaczałoby, że jego związek z Lewinsky’m w końcu zostałby upubliczniony.

Bennett sugeruje, że Clinton nadal może załatwić sprawę Jonesa i utrzymać swój związek z Lewinsky’m w tajemnicy. Zamiast tego Clinton mówi: „Bob, myślisz, że jestem cholernie szalony?” Następnie Clinton idzie ze wstydem, mijając kilka portretów byłych prezydentów i wchodzi do sypialni Pierwszej Damy Hillary Clinton (Edie Falco), by wreszcie wyjaśnić swój romans z Lewinskym.

Według Kaplana scena z Bennettem dokładnie odzwierciedla ten moment. Linia Clintona jest bezpośrednim cytatem z książki Jeffreya Toobina „A Vast Conspiracy: The Real Story of the Sex Scandal That Nearly Dough Down a President”, na której opiera się „Impeachment”. Ale marsz wstydu do sypialni Hillary Clinton to najprawdopodobniej trochę swobody twórczej (poprzez Vulture).

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, padło ofiarą napaści na tle seksualnym, dostępna jest pomoc. Odwiedź witrynę sieci krajowej Rape, Abuse & Incest National Network lub skontaktuj się z krajową infolinią RAINN pod numerem 1-800-656-HOPE (4673).

Czy ten post był pomocny?