Skip to content

Indiana Jones składa hołd zmarłemu Seanowi Connery’emu w jednej idealnej scenie

1 de lipiec de 2023
l intro 1688152990

Filmy Akcja i przygoda

Indiana i Henry Jones stoją razem

Zawiera spoilery z filmu „Indiana Jones i tarcza przeznaczenia”

Historia zawsze odgrywała kluczową rolę w przygodach Indiany Jonesa (Harrison Ford) i nie bardziej niż w ostatnim rozdziale Dobrego Doktora. Oprócz zabawy z czasem, „Indiana Jones and the Dial of Destiny” opowiada zarówno o dziedzictwie naszego bohatera i tym, co pozostawił, jak i o tytułowym zakurzonym relikcie, na który poluje.

Jest jednak wyjątek w przypadku tego konkretnego mistycznego McGuffina, ponieważ to nie on początkowo go szukał. Zamiast tego, to poszukiwanie skarbów rozpoczyna się dzięki uprzejmości chrześniaczki Indy’ego, Heleny Shaw (Phoebe Waller-Bridge). Przedmiot, który prześladował ją przez większość życia, tarcza była obsesją jej ojca i starego przyjaciela Indy, Basila Shawa (Toby Jones), który próbował złamać jej ukryte możliwości. Oczywiście, jeśli znasz swoją historię z tym bohaterem najazdów na grobowce OG, wiesz, że Indy miał własne problemy ze znalezieniem skarbów związane z własnym ojcem w jednej z największych przygód franczyzy.

W 1989 roku, kiedy większość wielkich przebojów serialowych pojawiała się w trójkach (przepraszam, „Rocky”), Indiana Jones i jego kochany stary tata, grany przez nieżyjącego już wielkiego Seana Connery’ego, wyruszyli na poszukiwanie Świętego Graala w „Indianie Jonesie i ostatnia krucjata”. Niemal zwieńczenie oryginalnej przygody Indy’ego dzięki genialnej dynamice między dwoma głównymi bohaterami, przykuło do siebie przesłanie, że rodzina jest zawsze najważniejsza. Nic dziwnego, biorąc pod uwagę szczegóły w „Dial of Destiny”, w krótkim momencie Indy przypomina sobie o tym.

Indy krótko powraca do przeszłych grzechów w The Dial of Destiny

Podczas ostatniej kariery Harrisona Forda jako jego alter ego archeologa, „Indiana Jones and the Dial of Destiny” przypomina swoim kultowym fedorą poprzednie filmy, z najbardziej subtelnym ukłonem w stronę „Indiana Jones i ostatnia krucjata”. Po jego ponownym spotkaniu z Heleną, pieszczotliwie nazywaną Wombatem, próbuje przekonać swojego legendarnego ojca chrzestnego, by dołączył do jej przygody, mając nadzieję na odnalezienie drugiej połowy Antykithiry.

Podczas rozmowy Indy zastanawia się, dlaczego Helena wyruszyła po skarb, który doprowadził jej własnego ojca do szaleństwa. Jej odpowiedź jest dosadna i na temat, odpowiadając po prostu: „Czy nie?”

To reakcja, która uderza w nostalgiczny nerw, Ford bez wysiłku gra bez słowa. Indy zna odpowiedź z powodu podróży, którą odbył wiele lat, zanim zaczął szukać swojego ojca, a potem szukał Graala, na punkcie którego miał obsesję jego własny tata. Ta misja kosztowałaby ich oboje życie, gdyby nie serdeczna dłoń kochającego taty i prośba, która wciąż wywołuje gęsią skórkę („Indiana, odpuść”).

Niestety, Helena nie otrzymuje tej samej szczerej lekcji od swojego ojca, biorąc pod uwagę, że już dawno nie żyje. Zamiast tego pozostawiono jej ojcu chrzestnemu, aby w końcu dał jej trochę perspektywy, co z kolei ustanawia odkupieńczą chwilę, z której Henry Jones Sr. byłby dumny.

Historia lubi się powtarzać w przypadku Indiany Jonesa

Indiana Jones wyglądający zdumiony w jaskini

Ostatni akt „Dial of Destiny”, choć nieco bardziej ekstrawagancki niż „Ostatnia krucjata”, wciąż przypomina przesłanie podobne do tego, kiedy Indy został dosłownie wystawiony na próbę, by ocalić swojego umierającego ojca. Podobnie jak jego kochany stary tata, Jones zostaje wyjęty z powodu poważnej rany postrzałowej i kończy mu się czas, aby się nią zająć, biorąc pod uwagę jego obecny punkt w historii.

Pragnąc zostać tam, gdzie jest i stać się częścią starożytnego świata, który studiował przez całe życie, jego chrześniaczka ma inne plany i jest zdeterminowana, by przywrócić jedyną część rodziny, jaka jej pozostała. Jones jest nieugięty, że nie ma już nic do zaoferowania, jeśli wróci, ale Wombat jest zdeterminowany, aby pokazać mu, że jest inaczej.

To kolejny moment, w którym znużony chłopiec Jones jest gotów zakończyć ten dzień, tylko po to, by młody poszukiwacz przygód upewnił się, że nie rzucą ręcznika. Chociaż może nie obejmować chodników przypominających magiczne oczy i mądrych wyborów, jak w „Ostatniej krucjacie”, nagła decyzja Heleny w dyskusji jest równie szczera. Dzięki temu Indy zdaje sobie sprawę, że wielki poszukiwacz przygód ma jeszcze życie i kolejną szansę na naprawienie krzywdy. W końcu nie liczą się lata, a przebieg.

Czy ten post był pomocny?