Skip to content

Indiana Jones 5: Jak tarcza przeznaczenia zrywa z tradycją Indii

8 de lipiec de 2023
l intro 1688605908

Filmy Akcja i przygoda

Indy patrzy na Tarczę Przeznaczenia

Spoilery do filmu „Indiana Jones i tarcza przeznaczenia”.

Fani serii „Indiana Jones” mogli zauważyć w „Indianie Jonesie i tarczy przeznaczenia”, że zakończenie tej historii odzwierciedla inny wynik niż wszystkie poprzednie filmy Indy.

W piątym i ostatnim rozdziale sagi Indiana Jones (Harrison Ford) znajduje Antykithirę Archimedesa, czyli Tarczę Przeznaczenia, złożony mechanizm, którego szukał przez całe życie. Znalezienie bezcennego artefaktu nie jest jednak łatwym zadaniem dla Indy’ego i jego chrześniaczki, Heleny Shaw (Phoebe Waller-Bridge). Nazistowski naukowiec Jürgen Voller (Mads Mikkelsen) również chce mieć urządzenie, aby móc otworzyć portal czasowy do przeszłości i zmienić bieg historii.

Zatrzymując tarczę w filmie „Indiana Jones and the Dial of Destiny”, seria filmów zrywa z tradycją w odniesieniu do miejsca, w którym starożytne artefakty kończą się w pierwszych czterech rozdziałach sagi. Oczywiście celem Indy’ego jest zwykle pokazywanie jego bezcennych odkryć w miejscach, w których publiczność może je zobaczyć, ponieważ często narzeka: „To powinno być w muzeum”. Ale oprócz okazjonalnych relikwii, takich jak krucyfiks Coronado, który udało mu się odzyskać w pierwszym akcie „Indiany Jonesa i ostatniej krucjaty” z 1989 roku, plany archeologa generalnie są chybione.

Relikwie, które odzyskuje Indiana Jones, znikają i pojawiają się ponownie na różne sposoby

Indiana Jones przez cały czas trwania sagi filmowej udowadniał, że pełne przygód życie archeologa obejmuje wiele scenariuszy zagrażających życiu. W „Poszukiwaczach zaginionej Arki” z 1981 roku – który według fanów w ankiecie Loopera jest absolutnie najlepszym filmem „Indiany Jonesa” – Indy odzyskuje Arkę Przymierza po starożytnej ceremonii, która unicestwia jego nazistowskich wrogów. Jednak odważne wysiłki Indy’ego i jego miłosnej partnerki Marion Ravenwood (Karen Allen) idą na marne.

Pod koniec „Poszukiwaczy zaginionej Arki” Arka jest zamykana w skrzyni i przewożona w pozornie niekończące się okolice nieznanego, ściśle tajnego obiektu rządowego USA. Nieoczekiwanie ujawniono, że lokalizacja znajduje się w hangarze w Strefie 51 Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych w Nevadzie podczas wydarzeń z filmu „Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki” z 2008 roku, gdzie podczas sceny pościgu w hangarze z udziałem Indy, skrzynia jest częściowo pęknięty, aby odsłonić Arkę.

Odkąd poszukiwacz przygód wpada na kolejną przygodę w filmie „Indiana Jones i Świątynia Zagłady” z 1984 roku, biurokracja rządowa nie jest czynnikiem decydującym, ale sumienie Indy tak. Artefakty w centrum filmu, którego akcja toczy się w Indiach, to trzy potężne Kamienie Sankary, których nikczemny arcykapłan Mola Ram (Amrish Puri) używa do opętania i zniewolenia dzieci w swojej podziemnej kryjówce. Podczas swojej kulminacyjnej bitwy z Mola Ram, Indy traci dwa kamienie, ale zwraca artefakt i prowadzi uwolnione dzieci do wioski, z której zostały skradzione.

Indy wypuszcza artefakt w Ostatniej krucjacie, a Kryształowa Czaszka zaczyna żyć własnym życiem

Henry trzyma się Indy'ego

Podobnie jak w przypadku dwóch pierwszych filmów z sagi, Indy pozostaje z pustymi rękami w filmie „Indiana Jones i ostatnia krucjata” z 1989 roku oraz w „Indianie Jones i królestwie kryształowej czaszki” z 2008 roku. W „Ostatniej krucjacie” Indy i jego ojciec, Henry Jones Sr. (Sean Connery), ścigają Świętego Graala, którego moc zostaje ostatecznie wykorzystana do uratowania życia Henry’ego. Jednak relikt wypada z uścisku Indy’ego, gdy świątynia, w której znajduje się Graal, rozpada się. Indy próbuje sięgnąć po kielich po tym, jak wpadł w szczelinę, ale Henry namawia syna, by „puścił go”.

Podczas gdy Indy przynajmniej miał szansę zatrzymać Świętego Graala w „Ostatniej krucjacie”, nie było szans, aby wracał do domu z tytułowym obcym obiektem w „Królestwie Kryształowej Czaszki”. Czaszka, jak się okazuje, musiała zostać umieszczona na bezgłowym szkielecie, co aktywuje łańcuch wydarzeń, w których obca istota zostaje reanimowana. Wszelkie nadzieje na zachowanie jakichkolwiek pozostałości z miejsca zdarzenia giną, gdy podziemna komnata, w której przebywa obcy, okazuje się być częścią wnętrza UFO, które unosi się spod peruwiańskiej świątyni i znika.

Tak więc, chociaż Indy przynajmniej posiada Tarczę Przeznaczenia na wszystkie swoje kłopoty w ciągu ostatnich 42 lat, nie ma gwarancji, że pozostanie ona z archeologiem na długo. W końcu, jeśli Indy dotrzyma obietnicy złożonej swojemu zmarłemu partnerowi w przygodach, ojcu Heleny, Basilowi ​​Shawowi (Toby Jones), zniszczy tarczę, aby upewnić się, że nigdy nie dostanie się w niepowołane ręce.

Czy ten post był pomocny?