Skip to content

Doug Dalton nie żyje: wieloletni prawnik Romana Polańskiego miał 92 lata

22 de sierpień de 2022
roman polanski may 2017

Nieco temu dowiedziałem się, że zmarł Robert Douglas Dalton, najbardziej znany jako wieloletni prawnik Romana Polańskiego.

To nie była niespodzianka. Doug, jak go nazywano, miał według moich obliczeń prawie 93 lata i od jakiegoś czasu chorował. Jego syn Bart potwierdził śmierć. Ostatecznie wydaje się, że przyczyną była niewydolność serca. Ale tak naprawdę czas go po prostu dogonił.

Mimo to poczułem wstrząs, gdy dokumentalistka Marina Zenovich, która zrobiła szeroko oglądane Roman Polański: Poszukiwany i pożądany, zadzwonił, żeby powiedzieć, że Doug zniknął. Jeśli miałeś do czynienia z Dougiem, chociaż trochę, wiedziałeś, że umarła wraz z nim niesamowita, staromodna prawość. Miał go i nigdy go nie stracił. Bardzo niewielu, zarówno w zawodzie prawniczym, jak i poza nim, podzielało jego uparte oddanie właściwej ścieżce. W drodze świadectwa Zenovich faktycznie nadał swojemu synowi drugie imię „Dalton”. To trochę niesamowite, ale nie do końca – Doug Dalton w ten sposób wpływał na ludzi.

Hollywood i media zgony w 2022 roku: Galeria zdjęć

Po raz pierwszy zetknąłem się z Daltonem około 15 lat temu, kiedy rozważał ponowną próbę zbadania przez sądy tego, co uważał za nadużycia prawne w sprawie Polańskiego, mimo że Polański pozostawał uciekinierem i technicznie wykluczono go z rozprawy.

Nie było to coś, co wydawał się szczególnie chętny, przynajmniej nie tak, jak opisywał sytuację podczas śniadania w, jeśli pamiętam, Wilshire Country Club, niedaleko jego domu w Hancock Park. Dalton (tylko w jednym aspekcie znacznej kariery prawniczej) reprezentował Polańskiego, odkąd został po raz pierwszy oskarżony o gwałt i szereg innych przestępstw w 1977 roku. wyżymaczka: wielka ława przysięgłych, ugoda sądowa, sądowa sztuczka, zbiegły klient, burza medialna, nieudane próby rozwiązania problemu, co tylko chcesz.

Dalton, jak to rozumiałem, tak naprawdę nie spodziewał się zwycięstwa. I rzadko, jeśli w ogóle, opowiadał o osobistych cierpieniach Polańskiego – w końcu filmowiec przyznał się do winy seksualnej na 13-latce i uciekł z kraju w obliczu wyroku.

Ale Dalton miał niemal obsesję na punkcie integralności systemu prawnego. Wierzył w to i mocno czuł, że system, gdy zawiódł, musi zostać pociągnięty do odpowiedzialności. Chciał, żeby sądy w Los Angeles naprawiły swoje własne krzywdy, nie tyle ze względu na Polańskiego, ale na resztę z nas. Jeśli transakcje „tylnymi drzwiami”, zawarte i dobrowolnie złamane, stały się przedmiotem sprawiedliwości, nikt nie był bezpieczny.

Wspomagany (i ostatecznie zastąpiony) przez swojego syna prawnika Barta, Dalton ponownie zajął się sprawą. Połączył siły z innymi prawnikami, przysiągł, że przypomni sobie dawno minione wydarzenia, przemaszerował przez dość udaną, ale nie ostateczną apelację i otworzył nowe dowody na współczesne manewry sądowe w tej sprawie.

On tego nie rozwiązał. Polański wciąż jest zbiegiem. Sąd Najwyższy, w chwili pisania tego tekstu, nie podjął jeszcze działań w związku z sugestią sądu apelacyjnego, która twierdziła, że ​​należy zająć się uchybieniem urzędowym w sprawie.

A Doug Dalton odszedł. Pozostawia jednak po sobie spuściznę szacunku dla prawa i oczekiwania, że ​​system prędzej czy później sam się naprawi.

W moich kontaktach z nim, każdy z osobna, był uczciwy.

Czy ten post był pomocny?