Skip to content

Dlaczego animowany „Super Mario Bros” pobił rekordy kasowe i nie powiodło się zdjęcie z 1993 roku

9 de kwiecień de 2023
7 Eleven night

Podczas gdy streamerzy zwykle utrzymują się z oszczędnych budżetów marketingowych, wypychając treści głównie w swoich menu, większość studiów filmowych, takich jak Universal, wciąż ma wszystkie supermoce na świecie, aby wysadzić film z kanonu.

Ale jest coś, o czym należy pamiętać, gdy szczegółowo opisujemy poniżej podręcznik promocyjny Universal w napędzaniu Illumination / Nintendo Film Super Mario Bros do kilku rekordów otwarcia (377 mln $ WW, 204,6 mln $ 3-dniowe).: Sama własność intelektualna i maszyna marketingowa nie napędzają filmu do wielkich wyżyn kasowych.

Film też musi być świetny. Jakkolwiek subiektywnie i prostolinijnie to brzmi, jeśli chodzi o ujęcie funkcji z zawsze popularnej gry wideo Super Mario Bros, oznaczało to wierność samemu materiałowi źródłowemu: grze. I właśnie to zrobili Illumination i filmowcy Aaron Horvath i Michael Jelenic w tej drugiej rundzie gry Nintendo na dużym ekranie. Wszystko zaczęło się od współpracy z oryginałem Super Mario Bros architekt gry Shigeru Miyamoto, który był bezpośrednim producentem filmu animowanego.

Jest atutem, którego nie miała pierwsza pełnometrażowa adaptacja na żywo z 1993 roku, a dystrybuowany przez Disney / Hollywood Pictures tytuł ostatecznie zakończył katastrofalne 40 milionów dolarów WW z prawie 50 milionów dolarów kosztów produkcji.

Najlepsze maszyny do marketingu filmowego w mieście – a Universal ma jedną z nich – nie działają bez filmu, który łączy się z publicznością (a studia mogą rozszyfrować ten apel z dużym wyprzedzeniem). Super Mario Bros z łatwością uzyskał ocenę A CinemaScore i 88% wyjść z PostTrak, z 75% definitywną rekomendacją, w przeciwieństwie do filmu z 1993 roku B+ i 29% oceny publiczności na Rotten Tomatoes.

The Super Mario Bros uniwersum gier od połowy lat 80. zarobiło na całym świecie 22 miliardy dolarów i sprzedało blisko 400 milionów gier. W 1993 roku Super Mario Bros. był wciąż na tyle popularny, że wywołał panikę w kasie. Wystawca ze Środkowego Zachodu, Rick Roman, wysłał list (korespondencję, którą przeczytaliśmy) do ówczesnego prezesa Disney Studios, Jeffreya Katzenberga, szczegółowo opisując swoje teorie na temat tego, dlaczego film Rocky’ego Mortona i Annabel Jankel upadł.

„W jaki sposób film, który ma 56 milionów dzieci grających w grę wideo Mario, bezlitośnie przyciąga mniej niż 10% z nich?” napisał Roman w liście z 22 czerwca 1993 r. Zdjęcie otworzyło się na 4-dniowy weekend z okazji Dnia Pamięci o wartości 8,5 miliona dolarów.

„Odpowiedź leży w sloganie reklamowym wybranym do sprzedaży filmu: „To nie jest żadna gra”. Kinematografia Bracia Super Mario było właśnie to, że „to nie była gra”” – napisał Roman.

Katzenberg odpowiedział Romanowi miesiąc później, 22 lipca 1993 r., Pisząc: „Mamy kilka własnych teorii dotyczących studia i uważamy, że z różnych powodów film nie zadowolił wielu fanów gry wideo. Chociaż film był pełen ambicji i wyobraźni, nie miał na celu jedynie przeniesienia gry wideo na ekran. Twórcom filmu udało się stworzyć fantazyjny świat, ale ostatecznie scenariusz nie wyszedł tak, jak mógł lub powinien”.

Katzenberg dodał dalej: „Jak być może wiesz, Hollywood Pictures nie w pełni finansowało ani nie nadzorowało kreatywnej kontroli nad filmem Bracia Super Mario. Film został zrealizowany przez naszych partnerów z firmy Cinergi z hollywoodzkim szyldem, a Buena Vista Pictures Distribution jako podmiot dystrybuujący w tym przypadku”.

Jak każdy świetny film animowany (pomyśl Shrek), Oświetlenie przygasło Super Mario Bros dopasowując obecnie największe nazwiska w filmie do ich podobizn, tj. Charlie Day jako Luigi, Jack Black jako Bowzer, Anya Taylor-Joy jako Princess Peach, Seth Rogen jako Donkey Kong itp.

Potem było strażnicy Galaktyki gwiazda Chris Pratt w tytułowej roli Mario. Na początku wydawało się, że po jesiennym zwiastunie pojawiły się negatywne rozmowy w Internecie, że podszywanie się pod Pratta nie było wystarczająco włoskie. Jednak na szczęście przeszło to przez Universal/Illumination/Nintendo i najwyraźniej nie wpłynęło na sprzedaż biletów na animowane zdjęcie. Niepowodzenie produkcji aktorskiej z 1993 roku, która była pogrążona w problemach produkcyjnych (przeczytaj artykuł Variety tutaj), miała być prequelem i wymyślono historię niezwiązaną z grą wideo, której akcja toczy się w siostrzanym świecie Dinohatten. Protag Daisy dowiaduje się, że jest potomkinią dinozaurów i zostaje porwana przez króla Koopę (Dennis Hopper). Toad nie jest gadającym grzybem, ale punkrockowcem. Hydraulicy z Brooklynu Mario i Luigi (Bob Hoskins i John Leguziamo) ostatecznie ratują ją przed Koopą. Brak zaangażowania Miyamoto jeszcze bardziej pogorszył porażkę zdjęcia. W tamtym czasie film był eksperymentem licencyjnym dla Nintendo, a korporacja gier wideo dała filmowcom twórczą kontrolę. Okazało się, że był to zły ruch z perspektywy czasu, który uniemożliwił Nintendo zrobienie kolejnego Super Mario Bros film ponownie, dopóki dekady później nie nawiązali współpracy z Illumination.

Universal wystrzelił Film Super Mario Bros zwiastun na jesiennym panelu New York Comic-Con z synchroniczną integracją z Nintendo Direct (cyfrowa konferencja prasowa marki YouTube) wraz z globalną cyfrową premierą. Drugi zwiastun pojawił się w listopadzie i był również dołączony do świątecznego filmu, który trzeba zobaczyć, Awatar: Droga wody. Drugi zwiastun został również ulepszony dzięki integracji z The Game Awards, 60-sekundowym spotem Niedzielna nocna piłka nożna, i 30-sekundowe miejsce w meczu o mistrzostwo świata. Do tej pory trzy Film Super Mario Bros zwiastuny zgromadziły ponad 750 milionów wyświetleń na całym świecie.

Pod koniec 2022 roku rozpoczęła się również globalna kampania McDonald’s Happy Meal dla tego zdjęcia, która obejmowała przejęcie Happy Meal Box, tematyczne punkty sprzedaży, aktywacje cyfrowe i społecznościowe oraz niestandardowy animowany / hybrydowy spot telewizyjny z akcją na żywo . Kampania obejmowała 118 rynków i ponad 35 000 lokalizacji. Partnerstwo obejmowało dwie różne serie Happy Meal Premium, w tym plastikowe figurki, które były dostępne w prawie każdej globalnej lokalizacji McDonalds na całym świecie.

Na przełomie stycznia i lutego br Film Super Mario Bros kampania rozciągająca się na kilka miejsc w meczach mistrzostw NFL i NBA All-Star Game, prowadząca do uruchomienia strony filmu SMBPlumbing, która przebiła się przez hałas dzięki uruchomieniu w niedzielę Super Bowl. Ruch w witrynie osiągnął ponad 35 milionów interakcji i ponad 1,6 miliona użytkowników na całym świecie. Funkcja chatbota na stronie podobno osiągnęła wydajność w ciągu godziny od uruchomienia i musiała zostać przebudowana, aby zaspokoić całe zapotrzebowanie.

Pod koniec lutego, zasadniczo na miesiąc przed premierą, Universal zdecydowało się przesunąć krajową datę premiery zdjęcia na środę przed Wielkanocą (zamiast Wielkiego Piątku), aby zsynchronizować pełne globalne wydanie dnia i daty. Sprytne posunięcie, jak Film Super Mario Bros pobił rekord otwarcia dla filmu animowanego na całym świecie, pobijając Zamrożony 2358,2 miliona dolarów, a także pobił 5-dniowy rekord Illumination (pokonując Nikczemny ja 25-dniowy z 143 milionami dolarów) i 146,3 miliona dolarów 3-dniowego rekordu (pobicie Minionki115,7 mln dolarów).

10 marca jest Dniem Mario Nintendo od 2016 roku (10 marca przypomina nazwę Mario). Właśnie wtedy ruszyła przedsprzedaż biletów na ten film. Trzeci zwiastun spadł i pojawiła się obsada Program Kelly Clarkson i zebrali się razem z The Roots, Illumination Boss Chrisem Meledandrim i Miyamoto, aby zaśpiewać piosenkę przewodnią Mario The Tonight Show with Jimmy Fallon.

Były reklamy telewizyjne tego zdjęcia podczas March Madness, a także podczas programów latynoskich i latynoskich, które prowadziły wszystkie widownie w Stanach z wynikiem 40%. Film wyświetlał się w grze na takich stronach z grami dla dzieci, jak Roblox, Minecraft i Fortnite.

Co jest niezwykłego w tym otwarciu Super Mario Bros. polega na tym, że został zrealizowany bez globalnej kampanii promocyjnej o wartości ponad 100 mln USD, z których wiele zwykle obejmuje partnera samochodowego (partnerzy samochodowi nie są standardem w przypadku kampanii marketingowej filmu animowanego).

Oprócz McDonald’s była promocja Shake Shack, z Super Mario bracia przejęcie lokalizacji Shake Shack w nowojorskiej dzielnicy Dumbo od 30 marca do 2 kwietnia. Wewnątrz i na zewnątrz chaty znajdował się branding filmowy, specjalne produkty spożywcze, prezenty produktowe i możliwości robienia zdjęć z dużym blokiem ze znakiem zapytania, The Super Mario Bros. Hydraulik Van i Mario Kart.

Aby rozpocząć współpracę, 30 marca odbyło się wydarzenie dla influencerów i prasy, którego gospodarzem był Chance the Rapper. Shake Shack promował również partnerstwo w swoich sklepach w całym kraju. W 20 swoich lokalizacjach, a także w mediach społecznościowych i cyfrowych, przesłali wiadomość o szansie wygrania biletów na film przy zakupie „Shroom Burger”.

W Meksyku 7-Eleven było partnerem, a Super Mario Bros. przejmowało sklepy wewnątrz i na zewnątrz w Monterrey (ich największa lokalizacja w Meksyku), a także w Mexico City. Aby uczcić instalację w Monterrey, 28 marca 7-Eleven zorganizowało inaugurację, na którą zaprosili prasę, influencerów i konsumentów. Wydarzenie miało ceremonię oświetlenia, światła i muzykę oraz pojawienie się Mario Kart. Większy program 7-Eleven obejmował oznakowanie w sklepach we wszystkich 1875 sklepach 7-Eleven w kraju.

Skierowana do fanek Mario Bros, firma LUSH Cosmetic oferowała linię produktów w swoich 850 sklepach na ponad 50 światowych rynkach związanych z publikacją zdjęcia, w tym spray do ciała Princess Peach, żele pod prysznic Mario i Luigi oraz pierwszy w swoim rodzaju… rodzaj „niespodzianki” tajemnicza bomba do kąpieli Blok pytań, z ukrytymi w środku mydłami wzmacniającymi.

Ostry sos TRUFF wkroczył do akcji z kolekcją sosów Super Mario Bros zawierającą specjalnie zaprojektowane etykiety na butelki (Mario – Hotter, Princess – Hot i Toad – Black Truffle) oraz opakowania zewnętrzne inspirowane Królestwem Grzybów.

Program NBCUniversal Symphony – który promuje filary Universalu we wszystkich mackach imperium Comcast – obejmował kampanię Xfinity 10G pod wspólną marką oraz wieczór tematyczny NBC o Nienawistny ja 3 który obejmował prawie trzy minuty czasu promocyjnego poświęconego Film Super Mario Bros.

W parkach rozrywki Universal Theme Parks na całym świecie uczestnicy mogli wziąć udział w sesji zdjęciowej Mario Kart, przedstawieniach teatralnych, miejscu na trasie Tramwajem Studio Tour i sprzedaży detalicznej. W Mario Day wsparcie NBCU Symphony obejmowało segment TODAY Show, przejęcie reklamy Peacock przed każdym filmem Illumination na platformie oraz niestandardowe 15-sekundowe spoty MAR10 DAY, które były wyświetlane w sieciach kablowych NBCU.

Ponownie, cały ten marketing głośników działa, gdy studio ma film, który może zainteresować masy. Podczas gdy fani Super Mario byli zawiedzeni pierwszym filmem, Universal, Illumination i Nintendo od samego początku zamierzali sprzedawać je na niczym innym, jak tylko na oryginale.

Czy ten post był pomocny?