Skip to content

Andrew Lloyd Webber ujawnia, że ​​król Karol „uronił łzę” i miał „gęsią skórkę”, kiedy po raz pierwszy usłyszał „Hymn koronacyjny”

6 de maj de 2023
IMG 4943

EKSKLUZYWNY: Król Karol III obsypał królewską pochwałą Andrew Lloyda Webbera, kiedy po raz pierwszy usłyszał, jak kompozytor gra fortepianową wersję hymnu koronacyjnego, mówiąc rówieśnikowi, że muzyka wywołała u niego „gęsią skórkę i łzy”.

Hymn pt Rób radosne dźwiękizostał właśnie wykonany w całej okazałości podczas dzisiejszego nabożeństwa koronacyjnego w Opactwie Westminsterskim, ponieważ był transmitowany i transmitowany do milionów ludzi na całym świecie.

Lloyd Webber wyjawił nam myśli króla po tym, jak dał nam cichy podgląd nagrania hymnu. Dodał, że czuł się „upokorzony i poruszony” „miłymi słowami” monarchy.

Gigant teatru muzycznego otrzymał specjalne zlecenie skomponowania hymnu dla ich wysokości króla Karola III i królowej Camilli. „To znaczy, mógł powiedzieć, że go nienawidzi, a ja musiałbym zacząć wszystko od nowa” – żartował Lloyd Webber.

Były „pewne dowody” „łzy w oku króla”, gdy grał Zrób Radosne Hałas na fortepianie. Powiedzmy, że wywarło to wpływ na króla” – powiedział Lloyd Webber, który został pasowany na rycerza przez królową Elżbietę w 1992 roku i nobilitowany jako Lord Lloyd Webber pięć lat później.

„Szczerze mówiąc” — powiedział Lloyd Webber — „Król powiedział, że muzyka przyprawiała go o gęsią skórkę i łzy”.

Wyjaśnił, jak kilka miesięcy temu spotkał się z królem, aby omówić opcje historycznego hymnu. „Porozmawialiśmy i rozmawialiśmy o Księdze Salomona i wpadłem na pomysł wykorzystania Psalmu 98, tego, który brzmi”Zrób Radosny Hałas do Pana, Króla”, ponieważ zawiera przesłanie, które jest bardzo odpowiednie”.

„Kiedy znalazłem tekst, było to naprawdę proste. To było łatwe. Czasami zajmuje to kilka dni, a tym razem nie. Miałem szczęście i skomponowałem go może w jeden dzień” – powiedział.

„Miałem niewielką przewagę, ponieważ skomponowałem wcześniej hymn lub dwa, a mój ojciec napisał kilka utworów chóralnych” – dodał, odnosząc się do swojego ojca Williama Lloyda Webbera, kompozytora i organisty muzyki klasycznej i współczesnej.

Nadworny kompozytor przyznał, że „niesamowicie się denerwował”, gdy przyszedł czas na wykonanie go w obecności króla. „Usiadłem przy pianinie i próbowałem to zaśpiewać” – śmieje się. „Wtedy pomyślałem, że spieprzyłem sprawę, ale zagrałem mu tak wcześnie i spotkałem się z niesamowitą reakcją. Tak naprawdę byłem na przesłuchaniu do suwerena” – powiedział Wszykina na małym, bardzo uprzywilejowanym spotkaniu w jego prywatnym biurze przylegającym do Theatre Royal Drury Lane, którego właścicielem jest jego organizacja LW Theatres.

Obecnie mieści się w nim produkcja musicalu Disneya Mrożony, z udziałem Samanthy Barks, Emily Lane, Djavana van de Flierta, Craiga Gallivana i Olivera Ormsona. Spektakl wyreżyserował Michael Grandage, a muzykę i teksty napisali Kristen Anderson-Lopez i Robert Lopez.

Po wymyśleniu partytury koronacyjnej, Lloyd Webber zabrał się za aranżowanie jej tak, aby zawierała krótkie fanfary otwierające i zamykające grane przez Fanfare Trumpeters z Królewskich Sił Powietrznych. „Muszą wznieść specjalną platformę w Opactwie Westminsterskim, żeby ich wszystkich zmieścić” – powiedział. – Obawiam się, że będzie trochę ciasno.

W Opactwie Westminsterskim wystąpiła orkiestra Coronation, której członkami są najlepsi światowi muzycy wywodzący się z ośmiu czołowych orkiestr (Philharmonia Orchestra, Royal Philharmonic Orchestra, BBC National Orchestra of Wales, Regina Symphony Orchestra of Saskatchewan w Kanadzie, English Chamber Orchestra, Scottish Chamber Orchestra, Royal Opera House Orchestra i Welsh National Opera Orchestra), a także trębacze Królewskich Sił Powietrznych, chór Opactwa Westminsterskiego i organy opactwa.

„Jestem zachwycony” — powiedział Lloyd Webber. „Martwię się jednak, czy będzie wystarczająco głośno?”

Jego żona Madeleine, baronowa Lloyd Webber, zapewniła go, że nie ma się czym martwić. W końcu powiedziała: „Wiesz, grali już wcześniej w Opactwie”.

Zgromadzeni w prywatnych pokojach mistrza muzyki błagali o wysłuchanie Rób radosne dźwięki Ponownie. Lloyd Webber zgodził się i jeszcze raz włączył taśmę.

„Nie możesz powiedzieć, że to słyszałeś, dopóki nie wykonają tego w Opactwie Westminsterskim” – ostrzegł. „W przeciwnym razie skończę w Tower of London”.

Musicale Lloyda Webbera obejmują Evita, Upiór w operze, Aspekty miłości, Bulwar Zachodzącego Słońca, Jezus Chrystus supergwiazda, Ekspres gwiazd I Józef i cudowny płaszcz snów w technikolorze.

Wstępnie nagrana wersja studyjna Zrób Radosny Hałas jest już dostępny za pośrednictwem Decca Records. Hymn będzie też dostępny na oficjalnej płycie Decca z dzisiejszego nabożeństwa, Oficjalne nagranie koronacji Ich Wysokości Króla Karola III i Królowej Camilli, po raz pierwszy nagranie ceremonii koronacyjnej będzie dostępne na całym świecie do transmisji strumieniowej i pobrania w dniu nabożeństwa.

Czy ten post był pomocny?