Skip to content
TV

Wyjaśnienie Ending Of Westworld Sezon 4, Odcinek 2

4 de lipiec de 2022
l intro 1656258787

Sezon 4, odcinek 2 „Westworld” („Well Enough Alone”) jest pełen szybkich skoków między ustawieniami i osiami czasu, które zabierają widzów na dość szaloną podróż po tym, kto gdzie i co robi. Odcinek zaczyna się od ujęcia Clementine Pennyfeather (Angela Sarafyan) żyjącej szczęśliwie i spokojnie w Meksyku, gdy przybywa gospodarz William (Ed Harris) i podrzyna jej gardło. Tymczasem Maeve Millay (Thandiwe Newton) i Caleb Nichols (Aaron Paul) składają wizytę senatorowi Kenowi Whitneyowi (Jack Coleman) i jego żonie Anastasii (Saffron Burrows) tylko po to, by odkryć, że William zabił już senatora i zastąpił parę gospodarzem kopie.

Po zlikwidowaniu fałszywego Kena i Anastasii Maeve uzyskuje dostęp do pamięci senatora gospodarza i dowiaduje się, że jest 249 podobnych do nich. Dowiaduje się również, że wersja Dolores Abernathy (Evan Rachel Wood) mieszkająca w Charlotte Hale (Tessa Thompson) używa prawdziwej Anastazji do nieokreślonego eksperymentu w stodole. Maeve i Caleb znajdują ją tam, w szoku, zarzynając jednego z jej cennych koni. Trochę zapowiadając się, tajemniczo mówi im: „Jesteście zaproszeni. Jest premiera. Twój stary przyjaciel nie może się doczekać ponownego spotkania”.

Anastasia atakuje Caleba, a Maeve strzela do niej, ze smutkiem oświadczając: „Już odeszła. Może i była człowiekiem, ale nie przypominała żadnego człowieka, jakiego kiedykolwiek widziałem”. W czwartym sezonie „Westworld” widzowie nie zawsze muszą zgadywać, kto jest człowiekiem, a kto gospodarzem, ale większość postaci, które pozostają poza wzniosłością — biologiczną lub syntetyczną — staje w obliczu stromych podjazdów.

Człowiek w Czerni zapewnia sobie wsparcie na wysokim szczeblu

W tym momencie wysiłki Williama mające na celu wskrzeszenie jego działalności turystycznej w parkach napotykają na ingerencję rządu. Jim Navarro (Josh Randall), agent antyterrorystyczny z Departamentu Sprawiedliwości, odwiedza siedzibę Delos, ale Clementine — teraz główna popleczniczka Williama — odrzuca go. Tymczasem mniej krwiożercza wersja Dolores, która zajmuje jej najnowsze ciało, teraz idzie przez Christinę i robi wszystko, aby żyć normalnym ludzkim życiem; ma współlokatorkę Mayę (Ariana DeBose) i pracuje jako pisanie postaci do gier wideo. Wciąż prześladowana przez samobójstwo Petera Myersa (Aaron Stanford) w sezonie 4, odcinek 1, Christina mija na ulicy mężczyznę zachwycającego się muzyką z wieży, którą słyszą tylko on i ptaki. Chwilę później widzi kilka martwych gołębi przed swoim biurowcem i postanawia zrezygnować z pracy na cały dzień.

Podczas gdy ona zagłębia się w życie Petera, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych (José Zúñiga) i dwaj agenci Secret Service odwiedzają Williama na jego prywatnym polu golfowym. Obserwując, jak William zatapia trzy kolejne dziury w jednym swoim słabym pół-huśtawką, wiceprezes powoli uświadamia sobie, że nie ma już do czynienia ze zwykłym mężczyzną. Niedługo potem William zabija go ciosem w głowę, podczas gdy Clementine wysyła swoich ochroniarzy. Tuż przed uderzeniem drugiego dowódcy narodu żelazną szóstką, William cytuje Hemingwaya, mówiąc: „Świat łamie wszystkich i dopiero potem stajemy się silni w zepsutych miejscach”.

Maeve i Caleb dowiadują się, co Anastasia miała na myśli przez „otwarcie”

Maeve Millay i Caleb Nichols w strojach wizytowych

Po śmierci żony, córki, a teraz jego samego, wszystko, co pozostało z Williama, to połamane kawałki. Maeve i Caleb, którzy również ponoszą więcej niż sprawiedliwą część zniszczeń, przybywają na tajemniczą formalną uroczystość Delos w miejskiej operze. Teatr jest pusty, a na gołej scenie gramofon gra smutną, powolną arię. Kiedy Maeve podnosi igłę, część sceny, na której stoją, zaczyna powoli opadać. Chociaż poruszają się ostrożnie po sali, spodziewając się zasadzki na każdym kroku, Maeve i Caleb odkrywają, że skomplikowana konfiguracja jest niczym więcej niż złożonym wejściem do garderoby.

Kiedy elegancki klub jazzowy, w którym się znajdują, okazuje się być pociągiem, Maeve natychmiast uświadamia sobie, że wraca do piekła, z którego tak ciężko walczyła, żeby uciec. Mówi Calebowi: „Uciekłam, przekroczyłam lśniące morze. A kiedy w końcu postawiłam stopę z powrotem na twardym gruncie, znalazłam tylko to samo stare [struggle]Teraz wróciła na tę samą niepewną pozycję, co wcześniej, choć jest mądrzejsza o osiem lat. Choć chwila ta jest dla Maeve okropna, dla widzów jest to równie ekscytujące, jak razem z nią zdajemy sobie sprawę, że czeka nas kolejna przygoda w parku. kryje w sobie co najmniej jeszcze jedną tajemnicę — dokąd to zmierza?

Christina dowiaduje się więcej o Peterze Myersie

Westworld Christina wygląda na zszokowaną

Odcinek następnie przeskakuje na pokład parkingowy, gdzie Clementine atakuje Navarro w jego SUV-ie i przywiązuje go do zagłówka. Char-lores wkracza i ujawnia jeden aspekt swojej strategii, mówiąc mu: „Nie byłoby praktyczne, gdybyśmy zastępowali was wszystkich po kolei… Chcę, żeby moi ludzie rosli, rozkwitali, znajdowali własny Tożsamość. Mam plany dla twojego rodzaju. W tej chwili nadal nie jest jasne, jakie dokładnie są te plany – ani która połowa jej osobowości jest odpowiedzialna – ale Char-lores opuszcza Navarro, podczas gdy jeden z jej robotów-lataków czołga się pod jego powieką i porywa jego świadomość. Przejęcie „mucha w mózgu” jest najnowszą ewolucją w jej taktyce, a także z pewnością wydaje się łatwiejsze i skuteczniejsze niż podejście „inwazja złych porywaczy” jeden po drugim.

Caleb i Maeve są zarejestrowani jako goście parku i niezauważeni jako ich prawdziwi jacy, i wybierają stroje na swoją wizytę ze znanej gamy czarno-białych niewypałów. Tymczasem Christina powoli zaczyna uświadamiać sobie, że Peter jest postacią, którą napisała. Udaje się do organizacji charytatywnej wspomnianej w jego nekrologu – szpitala psychiatrycznego zwanego Centrum Nadziei – i znajduje tablicę wskazującą, że zmarł dawno temu. Christina również dostrzega szkice wieży przez szklane panele drzwi, a wyraz przerażenia w jej oczach w tym momencie odzwierciedla ten sam zdziwiony horror, który widzieliśmy na twarzy Maeve zaledwie kilka minut wcześniej.

William wciąż żyje, ale został więźniem Char-lores

Charlores Hale rozmawia z Człowiekiem w Czerni

Najbardziej szokujące odkrycie odcinka pojawia się potem, gdy widzimy człowieka Williama – przypuszczalnie zabitego przez własną kopię gospodarza pod koniec sezonu 3 – wciąż żywego i trzymanego w niewoli przez Char-loresa. Tuż przed umieszczeniem go w kriogenicznym zamrożeniu, ujawnia fragment swoich intencji, mówiąc mu: „Byłeś tak blisko boga, jak człowiek. Ty i twoi towarzysze stworzyliście świat i rządziliście nim absolutnie, kontrolowaliście każdy nasz ruch, a teraz zrobię to samo z tobą.”

Gospodarz William przedstawia następnie swój nowy park, Złoty Wiek, pierwszej uprzywilejowanej grupie odwiedzających. W tym tłumie, bez jego wiedzy, są Caleb i Maeve, którzy odmówili noszenia czapek do skanowania mózgu, które park wydaje gościom. Willam — jakoś jednocześnie skruszony i chełpiący się tragedią w starym parku — porównuje masakrę na Westworld do pierwszej wojny światowej i jego nowego parku do tego, jak świat zareagował na to wyzwanie. „To była nasza najczarniejsza godzina, a jednak wróciliśmy z rykiem” – mówi odwiedzającym. „Myślę, że opinia publiczna jest gotowa ponownie uwolnić swoje prawdziwe ja”. Następnie włącza zasilanie i powołuje do życia miasto Ryczące z lat 20. o nazwie Temperance, wzorowane na Chicago z czasów gangsterów. Maeve i Caleb wymieniają pełne obaw spojrzenia i przygotowują się, zanim wkroczą do brzucha bestii, a odcinek staje się czarny.

W tej chwili wydaje się, że Maeve i Caleb kontra świat

Christina patrząca w lustro

Widzowie będą musieli poczekać, aby zobaczyć, jakie brutalne rozkosze przyniesie nowy park, ale frakcje łączą się i przynajmniej jedna buduje swoją armię, gdy „Westworld” sezon 4, odcinek 2 dobiega końca. Gospodarz sojuszu Williama i Char-loresa zgromadził sługi ludzi; niektóre zastąpione przez gospodarzy, jak Ken i Anastasia Whitney, a inne, jak Navarro, przejęte za pomocą fly-botów. Legion zastępów, którymi normalnie mogła dowodzić Maeve, wciąż jest uwięziony we Wzniosłości, a klucz bezpiecznie osadzony w głowie Bernarda (Jeffrey Wright) pozostaje wiele mil dalej. Na razie ona i Caleb są sami, próbując dowiedzieć się, co dzieje się w nowym parku Williama.

Kolejną tajemnicą, która pozostaje nierozstrzygnięta, jest to, czy w Christinie pozostała jakaś z Dolores. Jedynymi rozpoznawalnymi artefaktami jej osobowości Westworld są jej niewinność i delikatna nieśmiałość – dokładnie te cechy, które przyciągnęły do ​​niej młodego Williama, zanim złamała go gorycz. Do tej pory w czwartym sezonie „Westworld” Christina i William biegali na równoległych trasach. Ale ich tysiące spotkań w poprzednich żywotach stworzyły ramy dla wszystkiego, co wydarzyło się do tej pory w serialu, więc można bezpiecznie założyć, że ich ścieżki znów się skrzyżują.

Czy ten post był pomocny?